مکان های باستانی آنکارا

موزه‌ها و مکان‌های باستانی آنکارا

21/04/1396
آنکارا

در این صفحه موزه‌ها و مکان‌های باستانی آنکارا را معرفی خواهیم کرد. آنکارا دیدنی‌های گوناگونی دارد. اما این شهر را به دلیل داشتن ده‌ها موزه مختلف می‌توان شهر موزه‌ها نامید. ما اینجا به اصلی‌ترین موزه‌ها و بناهای باستانی آنکارا اشاره می‌کنیم. اما توجه داشته باشید که آنکارا موزه‌های کوچکتری با موضوعات خاص‌تر هم دارد. پس اگر عاشق موزه‌ها هستید و آنکارا را به خاطر موزه‌هایش انتخاب کرده‌اید توصیه می‌کنیم حتما قبل از شروع سفر، درباره تمام آنها تحقیق کنید.


موزه و آرامگاه آتاتورک ( آنتی کبیر)

آرامگاه آتاتورک

این موزه از چهار بخش اصلی تالار افتخار ٬ پارک صلح٬ تشریفات پلازا و جاده ی شرها تشکیل شده و ساخت این موزه ۹ سال تمام به طول انجامید.این موزه از لحاظ اهمیت سیاسی و معماری منحصر به فرد آن ٬ مهمترین جاذبه ی سیاسی و فرهنگی آنکاراست. تالار تشریقات موزه تماما به آثار به جای مانده از آتاتورک اختصاص داده شده و شامل تمامی عکس ها ٬ کتاب ها ٬ وسایل شخصی و هدایای ارزشمند روسای جمهور و سفرای خارجیست.این موزه علاوه بر جاذبه های فراوانی که دارد از لحاظ هزینه ی ورودی و راهنما نیز تقریبا بی نظیر است.افزون بر تمامی موارد گفته شده نزدیکی به ایستگاه های متروی تاندوغان (۲/۱ کیلومتر) و کیزیلای ( ۲ کیلومتر ) از دیگر ویژگی های منحصر به فرد موزه ی آتاتورک است.در یک کلام میتوان اینطور گفت که ترکیه با داشتن طبیعت زیبا و آثار تاریخی فراوان برای هر فردی جذاب و زیبا خواهد بود ولی برای کسانی که علاقه مند به دنبال کردن رویدادهای تاریخی و چهره های سیاسی میباشند ٬ تور آنکارا موزه ی آتاتورک بهترین پیشنهاد ممکن است.
آدرس : آنکارا ٬ خیابان آکدنیز ٬ موزه و آرامگاه آتاتورک
ساعات بازدید : تمامی روزهای هفته به غیر از دوشنبه از ساعت ۹ الی ۱۷
هزینه ی ورودی و راهنما : ۱۰ لیر


قلعه آنکارا

قلعه انکارا

قلعه یا حصار آنکارا مهمترین و شناخته شده ترین نماد این شهر است.این قلعه با داشتن ساختاری باستانی و ۳۰۰۰ ساله از معدود قلعه های بی جای مانده از دورانهای باستانیست.دیوارهای ۱۶ متری قلعه و نقوش و معماری باستانی آن از یک طرف و وجود رستوران و کافه های بسیار فراوان در داخل خود قلعه از طرف دیگر سبب شده تا قلعه ی آنکارا بسیار عجیب و هیجان انگیز به نظر آید.شاید قلعه ی آنکارا را بتوان نمونه ی عالی تعامل سنت و مدرنیته دانست.شاید باور آن کمی سخت باشد ولی هنوز هم در آنکارایی که نماد مدرنیته و پیشرفت ترکیه است مکانهایی مانند این قلعه ی چند هزار ساله وجود دارند که هم در آن پشم ریسیده میشود و هم در رستوران و کافه تریاهای آن از جهانگردان پذیرایی میشود.هر چند قلعه ی آنکارا از بسیاری جهات بی نظیر و فوق العاده است ولی عالی ترین و برجسته ترین ویژگی این قلعه چشم انداز فوق العاده ی آن با توجه موقعیت جغرافیایی قلعه است.
آدرس : آنکارا ٬ خیابان کائنی ( نزدیک به ایستگاه متروی اولوس ‌)
هزینه ی بازدید : رایگان


موزه ی تمدن آناتولی آنکارا

موزه آناتولی

بی شک مهم ترین جاذبه ی گردشگری و توریستی آنکارا ٬ موزه ی تاریخ و تمدن آناتولیست.این مکان را به معنای واقعی کلمه میتوان کتاب تمام نمای تاریخ دانست.این موزه میزبان بیشترین آثار کشف شده از تمدنهای پیشین آناتولی است.از دورانهای پیشینه سنگی و نوسنگی چند ده هزار ساله گرفته تا آثار کلاسیک یونایی و رومی.بیشتر آثار این موزه حاصل کشفیات و حفاری هاییست که در حوزه ی آناتولی و آسیای صغیر انجام گرفته است و آناتولی نیز به عنوان یکی از اولین مهدهای تمدن انسانی و بشری همواره همواره مورد توجه دیرینه شناسان بوده است و شاید همین موجب شهرت بسیار زیاد این موزه شده است.اما ویژگی بسیار جالب دیگر این موزه خود ساختمان آن است.این ساختمان نیز با قدمتی بیش از پانصد سال و با معماری سبک عثمانی از جالب ترین موزه های ترکیه میباشد.این موزه بی شک از لحاظ قدمت آثار و اشیای آن بی نظیر و فوق العاده است و کمتر موزه ای را میتوان در سراسر جهان یافت که از لحاظ قدمت و اعتبار قابل مقایسه با موزه ی تاریخ و تمدن آناتولی باشد.این موزه بی شک آیینه ی تمام نمای تاریخ بشریت است.
آدرس : آنکارا – خیابان گزجو سوکاک ۲
هزینه ی ورودی : ۱۵ لیر
ساعات بازدید : ۸:۳۰ الی ۱۸:۱۵


معبد آگوستوس آنکارا

معبد آگوستوس

معبد آگوستوس که قدمت آن به 10 سال بعد از میلاد مسیح می رسدبر می گردد ، توسط پادشاه غلاطیه ای ، پیلامنس و به یاد آگوستوس احداث شد. بعد ها و در قرن دوم میلادی این معبد به دست رومیان بر روی دژ باستانی آنکارا بازسازی شد. این معبد تاریخی در بخش اوموس شهر شهر واقع شده است. پیمان سیاسی آگوستوس که دستاوردهای سیاسی اورا شرح می دهد به دو زبان لاتین و یونانی بر دیوارهای معبد حک شده ، به اعتقاد مردم آن دوره روح انکیرانوم که مقبره او در معبد آگوستوس واقع شده از پیمان فوق محافظت کرده و اهمیت این معبد را دو چندان کرده است.آگوسستوس قبل از مرگ ،لیستی از اموال خود که طی مپراطوری به دست آورده بود تهیه کرد که در برگیرنده 4 دستاورد مهم بود ، این اموال بعدها توسط رومیان باستان کشف گردید. با گذشت سالها و به مرور زمان و تاثیر شرایط آب و هوایی بر این  بنا ، باعث شد تا نام این معبد باشکوه و بزرگ در سال 2002 در لیست بناهای تاریخی در معرض خطر دنیا که نیاز به بازسازی دارند قرار بگیرد.


ستون ژولیون آنکارا

ستون ژولیون

ستون ژولیون از آثار باستانی مهم آنکارا محسوب می شود که مورد توجه گردشگران تور آنکارا بوده و در بخش اولوس شهر آنکارا قرار گرفته است .قدمت این بنای تاریخی به سال 362 بعد از میلاد بر می گردد . در آن زمان ستون ژولیون که ارتفاعی 15 متری دارد ، به دستور امپراطور Julian the Apostate برای بزرگداشت یک ملاقات ساخته شد که یک دکوراسیون برگی مرسوم نیز بر سر ستون آن قرار دارد . این بنای تاریخی در سال 1935 در پارک “گوون” ساخته شد.

 

 


حمام رومی آنکارا

حموم رومی

حمام رومی بنایی که سمبل استقلال آتاتورک ومردم ترک در مبازرات استقلال طلبانه است، در قسمت شمالی میدان اولتوس و در خیابان چانکری قرار گرفته است.اینها حمام هایی تاریخی هستندکه قدمت آنها به قرن سوم بعد از میلاد مسیح می رسد.
اطاق سرد ،اطاق خنک و یک اطاق گرم که در زمان امپرطور Caracalla.به افتخار آسلپیوس ،خدای طب ساخته شد.امروزه شما می توانید سیستم گرمایش قدیمی و اطاق مخصوص پوشیدن لباس ها را ببینید.

 


ارگ آنکارا

ارگ آنکارا

قدیمی‌ترین بخش آنکاراست که سبک معماری‌‌اش تلفیقی از رومی و سلجوقی است و حیاط سرسبزی برای استراحت دارد. دور و برش پر است از خانه‌های بازسازی شده‌ای که تبدیل به رستوران‌هایی با غذاهای محلی شده‌اند. این ارگ بر روی تپه ای در مرکز آنکارا قرار دارد و یکی از نمادهای پایتخت به شمار می رود.دیوار های این سازه که به طول 14-16 متر هستند .زیر بنای این ارگ توسط غلاطیه ایها بر روی یک رخنمون گدازه مهم احداث شد و توسط رومیها کامل گردید . رومی های شرقی و سلجوقی ها بازسازیها و الحاقاتی را انجام دادند. اطراف و داخل ارگ که قدیمیترین بخش آنکارا است، شامل نمونه های ظریف معماری سنتی است .

Call Now Button