استرالیا را باید یکی از کشورهای محبوب برای مهاجرت دانست. وجود شرایط خوب اقتصادی، بهداشتی، تحصیلی، رفاهی، تفریحی و … عمده دلایل این محبوبیت هستند. اگر دقت کنید می‎بینید که عده زیادی از کسانی که قصد تحصیل در خارج از کشور را دارند یکی از گزینه‎های اصلی‎شان استرالیا است. دلیل این استقبال دانشجویان امکان تحصیل رایگان و همچنین وجود دانشگاه‎های بسیار معتبر و مطرح در این کشور می‎باشد. با وجود تمام دلایلی که ذکر شد طبیعی است که ایرانیان زیادی به‎دنبال گرفتن وقت سفارت استرالیا و درپی اخذ یکی از انواع ویزاهای این کشور باشند. در این مقاله سعی داریم  شما را با انواع  ویزا و نحوه گرفتن وقت سفارت در استرالیا و مدارک لازم برای آن آشنا کنیم.

انواع ویزای استرالیا

استرالیا نیز مانند هر کشور دیگری انواع مختلفی از ویزا را برای افرادی که قصد دارند با هدف‎های مختلف وارد خاکش شوند؛ در نظر می‎‏گیرد. اخذ هر کدام از این ویزاها شرایط، مراحل و مدارک خاص خود را لازم دارد. در ادامه به برخی از مهم‎ترین ویزاهایی که کنسولگری استرالیا صادر می‎کند؛ اشاره خواهیم کرد.

ویزای توریستی استرالیا

انواع مختلفی از ویزای توریستی برای استرالیا وجود دارد که هر کدام از آنها شرایط خاص خود را دارند اما به‎طور کلی متقاضی ویزای توریستی استرالیا باید سابقه سفر داشته باشد و همچنین بتواند با تکیه تمکن مالی سفارت استرالیا را متقاعد کند که قصد بازگشت به کشور خود را دارد. شانس افرادی که دعوتنامه دارند بسیار بالاتر از افرادی است که دعوتنامه ندارند. اما اگر دعوتنامه ندارید نگران نباشید؛ آژانس‎هایی هستند که می‎توانند این مشکل را برایتان حل کنند.

برای اخذ ویزای توریستی استرالیا ابتدا باید اقدام به گرفتن وقت از سفارت استرالیا در تهران کنید. به سایت سفارت مراجعه کرده و اکانتی بسازید. وارد کردن اطلاعات شخصی؛ بارگذاری مدارک، پرداخت هزینه و گرفتن وقت، مراحل وقت گرفتن از سفارت استرالیا می‎باشد.

ویزای توریستی خانوادگی، ویزای توریستی برای والدین، ویزای توریستی و گردشگری و ویزای بازدید کننده تجاری را می‎توان انواع ویزای توریستی استرالیا دانست.

ویزای کار استرالیا

افراد زیادی به سفارت استرلیا برای ویزای کار مراجعه می‌کنند. این ویزا یکی از رایج‎ترین‎ها درمیان متقاضیان مهاجرت به این کشور می‎باشد. همچنین کسانی قصد اقامت دائم در استرالیا را دارند با کمک این روش می‎توانند شانس بیشتری برای موفقیت داشته باشند. در واقع دلیل اصلی اینکه شانس گرفتن ویزای کاری بالاتر از سایر ویزاهای این کشور می‎باشد این است که سیاست استرالیا جذب نیروهای متخصص از سرتاسر دنیا است و بنابراین شرایط مناسبی را برای اینگونه افراد فراهم کرده است. اخذ ویزای کار استرالیا براساس امتیازبندی است. مدرک تحصیلی، سن و ارزیابی تسلط به زبان انگلیسی فاکتورهای اصلی در این امتیاز ها هستند. در جدول زیر می‎توانید نوع امتیازبندی را مشاهده کنید.

مدرک تحصیلی

مدرک معادل دکترای استرالیا 20 امتیاز
معادل لیسانس استرالیا 15 امتیاز
معادل فوق دیپلم استرالیا 10 امتیاز
تحصیل در مناطق کم جمعیت استرالیا 5 امتیاز
تحصیل در یک مقطع تحصیلی در استرالیا 5 امتیاز

 

سن

18 تا 24 سال 25 امتیاز
25 تا 32 سال 30 امتیاز
33 تا 39 سال 25 امتیاز
40 تا 44 سال 15 امتیاز

 

تسلط به زبان انگلیسی و دیگر زبان‎ها

تسلط به زبان فارسی 5 امتیاز
تسلط به دیگر زبان‎ها 5 امتیاز
تسلط به زبان انگلیسی در حد خوب 10 امتیاز
تسلط به زبان انگلیسی درحدعالی 15 امتیاز
حداقل نمره 6 IELTS  0 امتیاز
حداقل نمره 7 IELTS  10 امتیاز
حداقل نمره 8IELTS  20 امتیاز

ویزای تحصیلی استرالیا

همانطورکه ذکر شد تحصیل در استرالیا رویای هر دانشجویی است که می‎خواهد خارج از کشور تحصیل کند. در کشور استرالیا 1100 دانشگاه و کالج وجود دارد که در آنها 22 رشته تحصیلی تدریس می‎شود. اولین چیزی که با خواندن این گزاره به ذهن مخاطب می‎رسد؛ تنوع چشمگیر رشته‎های تحصیلی در استرالیا است. جالب است بدانید 7 دانشگاه از میان 100 دانشگاه برتر جهان در استرالیا قرار دارد. همچنین 5 شهر این کشور در لیست 30 شهر برتر دنیا برای تحصیل قرار گرفته است.

متقاضیان ویزای تحصیلی استرالیا اگر زیر 18سال سن داشته باشند می‎توانند در مقاطع تحصیلی ابتدایی تا دبیرستان ثبت‎نام کنند و اگر بالای 18 سال سن داشته باشند می‎توانند در یکی از مقاطع لیسانس، فوق لیسانس، دکترا و … شرکت کنند. دو نکته بسیار مهم درخصوص ویزای تحصیلی استرالیا وجود دارد که باید بدان توجه کرد. اول آنکه کسانی که با مدرک دیپلم برای ادامه تحصیل در استرالیا اقدام می‎کنند باید دوره پیش دانشگاهی را در این کشور بگذرانند. نکته دوم اینکه برای اخذ ویزای تحصیلی قبل از هر چیزی و قبل از اینکه برای وقت سفارت استرالیا تهران اقدام کنید باید از یکی از دانشگاه‎های این کشور نامه پذیرش بگیرید.

از دیگر ویزاهای استرالیا می‎توان به ویزای مهاجرت همسر، ویزای آخرین فرد بازمانده، ویزای اقامت دائم و … اشاره کرد.

چگونه وقت سفارت استرالیا بگیریم

تعیین وقت سفارت استرالیا در ایران به این صورت است که ابتدا و قبل از هر اقدامی باید شرایط را برای اخذ ویزا فراهم کنید. یعنی سابقه سفر معتبر مثلا ویزای ژاپن یا ویزای شینگن داشته باشید؛ تمکن مالی مورد نظر سفارت استرالیا را تامین کنید و در نهایت مدارک شغلی و ملکی معتبری را به سفارت ارائه دهید.

پس از اینکه اطمینان حاصل کردید این شرایط برایتان وجود دارد؛ برای تعیین وقت سفارت استرالیا اقدام کنید. مدارک لازم که چک لیست آن را در ادامه همین مقاله قرار خواهیم داد تهیه کرده و آن را در آژانس مسافرتی سالیان سفر به مشاور ما در اخذ ویزای استرالیا بسپارید. سوالاتی که برای ثبت‎نام لازم است را پاسخ دهید. سپس ثبت‎نام به‎صورت آنلاین برای شما انجام می‎گردد. یعنی ابتدا یک اکانت در سایت سفارت استرالیا برایتان ساخته می‎شود؛ سپس مدارکتان و ترجمه آنها در سایت بارگذاری می‎شود؛ پس از آن هزینه برای وقت سفارت واریز می‎شود و در نهایت شما باید منتظر جواب سفارت بمانید.
توجه داشته باشید در حال حاضر سفارت استرالیا مصاحبه و انگشتنگاری لازم ندارد و تنها درصورت نیاز خود سفارت به شما اطلاع میدهد تا برای اینجام این موارد مراجعه کنید.

تمام مراحل ذکر شده را می‎تواتید خودتان نیز انجام دهید ولی از آنجایی که کوچک‎ترین اشتباه ممکن است منجر به رد شدن درخواست شما شود بهتر است کار را به کاردان بسپارید.

مدارک لازم برای وقت سفارت استرالیا

به‎طور کلی مدارک زیر برای ویزای استرالیا لازم است. اما بسته به نوع ویزا ممکن است لازم باشد شما مدارکی را به این لیست اضافه کنید.

اصل پاسپورت قدیمی و جدید

کپی تمام صفحات پاسپورت

یک قطعه عکس3.5 در 4.5 پشت سفید

مدارک شناسایی (شناسنامه، کارت ملی) همراه با ترجمه رسمی آنها

کارت پایان خدمت یا معافیت همراه با ترجمه رسمی

سند ازدواج همراه با ترجمه رسمی

ترجمه مدارک شغلی:

برای کارمندان (نامه اشتغال به کار، فیش حقوقی 3 ماه آخر) ، نامه مرخصی، لیست بیمه، حکم کارگزینی)

برای مدیران( روزنامه و آگهی تاسیس، آگهی تغییرات، مالیات سه سال آخر، اساسنامه)

برای پزشکان( مجوز نظام پزشکی، پروانه مطب، پروانه طبابت)

برای دارندگان شغل آزاد (جواز کسب، لیست بیمه، مالیات سه سال آخر)

پرینت گردش حساب (3 ماه آخر)

دعوتنامه

رزرو هتل و بلیط

نامه اشتغال به تحصیل

اسناد ملکی همراه با ترجمه رسمی

نامه پذیرش دانشگاه (در صورت اقدام برای ویزای تحصیلی)

مدارک تحصیلی همراه با ترجمه رسمی (در صورت اقدام برای ویزای تحصیلی)

توجه داشته باشید که منظور از ترجمه رسمی این است که ترجمه مدارک یا باید مهر ناتی داشته باشد و یا به تایید دادگستری و وزارت امور خارجه برسد.

هزینه و زمان لازم برای وقت سفارت استرالیا

پس از اینکه تمام مراحل را طی کردید و شرایط لازم را نیز فراهم کردید باید منتظر جواب سفارت استرالیا باشید. معمولا حدود یک ماه زمان لازم است تا نتیجه درخواست شما مشخص شود. مدت زمان دریافت ویزای استرالیا معمولا 30 روز است و درصورتی که به وقت سفارت استرالیا فوری نیاز دارید می‎توانید با پرداخت هزینه بیشتر در زمان کمتری به نتیجه برسید.

آدرس سفارت استرالیا

آدرس: تهران، خیابان خالد اسلامبولی، خیابان بیست و سوم، پلاک ۲

تلفن: ۸۸۷۲۴۴۵۶

فکس: ۸۸۷۱۴۱۲۱

ساعت کار سفارت استرالیا: یکشنبه تا پنجشنبه ۸:۳۰ صبح تا ۱۴:۰۰ عصر

روزهای تعطیل: جمعه و شنبه

Call Now Button