ویزای توریستی سوئیس، یکی از آن ویزاهاست که اگر مسیر کاملاً درستی برای اخذ آن پیموده شود، به راحتی قابل دسترسی‌ است و از آن‌جایی که کشور سوئیس در ایران سفارت‌خانه دارد، تمام مراحل کار در ایران قابل انجام  است؛ وقت سفارت سوئیس را می‌توان در مدت کوتاهی دریافت کرد و نگرانی‌ای از این بابت وجود ندارد.

وجود سفارت سوئیس در تهران، اتفاق بزرگی‌ست که فقط آنهایی که برای اخذ ویزای اکثر کشورهای اروپایی و آمریکایی به کشورهای همسایه ایران سفر کرده‌اند، می‌توانند آن را به خوبی درک کنند؛ چرا که گرفتن وقت سفارت سوئیس در تهران موهبتی‌ست که گردشگران را از سفرهایی سخت و غیرضروری به کشورهایی نظیر ترکیه و امارات و ارمنستان، که هزینه‌های مالی و زمانی زیادی روی دست آن‌ها می‌گذاشت، خلاصی یابند.
درخواست وقت سفارت سوئیس هم همانند سایر کشورها، در ابتدا به صورت آنلاین بوده و لازم است که گردشگران مدارکی را روی سایت بارگذاری کنند و در صورت تأیید مدارک و صدور وقت سفارت سوئیس، باقی مدارک را برای بررسی در روز مصاحبه به همراه داشته باشند. البته نیازی به نگرانی نیست؛ چرا که در صورت تکمیل صحیح مدارک و استفاده از مشاوره کارشناسان سالیان سفر، گردشگران می‌توانند ظرف مدت 20 روز وقت سفارت سوئیس را دریافت کنند.

ویزاهای دیگری نظیر ویزای تحصیلی و تجاری و یا ویزاهای مهاجرتی وجود دارند که در جای خود به آنها پرداخته خواهد شد. اما مهم‌تر از همه این‌ها، مدارکی‌ست که باید برای ثبت‌نام ویزای سوئیس و گرفتن وقت سفارت سوئیس، گردآوری شوند:

 • فرم تقاضای ویزا که به صورت دقیق تکمیل شده باشد و متقاضی آن را امضا کرده باشد. (توضیح: برای گردشگران زیر 18 سال، فرمی جداگانه ارائه خواهد شد که در آن صفحه‌ رضایت‌نامه‌ای وجود دارد که والدین ملزمند بالا و پایین آن را امضا کنند.)
 • اصل پاسپورت (توضیح: اعتبار پاسپورت باید 3 ماه بیشتر از مدت زمان سفر به سوئیس باشد و حداقل دو صفحه خالی برای برچسب ویزا داشته باشد.)
 • دو قطعه عکس 3.5 * 4.5 (توضیح: عکس‌ها رنگی و تمام‌رخ و بدون ویرایش بیش از اندازه باشند.)
 • دعوتنامه از بستگان درجه یک (در صورت وجود) و یا برگه واچر هتل (توضیح: واچر هتل برگه‌ای‌ست که به منزله رزرو رسمی هتل در اروپاست و در صورت عدم وجود دعوتنامه، وجودش الزامی خواهد بود.)
 • اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی
 •  گردش‌های حساب شخصی و جاری در 6 ماه گذشته، سپرده‌های بانکی و… (توضیح: برگه تأیید اور بین‌الملل بانک موردنظر هم احتیاج است.)
 • مدارک شغلی شامل: گواهی اشتغال به کار، گواهی مرخصی با ذکر باحقوق یا بی‌حقوق بودن مرخصی و یکی از ‌مدارک: کارت پرسنلی، کارت مهندسی، کارت دانشجویی، حکم کارگزینی، کارت بازنشستگی، پروانه مطب، جواز کسب، پروانه فعالیت، کارت بازرگانی و… ، بیمه 6 ماه گذشته و گواهی تأییدیه آن، فیش حقوقی 6 ماه آخر، برگه مالیاتی پرداخت‌شده.
 • سند ملک‌هایی که به نام متقاضی‌اند (مسکونی و تجاری و زمین و…)
 • کپی صفحات پاسپورت در صورت سفر به کشورهای اروپایی و آمریکایی در گذشته
 • کپی از بلیط پرواز رفت و برگشت

اینها مدارک عمومی‌هستند که تمام گردشگران ملزم به گردآوری‌شان هستند، اما مدارک خاص دیگری هم موردنیاز خواهد بود که بهتر است مشورت در مورد شرایط شخصی‌تان با کارشناسان امر را فراموش نکنید و تمام اعمال مربوط به اخذ وقت سفارت سوئیس را با آگاهی انجام دهید؛ تا از هدر رفتن وقت و هزینه‌های پرداختی احتمالی جلوگیری شود. تمام کپی‌ها باید در سایز A4، کاملاً خوانا و تمیز پرینت شده باشند.
هزینه ویزاهای توریستی سوئیس هم به دلیل نوسان نرخ ارز در ایران متغیر است و نمی‌توان هزینه ثابتی را به گردشگران اعلام کرد. اما برای گرفتن وقت سفارت سوئیس در تهران، گردشگر ملزم است که تقریباً 250 هزار تومان برای این کار بپردازد.

وقت سفارت سوئیس
ویزاهای تحصیلی سوئیس هم در اکثر مقاطع تحصیلی وجود دارند و در زیر سع می‌کنیم به معرفی آن‌ها بپردازیم:

 1. تحصیل در مقطع کارشناسی در سوئیس: این ویزا احتیاج به مدرک b1 و یا b2 زبان آلمانی دارد؛ چرا که آموزش در این مقطع به زبان آلمانی و فرانسوی است. هزینه ماهیانه تحصیل در این مقطع در حدود 700 فرانک سوئیس است و در صورت زندگی در خوابگاه تا 1000 فرانک و در صورت اجاره منزل مستقل تا 12000 فرانک افزایش می‌یابد.
 2. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در سوئیس: این ویزا احتیاج به مدرک آیلتس با نمره 6 دارد؛ چرا که آموزش در این مقطع به زبان انگلیسی و فرانسوی است.
 3. تحصیل در مقطع دکتری در سوئیس: تحصیل در مقطع دکتری در سوئیس بسیار پرمخاطب است و هر سال عده زیادی این ویزا را درخواست می‌کنند؛ چرا که دولت سوئیس به دانشجویان بورسیه‌اش ماهیانه 2000 فرانک حقوق می‌دهد. ضوابطی برای این ویزا وجود دارد که مهم‌ترین‌شان مدرک آیلتس 6.5 ، چاپ مقاله بین‌المللی و تألیف کتاب و…، مدرک لیسانس و فوق لیسانس از دانشگاه‌های مطرح کشور و تز دکترای مورد تأیید است که در صورت برخورداری از آن‌ها، دانشجویان باید به انتظار جواب دولت سوئیس بنشینند.

نوع دیگری از ویزا که به واسطه اقتصاد فوق‌العاده قوی سوئیس، بسیار پرتقاضاست، ویزای تجاری سوئیس است. شرایط این ویزا هم بسیار متغیر و سلیقه‌ای‌ست و دولت سوئیس برای آن تدابیر ویژه‌ای را در نظر گرفته است. مثلاً یکی از راه‌های دریافت این ویزا، راه‌اندازی شرکت تجاری و یا محیط کسب و کاری‌ست که برای حداقل 10 نفر شغل ایجاد کند. در این صورت، متقاضیان زندگی در سوئیس ویزای اقامتی 1ساله‌ای را دریافت می‌کنند.

در صورتی که سوددهی ماهیانه این شرکت به 100هزار فرانک برسد و از پس حقوق 3هزار و 500 فرانکی یک کارگر ساده در سوئیس بربیاید، اقامت 5ساله خواهد شد. البته شرایط و ضوابط ویژه‌ای در این خصوص وجود دارد که بهتر است پس از مشورت با کارشناسان سالیان سفر، در مورد آن‌ها تصمیم‌گیری کنید. تأکید می‌شود که برای گرفتن وقت سفارت سوئیس، نیازی به نگرانی نیست؛ چرا که سوئیس در تهران سفارت‌خانه دارد و گردشگران می‌توانند به راحتی از شهرهای فوق‌العاده‌ای همچون شهر زوریخ و برن دیدن کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button