ویزای توریستی سوئد هم جزو آن دسته ویزاهاست که به راحتی قابل دسترسی‌ست و گردشگران می‌توانند امیدوار باشند که در مدت زمان کوتاهی به آن دست پیدا کنند. با توجه به وجود سفارت سوئد در تهران، تمام مراحل اخذ ویزا در تهران قابل انجام است و گردشگران از رنج سفر به یک کشور واسط آزاد هستند.

ویزای توریستی سوئد در مدت‌های مختلف صادر می‌شوند، اما به غیر از ویزای توریستی، ویزاهای تحصیلی سوئد هم از همین طریق قابل دسترسی هستند که البته شرایطشان به نسبت سخت‌تر از ویزاهای توریستی‌ است.

وقت سفارت سوئد پس از ثبت‌نام از طریق وبسایت رسمی سفارت‌خانه سوئد صادر می‌شود، اما مانند سایر ویزاهای اروپا به مدارکی احتیاج دارد که در همین مقاله به آنها خواهیم پرداخت.

ویزای توریستی در 2نوع صادر می‌شود که در نوع عادی آن، گردشگر دعوتنامه‌ای از سوئد در اختیار ندارد و تنها موظف است که مدارک زیر را برای ثبت نام ویزای توریستی آماده کند:

 

  • فرم ویزا که در سایت سفارت قابل دسترسی‌ست. (توضیح: تکمیل این فرم به تجربه و آگاهی از شرایط آن احتیاج دارد و بهتر است که گردشگران پیش از تکمیل فرم از مشورت کارشناسان امر ویزا استفاده کنند.)
  • اصل پاسپورت و کپی از تمام صفحات آن (توضیح: مدت اعتبار پاسپورت باید 3 ماه بیش‌تر از اعتبار ویزای سفر به سوئد باشد و حداقل دو صفحه خالی داشته باشد.)
  • دو قطعه عکس 4*6 رنگی که بدون روتوش و با پس زمینه سفید است.
  • برگه واچر هتل که به منزله رزرو هتل در طول زمان سفر به سوئد است. (توضیح: برای آن دسته از گردشگرانی که از آشنایان درجه‌ یک دعوتنامه دارند، به این برگه و رزرو هتل احتیاجی نیست.)
  • شناسنامه و کارت ملی و کپی آن‌ها
  • برگه تأیید امور بین‌الملل بانک و اصل گردش‌های حساب شخصی و جاری در 6 ماه گذشته، سپرده‌های بانکی و…
  • سند ملک‌ها، اعم از واحد مسکونی، تجاری، زمین و…
  • سند ازدواج در صورت تأهل متقاضی
  • مدارک شغلی شامل: گواهی اشتغال به کار، گواهی مرخصی با ذکر باحقوق یا بی‌حقوق بودن مرخصی و یکی از ‌مدارک: کارت پرسنلی، کارت مهندسی، کارت دانشجویی، حکم کارگزینی، کارت بازنشستگی، پروانه مطب، جواز کسب، پروانه فعالیت، کارت بازرگانی و… ، بیمه 6 ماه گذشته و گواهی تأییدیه آن، فیش حقوقی 6 ماه آخر، برگه مالیاتی پرداخت‌شده.
  • کپی بلیط پرواز رفت و برگشت به سوئد

وقت سفارت سوئد

مدارک خاص دیگری هم وجود دارند که بهتر است گردشگران با توجه به شرایط خاص خود، از تکمیل آنها به کمک کارشناسان ویزا مطمئن شوند. اما برای آن دسته از گردشگرانی که یکی از آشنایان و بستگان آنها در سوئد زندگی می‌کند، مدارک دیگری هم احتیاج است که در زیر به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد.

بهتر است بدانید که سوئد هم مانند سایر کشورهای اروپایی که ویزای توریستی صادر می‌کنند، علاقمند به دریافت مدارکی از جانب متقاضیان است که ثابت‌کننده بازگشت گردشگران از سوئد باشد. مثلاً گردشگرانی که اشتغال آنها به صورت استخدام در اداره و یا ارگانی نیست و یا گردشگرانی که استقلال مالی ندارند، از شانس کمتری برخوردار هستند.فرد دعوت‌کننده هم ملزم است که فرم دعوتنامه را به صورت تکمیل شده، از سوئد ارسال کند.

از دیگر نکات حائز اهمیت این است که در صورت عدم استقلال مالی و یا اشتغال ناکارآمد متقاضی ویزا، بهتر است که فرد دعوت‌کننده یک گواهی مبنی بر پذیرفتن هزینه‌های سفر شخص متقاضی، برای او ارسال کند. در صورتی‌ که فرد دعوت کننده، از بستگان درجه یک متقاضی (پدر، مادر، برادر، خواهر، فرزند) باشد، شانس صدور ویزا بسیار بالا می‌رود. البته فرد دعوت‌کننده باید مدارک مالیاتی‌اش را هم به همراه فرم‌های دعوتنامه، به ایران ارسال کند.

باز هم تأکید می‌شود که در شرایط خاص، ممکن است این مدارک تغییر کنند و یا مدارک مورداطمینان‌تری هم وجود داشته باشند که صدور ویزا را قطعی می‌کنند و بهتر است که پیش از اقدام برای گرفتن وقت سفارت سوئد، از مشورت مشاوران سالیان سفر که مدت‌هاست در همین زمینه فعالیت می‌کنند، استفاده کنید.

ثبت‌نام ویزای توریستی سوئد به صورت حضوری و یا تلفنی هم قابل انجام است که واقعاً به شلوغی‌های بی‌اندازه‌اش نمی‌ارزد و بهترین راه ثبت‌نام اینترنتی است. این شلوغی‌ها معمولاً در تابستان افزایش می‌یابند و بسیاری از گردشگران به واسطه تمایل به استفاده از آب و هوای معتدل و خنک سوئد، به این کشور سفر می‌کنند، پس بهتر است که گردشگران از چند ماه قبل نسبت به دریافت ویزا اقدام کنند تا به مشکل برنخورند.

نتیجه درخواست وقت سفارت سوئد و درخواست ویزا از 1 هفته تا 11 ماه طول می‌کشد و گردشگران باید به این زمان‌بندی هم توجه داشته باشند. متخصصان سالیان سفر در تمام مراحل دریافت ویزا کنار شما خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button