موزه ماتناداران ارمنستان

موزه‌ها و مکان‌های باستانی ارمنستان

24/04/1396
ایروان

همانطور که در معرفی کشور ارمنستان گفتیم، این کشور یکی از قدیمی‌ترین سرزمین‌های آسیا و جهان است. به هرکدام از دامنه‌های سرسبز کوه‌های ارمنستان که نگاه کنید،  بنایی از یک گوشه از تاریخ دراز این کشور در آن دیده می‌شود.

با سالیان سفر همراه باشید تا نگاهی به برخی از اصلی‌ترین بناهای باستانی و موزه‌های این کشورِ کهنِ قاره کهن داشته باشیم.


گاسگاد ایروان (یا کاسکاد ایروان یا بنای هزار پله ایروان)  Yerevan Cascade

گاسکاد

در لیست‌های معرفی جاذبه‌های گردشگری ایروان، معمولا کاسکاد در بالای لیست قرار دارد. کاسکاد بنایی‌ست که همه مسافران تور ارمنستان از آن بازدید می‌کنند و ندیدنش، مسافرت به ارمنستان را ناقص می‌گذارد.

این بنا، در سال 1970 و پس از استقلال ارمنستان بنا شده‌است. ایروان بر روی کوه‌ها بنا شده‌است و شیب دارد. کاسکاد، در واقع پله‌هاییست بسیار زیبا که یکی از پایین‌ترین نقاط شهر ایروان را به یکی از بالاترین نقاطش مرتبط می‌کند. 750 پله زیبا در فضایی سرسبز و هنرمندانه، بنایی بسیار دوست‌داشتنی را خلق کرده‌اند که به بنای 1000 پله معروف شده‌است.

کاسکاد یعنی آبشارهای کوچک. در کنار‌ه‌های پله‌ها، باغچه‌های سبز و پر از گل و نهرها و آب‌نماهای بسیار زیبایی وجود دارد. موسیقی آرامش‌بخش این آب‌نماها، به بخشی از خاطره‌ی ماندگار شما از بازدید کاسکاد تبدیل می‌شود. به علاوه، در کناره‌های پله‌ها، ایستگاه‌های میان پله‌ها و در فضای سبز پایین پله‌ها، مجسمه‌های بسیاری وجود دارد که کاسکاد را به نمایشگاهی از مجسمه‌های هنرمندانه تبدیل کرده‌است.

در کنار پله‌های اصلی، پله برقی هم تعبیه شده‌است تا کلیه مسافران بدون هراس از طی کردن 1000 پله، از این بنا لذت ببرند.

کاسکاد ایروان، با عظمت هر چه تمام، هر آنچه را از یک مکان رمانتیک و دوست‌داشتنی بخواهید پیش‌رویتان قرار می‌دهد. به همین میزان توصیف کاسکاد بسنده می‌کنیم؛ اگر مسافر تور ایروان هستید، حتما خودتان از نزدیک شکوه و زیبایی آن را خواهید دید.


میدان جمهوری ایروان Republic Square Yerevan

میدان جمهوری ایروان

میدان جمهوری ایروان در قلب شهر ایروان قرار گرفته‌است و نقطه اتصالی‌ست بین خیابان‌های قدیمی و زیبای ایروان. میدان جمهوری هم از جمله آن بناهایی‌ست که همه مسافران تور ایروان از آن بازدید می‌کنند. دورتا دور این میدان بزرگ، ساختمان‌های قدیمی شهر ایروان از جمله خانه دولت، وزارت دارایی، وزارت خارجه، اداره پست ایروان و… با معماری‌های زیبا و خاصشان قرار دارند.

شب‌ها داخل این میدان، برنامه‌های مختلفی نظیر اجرای موسیقی زنده برگزار می‌شود. تماشای رقص آبنمای نورانی و بسیار زیبای حوض میدان با موسیقی‌های مختلف هم جزو قسمت‌های لذت‌بخش حضور شما در این میدان است.

دیدنی‌ها در کنار این میدان کم نیستند. برای مثال گالری ملی و ساختمان موزه‌ی تاریخ در کنار این میدان هستند.


کاخ اپرای ایروان Yerevan Opera Theatre

کاخ اپرا

تالار اپرای ایروان، یکی از بزرگ‌ترین و بهترین تالارهای اپرای جهان است. ساخت بنای این تالار در سال 1930 آغاز شد و سه سال بعد افتتاح شد. در واقع در زیر سقف اپرای ایروان، دو سالن بزرگ و مجزا وجود دارد. هر دو سالن سقف آکوستیک دارند و به شکل آمفی‌تئاتر هستند. اما سالن کنسرت، 14000 نفر ظرفیت و سالن رقص باله و اپرا بالغ بر 1260 نفر ظرفیت دارند.

اگر به هنر و اجراهای اپرا علاقه دارید، حتما حضور در این اپرا را در برنامه‌های خود در تور ایروان قرار بدهید. ضمن اینکه در محوطه بیرونی تالار اپرا هم رستوران‌، کافه و کلاب‌هایی وجود دارد که لحظات خوش و پر از شادی و هیجانی را برایتان رقم می‌زند.


موزه تاریخ ایروان Yerevan History Museum

موزه تاریخ ارمنستان

این موزه اولین بار در سال 1931 و با هدف نمایش تاریخ ایروان، آغاز به کار کرد. محل قرارگیری این موزه تاکنون بارها عوض شده‌است. در سال 2005 بود که موزه تاریخ ایروان به محل فعلی آن منتقل شد. در این موزه بالغ بر 94000 شی باستانی مربوط به زمان‌های مختلف وجود دارد. با حضور در این موزه، با تاریخ ارمنستان بیش از پیش آشنا می‌شوید و البته از دیدن آثار باقدمت درون آن شگفت‌زده می‌شوید.

 

 

 


صومعه تاتو Tatev monastery

صومعه تاتو

صومعه تاتو با داشتن همزمانِ قدمت و زیبایی، جذابیتی دو چندان دارد. این صومعه در قرن 9 میلادی ساخته شده است و یکی از صومعه‌های قدیمی ارمنستان محسوب می‌شود. اما شاید بیشتر از اینکه قدمت و معماری خاص آن جذاب باشد، محل قرارگیری آن است که آن را جذاب کرده‌است. صومعه تاتو در میان کوه‌های سرسبز جنوب ارمنستان در استان سیونیک قرار دارد. کل بنای صومعه بر روی قسمتی صخره‌صخره‌ای بر روی یک کوه قرار گرفته است. وقتی که در محوطه بیرونی صومعه هستید، تا دور دست فقط کوه‌های سبز و آسمان پاک می‌بینید. حضور در این محوطه، حسی مانند حضور در کارتون‌های دوران کودکی‌مان دارد.

همانطور که در معرفی مکان‌های دیدنی ارمنستان گفتیم، می‌توانید با تله‌کابین بسیار زیبای تاتو که از درون جنگل‌های سرسبز آن منطقه می‌گذرد به این صومعه برسید. این سفر با تله‌کابین لذت بازدید شما را دو چندان می‌کند.


معبد گارنی Temple of Garni

معبد گارنی ارمنستان

ساخت این معبد به چند دهه پیش از میلاد مسیح (ع) برمی‌گردد. گارنی تنها عبادتگاه غیر مسیحی‌ست که از تاریخ گذشته ارمنستان به جا مانده‌است. در محوطه معبد گارنی چندین بنای مختلف دیگر هم وجود دارد که هر کدام بعدترها و به مناسبتی به بنای اصلی افزوده شده‌اند.

معبد گارنی در 40 کیلومتری جنوب شرقی ایروان قرار دارد.

 

 

 

 


صومعه گغارد Geghard

صومعه گغارد ارمنستان

صومعه گغارد، یکی از کلیساهای منحصر به فرد جهان است. این کلیسا، غاری است و در واقع بخشی از یک کوه است. درباره معماری این کلیسا، جنس و ویژگی‌های سنگ‌های آن، و البته افسانه‌ها و اعتقاداتی که درباره این کلیسا گفته می‌شود، حرف‌های بسیاری وجود دارد که در هنگام بازدید از این کلیسا باید حتما از راهنمای تور خود درباره‌شان توضیح بخواهید.

درست مانند سایر جاذبه‌های گردشگری ارمنستان، صومعه گغارد هم بر بستر بسیار زیبا و با صفایی بنا شده‌است. بازدید از کلیسا در آن فضای سرسبز و تماشایی، لذتی دو چندان دارد.

گغارد در 40 کیلومتری شرق ایروان قرار دارد.


صومعه سواناوانک ارمنستان Sevanavank

صومعه سواناوانک

پیش‌تر در مطلبی تحت عنوان مکان‌های دیدنی ارمنستان، به زیبایی‌های فوق‌العاده دریاچه سوان اشاره کردیم. سواناوانک یا صومعه سوانا، یکی از صومعه‌های مهم ارمنستان است که در کنار همان دریاچه سوان و مناظر خیره‌کننده‌اش بنا شده‌است. دو کلیسای مختلف درون این صومعه قرار دارند. بازدید از این صومعه به خصوص برای علاقه‌مندان به تاریخ و هنر بسیار لذت‌بخش است.

اما با توجه به زیبایی‌های اطراف دریاچه سوان، بازدید از این صومعه به همه مسافران تور ارمنستان توصیه می‌شود.

 

 


موزه ماتناداران Matenadaran

ماتناداران ایروان

این بنای باشکوه درواقع موزه‌ایست از کتب تاریخی ارزشمند. 17000 نسخه کتاب در زمینه‌های مختلف متعلق به زمان‌های مختلف، باعث شده تا ماتناداران یکی از اصلی‌ترین برنامه‌های مسافرانِ اهل علم و ادب در مسافرت به ارمنستان باشد. در بیرون از این موزه‌ هم مجسمه‌هایی از اشخاص سرشناس ارمنستان وجود دارد.

ماتناداران درون شهر ایروان قرار دارد و معمولا اکثر مسافران تور ایروان آن را بازدید می‌کنند.

 

 

 

 


سایر اماکن باستانی ارمنستان

همانطور که اشاره کردیم، ارمنستان به واسطه تاریخِ پُر طمطراقش، پر است از کلیساها و معابد باستانی و موزه‌های گوناگون. در این مطلب کلیساها و موزه‌های شناخته شده‌ی این کشور را معرفی کردیم. بدون شک دیدن همین بناها هم در مدت یک تور چندروزه، کار سختی‌ست. اما از آنجایی که سلایق افراد متفاوت است، در ادامه برخی دیگر از کلیساها و معابد این کشور را نام می‌بریم. اگر به دنبال سفری متفاوت و دقیقا مطابق با سلایق خودتان هستید، با جستجوی این نام‌ها در اینترنت و تحقیق درباره‌شان، به بهترین انتخاب‌ها برای بازدید تور ارمنستان خود خواهید رسید.

صومعه خور ویراپ Khor Virap

صومعه گوشا وانک Goshavank

صومعه هاقپات Haghpat Monastery

کلیسای جامع اچمیادزین Etchmiadzin Cathedral

صومعه ساناهین Sanahin Monastery

قلعه آمبرد Amberd

Call Now Button