بلک فرایدی در استانبول

بلک فرایدی در استانبول هم برگزار می‌شود؟

بلک فرایدی یا همان جمعه سیاه یکی از مهم‌ترین روزهای سال برای عاشقان خرید کردن است. روزی که تمام فروشگاه‌ها پر از مشتری می‌شود و فروشنده‌ها وقت سر خاراندن هم ندارند! این رسم فقط مختص کشورهای اروپایی نیست و مثل یک ویروس همه‌گیر شده است. بلک فرایدی در استانبول و سایر شهرهای ترکیه هم راه پیدا کرده و فرصت خوبی برای بومی‌های این شهر و حتی گردشگران فراهم آورده است.

معمولاً به جای بلک فرایدی در ایران از عبارت جمعه سیاه استفاده می‌شود. فرقی ندارد به چه نامی این روز را صدا کنید، به هر حال قرار است در این روز خاص حسابی سود کنید. اگر دوست دارید بدانید بلک فرایدی چه روزی است تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

حراج بلک فرایدی یا جمعه سیاه چیست؟

در ایالات متحده هر سال یک روز در تمام فروشگاه‌ها به عنوان روز حراج و تخفیف در نظر گرفته می‌شود. تخفیف‌های این روز آن‌قدر باورنکردنی است که مردم حاضرند ساعت‌ها جلوی در مغازه‌ها صف بکشند تا بتوانند به اجناس مورد نظرشان برسند. در این شرایط فروشگاه‌ها هم صبح زود در را به روی مشتریان باز می‌کنند و هم تا ساعات پایانی شب مغازه را باز نگه می‌دارند.

بلک فرایدی

تاریخچه روز بلک فرایدی

شاید باورتان نشود که معنی بلک فرایدی سال‌ها پیش اصلاً چیز دیگری بوده و هیچ ربطی به خرید کردن و حراج نداشته است! اولین باری که اصطلاح بلک فرایدی به گوش مردم رسید،زمانی بود که کارگران به بهانه بیماری یک روز بعد از تعطیلات رسمی از رفتن به محل کارشان فرار کردند. این اتفاق به سال 1952 برمی‌گردد.

در همان دوره نیروهای پلیس هم کم کم از این اصطلاح استفاده کردند؛ اما برای چه کاری؟ زمانی که فصل خرید مربوط به کریسمس آغاز می‌شد، خیابان‌ها پر از جمعیت می‌شد و ترافیک عجیب و غریبی به راه می‌افتاد. نیروهای پلیس هم این روزها را با نام جمعه سیاه یا شنبه سیاه می‌شناختند.

به مرور همه از این لغت برای روزهای شلوغ در ایالات متحده استفاده می‌کردند. کم کم بین سال‌های 1970 تا 1980 پای این لغت به رسانه‌های معروفی مثل نیویورک تایمز و فیلادلفیااینکوایر هم باز شد و بین همه معروف شد. در آن دوران فروشگاه‌ها از رنگ قرمز برای تعیین میزان ضرر مالی و از رنگ مشکیبرای نمایش میزان سود روی نمودارها استفاده می‌کردند. زمان بلک فرایدی دقیقاً همان بازه‌ی زمانی بود که نمودارهای همه سود را نشان می‌دادند و رنگ مشکی نمایان‌تر بود. این مسئله هم دلیل دیگری بود که بلک فرایدی را با این نام به شهرت برساند.

مردم جمعه سیاه را در ایالات متحده با رژه‌های روز کریسمس هم می‌شناسند. اهالی آمریکا روز شکرگزاری را با برگزاری رژه‌هایی جشن می‌گیرند که بابانوئل در انتهای این رژه حرکت می‌کند. قرن 19 و 20 بود که تبلیغات هم به این رژه‌ها راه پیدا کرد. به این صورت که کمپانی‌های مختلف اسپانسر این مراسم می‌شدند و حمایت مالی آن را به عهده می‌گرفتند.

خرید اینترنتی جمعه سیاه

تخفیف بلک فرایدی فقط برای فروشگاه‌های فیزیکی نیست! حالا که خیلی از مردم به جای مراجعه حضوری ترجیح می‌دهند اجناس مورد نیاز خود را از طریق فروشگاه‌ها اینترنتی بخرند، بازار خریدهای اینترنتی هم حسابی داغ شده است. تخفیف جمعه سیاه هم شامل خریدهای اینترنتی می‌شود. در چنین شرایطی هر سایت فروشگاهی کد تخفیف مورد نظرش را از طریق اطلاعات تماسی که قبلاً از مشتریانش گرفته به آن‌ها می‌رساند.

بهتر است که برای خریدهای اینترنتی از چند روز قبل لیست اجناس مورد علاقه‌ی خود را تهیه کنید. به این ترتیب سرعت شما برای پیدا کردن آن‌ها در روز حراج جمعه سیاه بیشتر می‌شود و دست خالی نمی‌مانید.

بلک فرایدی چه تاریخی است؟

آخرین پنجشنبه‌ی ماه نوامبر در ایالات متحده به عنوان روز جشن شکرگزاری یکی از تعطیلات رسمی شناخته شده است. هر سال روز بعد از جشن شکرگزاری به عنوان جمعه سیاه، روز شلوغ و پر از رفت و آمدی برای شهر به شمار می‌رود.

بلک فرایدی 2019، تاریخ 21 نوامبر بوده که در تقویم شمسی معادل 8 آذر ماه سال 98 است. تاریخ بلک فرایدی 2020 هم 27 نوامبر اعلام شده است. اگر می‌خواهید بدانید بلک فرایدی در ایران چه روزی است باید باید بگوییم تاریخ معادل ان 7 آذر 99 است.

جمعه سیاه استانبول

بلک فرایدی در استانبول

بین شهرهای مختلف کشور ترکیه، استانبول بیشتر از همه پیگیر مراسم بلک فرایدی است. شاید دلیلش هم حضور تعداد زیادی مراکز خرید مجهز است که یکی از قطب‌های گردشگری آن هم به شمار می‌رود. بلک فرایدی در استانبول جنب و جوش زیادی به راه میاندازد؛ این ماجرا به قدری به چشم می‌خورد که شلوغی چنین روزی با ایام عید مقایسه می‌کنند.

تفاوت بلک فرایدی در استانبول با شهرهای دیگر در این است که فقط یک روز جمعه را به این ایونت اختصاص نمی‌دهند؛ یعنی جمعه سیاه استانبول فقط جمعه نیست! شاید تخفیف‌هایی که به مناسبت این رخداد روی کالاها لحاظ می‌شود از یک هفته قبل از تاریخ جمعه سیاه در استانبول شروع شود و تا هفته بعد از آن هم ادامه داشته باشد. پس لازم نیست برای حضور در بلک فرایدی استانبول زیاد عجله کنید.

البته این را هم در نظر داشته باشید، موجودی اجناس با کیفیتی که تخفیف زیادی خورده‌اند خیلی زود تمام می‌شود و ممکن است از قافله جا بمانید! مراکز خرید استانبول در دوره‌ی تخفیف‌های مربوط به جمعه سیاه آنقدر شلوغ می‌شوند که به قول معروف شتر با بارش در آن گم می‌شود! سایت‌های این فروشگاه‌ها هم به صورت آنلاین محصولاتشان را برای فروش آماده کرده‌اند. پس اگر از ازدحام و شلوغی بیزار هستید، روی کاناپه دراز بکشید و با خیال راحت، اینترنتی خرید کنید.

بلک فرایدی استانبول

 

افراد زیادی هستند که برای حوالی تاریخ جمعه سیاه در استانبول برای رزرو تور و هتل اقدام می‌کنند.چنین روزهایی ایام شلوغ برای رزرو تور استانبول هستند؛ پس اگر دوست دارید برنامه سفرتان دقیقاً مطابق میل شما پیش برود بهتر است که از قبل به فکر آن باشید و کارها را به دقیقه نود نسپارید. کارشناسان ما در آژانس مسافرتی سالیان سفر در تلاشند که بهترین هتل‌ها را مقرون به صرفه‌ترین قیمت‌ها در کنار مناسب‌ترین پرواز با توجه به زمان سفرتان برای شما رزرو کنند.

توصیه‌هایی برای خرید بلک فرایدی در استانبول

  1. یکی از بهترین اجناسی که می‌توانید از ترکیه بخرید، پوشاک است. فروشگاه‌های لباس در این شهر تخفیف‌های 70 درصدی هم برای کالاهایشان در نظر می‌گیرند. این فرصت خوبی برای خرید کردن به شمار می‌رود.
  2. تخفیف‌های 70 درصدری را که کنار بگذاریم به بخش پوشاک خارج از فصل می‌رسیم. مثلاً لباس‌های تابستانه قیمت‌های عجیب و باورنکردنی دارند.
  3. اگر برای خرید کردن در روزهای بلک فرایدی در استانبول مصمم هستید، شاید بهتر باشد چند روز قبل از تخفیف به مغازه‌های مورد نظرتان سر بزنید و کالاهای مورد نظرتان را انتخاب کنید. با این کار در روز جمعه سیاه سریع‌تر خرید می‌کنید و دست خالی به خانه برنمی‌گردید.
  4. مرکز خرید زورلو سنتر (Zorlu Center) و ایستینته پارک استانبول (İstinye Park) اجناس برند فوق‌العاده‌ای را برای فروش عرضه می‌کنند. حالا این اجناس با کیفیت با تخفیف‌های بالا مرکز خرید زورلو و ایستینته را به یکی از خواستنی‌ترین مراکز خرید استانبول تبدیل می‌کند.
  5. محدوده اطراف میدان تقسیم استانبول جای خوبی برای خرید کردن در این ایام است.
  6. خرید کردن از دستفروش‌ها در این ایام توصیه نمی‌شود. شاید قیمت خیلی خوبی را به شما پیشنهاد بدهند، اما قطعاً کیفیت کالایی که می‌خرید خیلی خوب نیست.

مراکز خرید استانبول

Call Now Button