صومعه تاتو ارمنستان

مکان های دیدنی ارمنستان

ارمنستان، تاریخی بسیار دور و دراز و مناطق کوهستانی سرسبز و پر از رود دارد. جاذبه‌های گردشگری ارمنستان هم ترکیبی‌ست از این دو. در واقع با حضور در تور ارمنستان، با کاخ‌ها، کلیساها و به طور کلی بناهای باستانی باشکوهی مواجه می‌شوید که بر بستری از سرسبزی و زیبایی قرار گرفته‌اند.

با توجه به اهمیت و تعداد زیاد موزه‌ها و مکان‌های باستانی ارمنستان، آنها را در مطلبی جداگانه معرفی کرده‌ایم. اما در اینجا تعدادی از مناطق طبیعی بکر ارمنستان و تعدادی از جاذبه‌های گردشگری غیر باستانی آن را معرفی خواهیم کرد:


پارک پیروزی ایروان Victory Park

پارک پیروزی ایروان

پارک پیروزی از آن دسته جاذبه‌های گردشگری ایروان است که همه مسافران تور ایروان باید آن را ببینند. پارک پیروزی در بالای پله‌های هزارپله قرار گرفته است. این پارک به نام پارک هاختاناک هم شناخته می‌شود.

این پارک، یک بوستان بزرگ سرسبز است که فضاهایی دلنشینی برای استراحت و تفریح شما فراهم می‌کند. در قسمتی از پارک، دریاچه‌ای زیبا وجود دارد که توصیه می‌شود نشستن در کنار آن و قایق‌سواری بر روی آبهایش را حتما تجربه کنید. در قسمتی از پارک هم یک شهربازی مجهز به نام شهربازی هاختاناک وجود دارد تا حتی کودکان هم از این سفر به ارمنستان، خاطرات شیرینی داشته باشند. چندین رستوران و کافه و اجراهای زنده موسیقی، از دیگر اتفاق‌های دوست‌داشتنی‌ایست که در این پارک پیدا خواهید کرد.

مجسمه مادر و موزه جنگ که در زیر این مجسمه‌ی بزرگ قرار دارد، جزو جاذبه‌های گردشگری مهم ارمنستان هستند. برای بازدید از این مجسمه و موزه و البته بنای هزارپله هم که شده گذرتان به پارک پیروزی خواهد افتاد.


دریاچه سوان Lake Sevan

دریاچه ساون ارمنستان

سوان، بزرگ‌ترین دریاچه ارمنستان و یکی از بزرگ‌ترین دریاچه‌های آب‌شیرین جهان است. به جرات می‌توان گفت که این دریاچه زیباترین جاذبه گردشگری طبیعی ارمنستان است. این دریاچه در میانه کوه‌ها قرار گرفته است و از سطح دریا حدود 2000 متر ارتفاع دارد.

آب‌های تمیز و شفاف این دریاچه، دشت سرسبز و پر گُل کنار آن و کوه‌های پوشیده از برف که از دور دست دیده می‌شوند، منظره‌ای جادویی را در مقابل چشمان شما قرار می‌دهند.

همچنین در این دریاچه گونه‌های مختلف آب‌زی وجود دارد و در قسمت‌هایی از آن، امکان ماهیگری هم وجود دارد.

دریاچه سوان در شمال شرقی شهر ایروان و در فاصله 60 کیلومتری آن است و بازدید از آن به کلیه مسافران تور ارمنستان توصیه می‌شود.


دلیجان Dilijan

دلیجان ارمنستان

دلیجان ارمنستان، یکی از مهم‌ترین و زیباترین مناطق طبیعی ارمنستان است. این منطقه آب‌گرم‌های بسیاری دارد و به خاطر تمام زیبایی‌هایش، در میان بومیان با لقب سوئیس ارمنستان شناخته می‌شود.

برای رسیدن به دلیجان، باید حدود 90 کیلومتر را در جاده‌های کوهستانی و سرسبز ایروان به سمت شمال رانندگی کنید. مسافران بسیاری به این منطقه سفر می‌کنند. بنابراین در دلیجان، هتل‌ها، رستوران‌ها و کافه‌های بسیار خوبی را خواهید دید. با حضور در دلیجان، هوای بسیار مناسب، جنگل‌های وسیع بلوط و رودخانه‌ای زیبا در انتظار شماست.

 


کوه آراگاتس Mount Aragats

کوه آراگاتس ارمنستان

این قله یکی از بلندترین نقاط ارمنستان است. کوه آراگاتس در واقع یک آتشفشان خاموش است. این قله، در بین کوه‌نوردان ایرانی هم شناخته شده‌است. در واقع اراگاتس بیشتر از اینکه برای مسافران عادی تور ارمنستان جذاب باشد، مقصدی جذاب برای کوه‌نوردان و مسافران تور کوه‌نوردی ارمنستان است.

درکنار این کوه هم مراتعی سرسبز و یک رصدخانه وجود دارد.

برای رسیدن به کوه آراگاتس، باید حدود 60 کیلومتر را در جاده‌های سرسبز شمال غربی ایروان طی کنید.

 

 


تله‌کابین بال‌های تاتو Wings of Tatev

تله کابین تاتو

این تله‌کابین در نزدیکی صومعه تاتو در جنوب ارمنستان ساخته شده‌است و یکی از راه‌های ارتباطی به صومعه تاتو است. این تله‌کابین، مسیر 5.7 کیلومتری‌اش را در بین مناظر سرسبز و دیدنی جنوب ارمنستان طی می‌کند. جالب است بدانید که نام تله‌کابین تاتو، تحت عنوان طولانی‌ترین تله‌کابین کابلی بدون توقف جهان، در کتاب رکوردهای گینس ثبت شده‌است.

همانطور که گفتیم تاتو در جنوب ارمنستان و در نزدیکی ایران است. پس به خصوص اگر سفر با خودروی شخصی به ارمنستان را تجربه می‌کنید، احتمالا بازدید از صومعه تاتو و سفر با این تله‌کابین منحصربه فرد را تجربه خواهید کرد.

 


دره گل‌ها یا زاخکادور Tsaghkadzor

دره گل های ارمنستان

این منطقه بسیار زیبا در 60 کیلومتری شمال ایروان قرار گرفته است. مراتع سرسبز فوق‌العاده زیبای این منطقه با گل‌های رنگارنگ آراسته شده‌اند تا دره گل‌ها منطقه‌ای بسیار با صفا و دیدنی شود. در این منطقه کافه‌ها و استراحتگاه‌های مناسبی هم وجود دارد تا بتوانید شبی بسیار لذتبخش و پر از شادی را در این منطقه تجربه کنید. در نزدیکی این منطقه، یک پیست اسکی خوب هم وجود دارد.

 

 


شهر جورموک ارمنستان

شهر جورموک

شهر توریستی جرموک ارمنستان یک شهر کوهستانی با چشمه های آب گرم است.  شهر توریستی جرموک دارای آبشارها ، هوای تازه، دریاچه های مصنوعی، مسیرهای پیاده روی، جنگل های زیبا و استخر های آب معدنی است.
این شهر در ارتفاع ۲۰۸۰ از سطح دریا در کوه های  ویتس دزر در میان جنگل های انبوه  قرار گرفته است. شهر جرموک توسط کوه واردنیس از شمال و دامنه وایک از جنوب احاطه شده است. ارتفاع کوه های اطراف ۲۵۰۰-۳۵۰۰ متر است که همه توسط جنگل ها و مراتع پوشیده شده اند.  جنگل های جرموک غنی از درختان بلوط و ممرز و هم چنین با گل رز ، گلابی وحشی ، آلو و درخت عرعر پوشیده شده است . حیواناتی چون روباه ، خرگوش ، خرس و گورکن نیز در این جنگل ها به وفور دیده می شوند. به هر حال و با تمام توصیف ها این شهر با چشمه های آب گرمش معروف می باشد و آبشار جرموک در رودخانه آپا به ارتفاع ۷۰ متر می باشد. شهر توریستی جرموک ارمنستان یک شهر کوهستانی با آب و هوای معتدل در تابستان  و آب و هوای برفی در زمستان است.
صنعت تولید آب معدنی در جرموک ریشه ی عمیقی دارد و از سال ۱۹۵۱ دایر شده و آب گازدار جرموک تقریبا به تمام بازارهای دنیا وارد شده است.


جنگل‌ها و پارک‌های طبیعی ارمنستان

جنگل ملی خسرو ارمنستان

همانطور که در ابتدای این متن اشاره کردیم، مناطق طبیعی سرسبز، یکی از ویژگی‌های گردشگری مهم کشور ارمنستان است. بر روی هر نقطه از نقشه‌ی این کشور که دست بگذارید، کوه‌ها، رودخانه‌ها و جنگل‌های انبوهی وجود دارد. پس طبیعیست که در این کشور، پارک‌ها و جنگل‌های ملی متعددی وجود داشته باشد.

منطقه جنگلی دلیجان را پیشتر معرفی کردیم. در اینجا اشاره‌ای کوتاه به دو جنگل مهم دیگر ارمنستان داریم: پارک ملی آرئویک و جنگل خسرو.

پارک ملی آرئویک یکی از چهار پارک ملی حفاظت‌شده ارمنستان است. این پارک در کنار مرز ایران و ارمنستان قرار دارد و گونه‌های متعددی از حیوانات، پروانه‌ها و پرنده‌های مختلف در آن وجود دارند.

منطقه دولتی حفاظت‌شده خسرو، جنگلیست بسیار بزرگ در 50 کیلومتری شرق ایروان. این جنگل، 1700 سال قدمت دارد و از آن به عنوان قدیمی‌ترین جنگل مصنوعی جهان یاد می‌کنند. این جنگل هم زیستگاه گونه‌های مختلف و متعددیست و آبشارهای زیبا و مناظر دیدنی زیادی دارد.

Call Now Button