مساجد آنکارا

مساجد آنکارا

21/04/1396
آنکارا

مساجد دوران عثمانی، با زیبایی و معماری خاصی که دارند، یکی از جاذبه‌هایی هستند که بسیاری از مسافران تور ترکیه در سفر به شهرهای مختلف این کشور، از آنها بازدید می‌کنند. اوج هنر و شکوه معماران عثمانی را باید در کاخ‌ها و مساجد استانبول جُست که پایتخت امپراطوری عثمانیان بوده‌است. با این حال، در آنکارا هم چند مسجد باستانی وجود دارند.


مسجد حاجی بایرام Hacı Bayram Mosque

مسجد حاجی بایرام آنکارا

مسجد حاجی بایرام و مسجد کجاتپه، معروف‌تر از سایر مساجد آنکارا هستند. مسجد حاجی بایرام، مسجدی‌ست به جا مانده از قرن 15 میلادی. با این حال، چند بار در عصرهای مختلف، مورد بازسازی قرار گرفته‌است و نشانه‌هایی از معماری‌های جدیدتر هم در آن به چشم می‌خورد.

مسجد حاجی بایرام، اسم خود را از حاجی بایرام، فیلسوف و بنیان‌گذار فرقه بایرامی، به عاریه گرفته‌است. گردشگران با بازدید از مسجد حاجی بایرام، فرصت بازدید از مقبره این فیلسوف معروف ترکی و همچنین معبد رومیِ آگوستوس را که هر دو در کنار همین مسجدند، خواهند داشت. ضمن اینکه در کنار مسجد، یک پارک زیبا هم وجود دارد.

محیط مسجد حاجی بایرام با داشتن آجرهای قهوه‌ای سوخته، المان‌های زینتی سبز و سرخ رنگ و سقف‌ چوبی، فضایی متفاوت با مساجد رایج عثمانی دارد و همین مسئله، آن را جذاب کرده‌است.

این مسجد در محله اولوس آنکارا قرار دارد و دسترسی به آن راحت است.


مسجد کجاتپه Kocatepe Mosque

مسجد کجاتپه آنکارا

این مسجد، بزرگ‌ترین مسجد آنکاراست. بزرگی و موقعیت جغرافیایی مسجد کجاتپه، باعث شده تا این مسجد از بسیاری از نقاط شهر آنکارا دیده‌شود. بنابراین شاید بتوان گفت که کجاتپه به نوعی نماد برای شهر آنکارا تبدیل شده‌است.

مسجد کجاتپه، عمر چندانی ندارد. از اولین بار که در دهه 1940 ساخت یک مسجد مدرن در آنکارا مطرح شد تا افتتاح آن در سال 1987، چندین بار طرح و معماری مسجد با مخالفت افراد مختلف مواجه شد و طرحش دچار تغییر و تحول شد. اما نتیجه و طرح نهایی که در تور آنکارا با آن مواجه می‌شوید، بسیار شبیه مساجد عثمانی معروف شهر استانبول، اما مدرن‌تر از آنها است.

فضای بزرگ درون مسجد با سقف بسیار بلندش، گچ‌کاری‌های هنرمندانه، لوسترهای بسیار بزرگ و المان‌های قدیمی مختلف درون مسجد، به بازدیدکنندگان و عبادت‌کنندگان حسی بسیار متفاوت با تجربه‌های گذشته‌ی آنها می‌دهد.

مسجد کجاتپه، بر روی تپه‌ی کجا (کجاتپه) در منطقه کیزیلای قرار گرفته‌است. این منطقه در مرکز شهر آنکاراست و دسترسی به آن بسیار آسان است.


مسجد اصلان حانه Aslanhane

مسجد اصلان خان

گردشگران در تور ترکیه معمولا با بناهایی مواجه می‌شوند که مربوط به دوره رومیان یا عثمانیان هستند. اما مسجد اصلان حانه از این نظر متفاوت است، چراکه این مسجد متعلق به قرن 13 میلادی و دروان سلجوقیان روم است. همچنین این مسجد یکی از قدیمی‌ترین مساجد و حتی بناهای شهر آنکارا محسوب می‌شود.

سبک معماری متفاوت، سقف چوبی خاص مسجد که با 42 ستون چوبی بلند، برافراشته ‌شده‌است و کاشی‌کاری‌های هنرمندانه محراب مسجد، از جمله جذابیت‌های این مسجد برای گردشگران است. همچنین نام این مسجد (خانه‌ی شیر)، به دلیل مجسمه شیری است که درون این مسجد بوده‌است.


سایر مساجد آنکارا

در آنکارا چند مسجد تاریخی دیگر هم وجود دارد. مسجد اهی الوان (Ahi Elvan Mosque) و مسجد ینی احمد (Yeni Cenab Ahmet) نسبت به سایر مساجد معروف‌تر و بازدید از آنها ارزشمندتر است. اما در کل، با توجه به محدودیت زمان مسافران در تور ترکیه و موارد مختلفی که حتما باید آنها در آنکارا را تجربه کنند، بازدید از سایر مساجد آنکارا را توصیه نمی‌کنیم.

Call Now Button