سوئد یکی دیگر از کشورهای حوزه شینگن است که مردم زیادی از سرتاسر جهان دوست دارند به آن مهاجرت کنند. دلیل این امر را در درجه اول باید در شرایط رفاهی عالی این کشور برای زندگی در نظر گرفت. همچنین بسیاری از افراد به‎دنبال گرفتن وقت سفارت سوئد برای ویزای تحصیلی هستند زیرا؛ دانشگاه‎های این کشور محل مناسبی برای تحصیل می‎باشد و شرایط پذیرش دانشجو نیز آنقدر سخت نیست که افرادی با توانایی علمی بالا نتوانند از پس آن برآیند.

سوئد یکی از کشورهای اسکاندیناوی می‎باشد که از شمال شرق با فنلاند، از شرق با خلیج بوتنی و از جنوب شرقی با دریای بالتیک هم مرز است. این کشور به شکل پادشاهی مشروطه و با دولت پارلمانی اداره می‎شود. جالب است بدانید سوئد هشتمین سرانه تولید ناخالص داخلی در جهان را دارد و از نظر بهداشت، اختلاف طبقاتی، کیفیت زندگی و رفاه و توسعه انسانی مانند دیگر همسایگانش در اسکانیناوی یکی از برترین کشورهای جهان است. در این مقاله سعی داریم به این سوال که چگونه وقت سفارت سوئد بگیریم پاسخ دهیم.

وقت سفارت سوئد

انواع ویزای سوئد

سوئد نیز مانند هر کشور دیگری برای متقاضیان ورود به خاکش انواع مختلفی از ویزا را در نظر گرفته است. ویزای تحصیلی، توریستی، کاری و تجاری، از جمله مهم‎ترین ویزاهایی هستند که متقاضیان اخذ وقت سفارت سوئد برای دریافت آنها اقدام می‎کنند.

ویزای توریستی سوئد

ویزای توریستی یکی از رایج‎ترین ویزاهایی است که متقاضیان برای اخذ آن اقدام می‎کنند. زیرا ویزای توریستی سوئد جزو آن دسته ویزاهاست که به راحتی قابل دسترسی‌ست و گردشگران می‌توانند امیدوار باشند که در مدت زمان کوتاهی به آن دست پیدا کنند. جدا از آن این اخذ ویزای توریستی سوئد می‎تواند مقدمه‎ اقدام برای ویزای دائمی این کشور باشد. ویزای توریستی سوئد در مدت‌های مختلف و در دو نوع عادی و با دعوتنامه صادر می‌شود.

ویزای تحصیلی سوئد

ویزای تحصیلی سوئد هم از همان طریق ویزای توریستی قابل دسترسی است با این تفاوت که شرایط اخذ ویزای تحصیلی بسیار سخت‌‎تر از ویزای توریستی می‎باشد. جالب است بدانید شرایط اخذ ویزای تحصیلی سوئد با توجه به اینکه شهروند کدام کشور هستید متفاوت است. آن دسته از افرادی که شهروند اروپا محسوب نمی‎شوند اگر بخواهند بیش از سه ماه برای تحصیل در سوئد بمانند باید مجوز اقامت داشته باشند. برای دریافت ویزای تحصیلی به‎طور کلی باید ابتدا از یک دانشگاه در سوئد پذیرش بگیرید و سپس برای اخذ ویزا اقدام کنید.

ویزای کاری سوئد

از آنجایی که شرایط اقتصادی در سوئد بسیار مناسب است . بسیاری از افراد سعی می‎کنند برای اخذ ویزای کاری این کشور اقدام کنند. راحت‎ترین کار این است که شما یک دعوتنامه کاری از یک شرکت معتبر در سوئد داشته باشید. البته شغل مورد نظر باید 3 ماه در سوئد و سه ماه در اتحادیه اروپا آگهی شده باشد اگر در این مدت کسی پیدا نشد می‎توان از کشورهای دیگر اقدام به جذب نیرو کرد. نکته مهم در خصوص ویزای کاری سوئد این است که کارفرمایی که دعوتنامه می فرستد باید هزینه متقاضی و خانوادهاش را بر عهده بگیرد.

ویزای ازدواج

ویزای ازدواج نیز نوعی دیگر از ویزاهای رایج برای مهاجرت به کشور سوئد است. این ازدواج باید رسمی باشد و به ثبت برسد. شهروندی که قصد ازدواج دارد باید 18 سال را رد کرده باشد و ازدواجش در استانداری محلی سوئد ثبت شود. تنها با وجود این قوانین است که می‎توانید ویزای ازدواج بگیرید.

وقت سفارت سوئد

مدارک لازم برای وقت سفارت سوئد

  • اپلیکیشن آنلاین که در سایت سفارت سوئد قابل دسترسی‌ست. (توضیح: تکمیل این اپلیکیشن به تجربه و آگاهی از شرایط آن احتیاج دارد و بهتر است که گردشگران پیش از تکمیل فرم از مشورت کارشناسان امر ویزا استفاده کنند.)
  • اصل پاسپورت و کپی از تمام صفحات آن (توضیح: مدت اعتبار پاسپورت باید 3 ماه بیش‌تر از اعتبار ویزای سفر به سوئد باشد و حداقل دو صفحه خالی داشته باشد.)
  • دو قطعه عکس 4*6 رنگی که بدون روتوش و با پس زمینه سفید است.
  • برگه واچر هتل که به منزله رزرو هتل در طول زمان سفر به سوئد است. (توضیح: برای آن دسته از گردشگرانی که از آشنایان درجه‌ یک دعوتنامه دارند، به این برگه و رزرو هتل احتیاجی نیست.)
  • شناسنامه و کارت ملی و کپی آن‌ها
  • برگه تأیید امور بین‌الملل بانک و اصل گردش‌های حساب شخصی و جاری در 6 ماه گذشته، سپرده‌های بانکی و…
  • سند ملک‌ها، اعم از واحد مسکونی، تجاری، زمین و…
  • سند ازدواج در صورت تأهل متقاضی
  • مدارک شغلی شامل: گواهی اشتغال به کار، گواهی مرخصی با ذکر باحقوق یا بی‌حقوق بودن مرخصی و یکی از ‌مدارک: کارت پرسنلی، کارت مهندسی، کارت دانشجویی، حکم کارگزینی، کارت بازنشستگی، پروانه مطب، جواز کسب، پروانه فعالیت، کارت بازرگانی و… ، بیمه 6 ماه گذشته و گواهی تأییدیه آن، فیش حقوقی 6 ماه آخر، برگه مالیاتی پرداخت‌شده.
  • کپی بلیط پرواز رفت و برگشت به سوئد

نکات تکمیلی درباره اخذ مدارک لازم برای وقت سفارت سوئد

مدارک خاص دیگری هم وجود دارند که بهتر است گردشگران با توجه به شرایط خاص خود، از تکمیل آنها به کمک کارشناسان ویزا مطمئن شوند. اما برای آن دسته از گردشگرانی که یکی از آشنایان و بستگان آنها در سوئد زندگی می‌کند، مدارک دیگری هم احتیاج است که در زیر به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد.

بهتر است بدانید که سوئد هم مانند سایر کشورهای اروپایی که ویزای توریستی صادر می‌کنند، علاقمند به دریافت مدارکی از جانب متقاضیان است که ثابت‌کننده بازگشت گردشگران از سوئد باشد. مثلاً گردشگرانی که اشتغال آنها به‎صورت استخدام در اداره و یا ارگانی نیست و یا گردشگرانی که استقلال مالی ندارند، از شانس کمتری برخوردار هستند.فرد دعوت‌کننده هم ملزم است که فرم دعوتنامه را به صورت تکمیل شده، از سوئد ارسال کند.

از دیگر نکات حائز اهمیت این است که درصورت عدم استقلال مالی و یا اشتغال ناکارآمد متقاضی ویزا، بهتر است که فرد دعوت‌کننده یک گواهی مبنی بر پذیرفتن هزینه‌های سفر شخص متقاضی، برای او ارسال کند. در صورتی‌ که فرد دعوت کننده، از بستگان درجه یک متقاضی (پدر، مادر، برادر، خواهر، فرزند) باشد، شانس صدور ویزا بسیار بالا می‌رود. البته فرد دعوت‌کننده باید مدارک مالیاتی‌اش را هم به همراه فرم‌های دعوتنامه، به ایران ارسال کند.

باز هم تأکید می‌شود که در شرایط خاص، ممکن است این مدارک تغییر کنند و یا مدارک مورداطمینان‌تری هم وجود داشته باشند که صدور ویزا را قطعی می‌کنند و بهتر است که پیش از اقدام برای گرفتن وقت سفارت سوئد، از مشورت مشاوران سالیان سفر که مدت‌هاست در همین زمینه فعالیت می‌کنند، استفاده کنید.

هزینه و زمان لازم برای وقت سفارت سوئد

وقت سفارت سوئد
مدت زمان معمول برای پاسخگویی به درخواست وقت سفارت سوئد دو هفته است. البته این زمان به نمایندگی‎های مختلف نیز دارد. اگر کار خود را از سوی اداره مهاجرت دنبال کنید معمولا پاسخگویی زمان بیشتری طول خواهد کشید.  جالب است بدانید در تابستان نیز روند پاسخگویی کمی طولانی‎تر خواهد شد. وقت سفارت سوئد فوری نیز همانطور که از نامش پیداست مناسب کسانی است که نمی‎توانند یا نمی‎خواهند زمان معمول طی شدن فرایند وقت سفارت سوئد را پر کنند؛ بنابراین با وقت فوری می‎توانند با سرعت بیشتر وقت سفارت بگیرند. در خصوص پرداخت هزینه وقت سفارت سوئد نیز در بالا توضیح داده شد. در ادامه نیز می‎توانید هزینه‎هایی که آژانس مسافرتی سالیان سفر برای پر کردن اپلیکیشن، واریزی سفارت و گرفتن وقت سفارت سوئد دریافت می‎کند را ببینید.

آدرس سفارت سوئد در تهران

خیابان پاسداران، بالاتر از فرمانیه، خیابان بوستان، نبش کوچه نسترن، پلاک 27

تلفن: (021)23712200-22296802

ساعات کاری یکشنبه تا چهارشنبه ساعت 7.30 تا 11.30

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button