سال‌هاست که سفارت آمریکا در ایران تعطیل شده است و ایرانیانی که قصد سفر به این کشور را داشته‌اند، موانعی سخت را پیش روی خود می‌دیدند. ویزای آمریکا به یکی از سخت‌ترین ویزاها برای ایرانیان تبدیل شده بود و جدا از سختی‌هایی که در مسیر اخذ آن بر گردشگران و خانواده‌هایی که عزیزان‌شان در این کشور زندگی می‌کردند، تحمیل شده بود، دولت آمریکا هم نظر خوبی به ایرانیانی که در این راستا گام برمی‌داشتند، نداشت.

تمام این مشکلات دست به دست هم داده بودند تا تور آمریکا که پیش‌ترها جزو محبوب‌ترین تورهای ایرانیان بود، به طور کلی رو به تعطیلی برود. البته ایرانیان باز هم از تلاش برای سفر به آمریکا دست نکشیدند. تنها راه پیش روی آن‌ها، این بود که خود را به یکی از کشورهای اطراف برسانند و از سفارت‌خانه‌های آمریکا که در این کشورها وجود داشت، برای انجام مراحل ویزا اقدام کنند. این سفر که طبق معمول سفر به کشورهای واسط برای گرفتن ویزا، نیاز به تحمل مشکلات فراوان داشت و گردشگران را مجبور می‌کرد که زیر بار قوانین آن کشور واسط هم بروند.

حال آن که خود ویزای آمریکا هم دردسرهای فراوانی دارد و جواب قطعی در مورد هیچ‌یک از متقاضیان صادر نمی‌شود! رنج این سفر به کنار، گردشگران موظف‌اند که سفر دومی را به کشور واسط در دستور کار خود قرار دهند؛ چرا که سفارت‌خانه‌های آمریکا، از ارسال پاسپورتی که برچسب ویزا دارد، برای گردشگران اجتناب می‌کند و گردشگر باید برای دریافت پاسپورتش، به صورت حضوری در سفارت‌خانه آمریکا حاضر شود. راه‌حلی که برای این مشکل پیش‌بینی شد، استفاده از خدمات پیکاپ ویزا بود؛ به این صورت که شخصی به نمایندگی از شما، مراحل اخذ ویزای آمریکا را در کشور واسط پی‌گیری می‌کند و متقاضیان ویزا می‌توانند از طریق او در جریان مراحل کارشان قرار بگیرند و امیدوار باشند که بدون سفر پرهزینه و پردردسر مجددی به کشور واسط، ویزای مورد‌علاقه‌شان را دریافت کنند.

خدمات پیکاپ ویزای آمریکا این امکان را به گردشگران می‌دهد که با خیال راحت به انتظار ویزا بنشینند و امیدوار باشند که سفری راحت به ایالات متحده آمریکا را تجربه کنند. روال کار به این صورت است که ابتدا فرم وکالت پیکاپ ویزا را پر می‌کنید و هزینه پیکاپ ویزا یا پیکاپ پاسپورت را پرداخت می‌کنید و دیگر بدون هیچ‌گونه نگرانی، پاسپورت مهرشده‌تان به دست‌تان می‌رسد. معمولاً برای پیکاپ ویزای آمریکا، به ۱ هفته زمان احتیاج است؛ لذا بهتر است که پس از مشورت با کارشناسان سالیان سفر، شرایط را برای سفرتان مهیا کنید.

مدارک لازم جهت پیکاپ ویزا

مدارک پیکاپ ویزای آمریکا باید با همان دقت مدارک ویزا تکمیل شوند؛ این مدارک به شرح زیر هستند:

  • برای ویزاهای توریستی؛ پاسپورت، برگه زرد دریافتی از سفارت و فرم DS-160
  • برای ویزاهای تحصیلی؛ پاسپورت، برگه زرد دریافتی از سفارت، فرم DS-160 و فرم I-20
  • برای ویزاهای کاری؛ پاسپورت و اسکن دعوتنامه شغلی

ویزای آمریکا هم مثل سایر ویزاها، در دو دسته‌بندی کلی مهاجرتی و توریستی صادر می‌شود؛ با این تفاوت که کشور آمریکا برای ویزاهای توریستی‌اش تنوع زیادی را قائل شده است و راه رسیدن به آن‌ها هم کوتاه‌تر و مطمئن‌تر است. در مورد ویزای مهاجرتی آمریکا هم باید از پیش این نکته را روشن کرد که به جز قرعه‌کشی معروفی موسوم به لاتاری که مخاطبان زیادی دارد، راه رسیدن به سایر ویزاهای مهاجرتی آمریکا دشوار است و بهتر است که متقاضیان این نوع ویزاها بدانند که راهی سخت را در پیش رو دارند و ممکن است، بارها شکست را تجربه کنند و دست خالی برگردند. در مجموع ویزاهای آمریکا در دسته‌بندی‌های زیر صادر می‌شوند:

  • ویزای B1 و B2 ؛ که هر دو موقت هستند. ویزای B1 برای آن دسته از متقاضیان ویزای آمریکا صادر می‌شود که قصد سفر تجاری به این کشورا را دارند؛ در توضیح این سفر، می‌توان گفت که دلایل آن یکی از موارد: شرکت در کنفرانس‌ها و جلسه‌ها، درخواست مشاوره و همکاری موقت با یکی از شرکت‌های آمریکایی، پژوهش‌های تجاری، سرمایه‌گذاری غیرحضوری در یکی از بانک‌های آمریکا، گشایش غیر حضوری شرکت در آمریکا، و از این دست خواهد بود.در مقابل درخواست ویزای B2 ، باید دلایلی کاملاً شخصی‌تر نظیر: انجام مراحل درمانی، ملاقات با خانواده و حضور موقت در آمریکا به صورت شخصی داشته باشد.
  • ویزای F1 و F2 ؛ که هر دو ویزاهای دانشجویی هستند. ویزای F1 برای شخصی صادر می‌شود که قصد ادامه تحصیل در آمریکا را دارد و علاقمند به پذیرش در یکی از دانشگاه‌های آمریکا و یا مؤسساتی‌ست که دوره‌های آموزشی موردنیازش را برگزار می‌کنند. ویزای F2 هم برای همراهان کسی صادر می‌شود که ویزای F1 دارد (مثلاً همسر و فرزند). نکته جالب اینجاست که دارنده ویزای F1 حق کار ۲۰ ساعته در هفته را دارد، اما دارنده ویزای F2 حق کار در این کشور را ندارد.
  • ویزای J1 و J2 ؛ که همان ویزاهای دانشجویی هستند و تنها برای متقاضیان تحصیلات دانشگاهی صادر می‌شوند. ویزای J2 هم برای همسر و یا فرزندان متقاضی (کمتر از ۲۱ سال) صادر می‌شوند. با این تفاوت که دارندگان این ویزاها، حق کار در آمریکا را ندارند.
  • ویزای M1 و M2 ؛ که باز هم ویزای تحصیلی و همراه شخص دارنده ویزا هستند. با این تفاوت که ویزای M1 تنها برای شرکت در دوره‌های غیرآکادمیک و کوتاه مدت صادر می‌شوند.
  • ویزای I ؛ که برای اصحاب رسانه صادر می‌شود. دارندگان این ویزا معمولاً نویسندگان، خبرنگاران، فیلم‌سازان، مزیسین‌ها و هنرمندانی هستند که قصد فعالیت هنری حرفه‌ای موقت در ایالات متحده را دارند.
  • ویزای H1B ؛ که ویزای معروف کار آمریکاست. مراحل اخذ آن به این صورت است که هر سال برخی از کارفرمایان در آمریکا، درخواست نیرو از سایر کشورهای جهان می‌کنند و متن دعوتنامه‌ای از طرف آن‌ها برای کارگرانی که درخواست کار در آمریکا دارند، ارسال می‌شود. این کارگران می‌توانند پرینت دعوتنامه را به همراه مدارک کاری‌شان به سفارت آمریکا ببرند و درخواست ویزا کنند. البته قبول درخواست ویزا، منوط به موافقت کارفرما و رضایت او از رزومه کاری کارگران است.
  • ویزای E ؛ که ویزای سرمایه‌گذاری حضوری است و چنانچه از اسمش برمی‌آید، مناسب آن دسته از سرمایه‌دارانی‌ست که علاقمند به سرمایه‌گذاری در آمریکا هستند.

هر یک از این ویزاها، نیازمند قبول شرایط و ضوابط خاص خود هستند و مدارک و فرم‌هایی را می‌طلبند که بهتر است گردشگران در مورد آن‌ها با کارشناسان سالیان سفر مشورت کنند. اما نکته جالب در مورد تمام این ویزاها این است که همگی موقت هستند، اما با بعضی از آن‌ها، می‌شود امیدوار به دریافت گرین‌‌کارت بود. البته برای به ثمر نشستن این امیدواری تلاش‌های زیادی لازم است و بهتر است متقاضیان اقامت در آمریکا به این نکته توجه کنند که برای گرفتن گرین‌کارت تک تک رفتارها و سوابق‌شان مورد بررسی قرار می‌گیرند.

قصه این است که تمام این ویزاها را می‌توان با خدمات پیکاپ ویزا به دست آورد و احتیاجی به مراجعه حضوری به سفارت‌خانه‌های آمریکا وجود ندارد. مثلاً شهرهای آنکارا، دبی، ایروان، باکو و… شهرهایی هستند که مقصدهای مناسبی برای انتخاب مقاصد خدمات پیکاپ ویزای آمریکا هستند.

سالیان سفر با سال‌ها تجربه در امر خدمات پیکاپ ویزای آمریکا، آماده ارائه خدمات به گردشگران و متقاضیان ویزای آمریکا است و در تمام مراحل اخذ ویزا همراه آن‌ها خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *