پل بسفر استانبول، گذرگاه میان آسیا و اروپا

استانبول از لحاظ جغرافیایی به گونه‌ای ساخته شده است که بخشی از آن در قاره‌ی اروپا و بخشی دیگر در قاره‌ی آسیا قرار گرفته است. این دو بخش توسط پل بسفر به یکدیگر متصل می‌شوند، از این جهت استانبول را پلی میان دو قاره معرفی می‌کنند. این پل با عنوان مروارید تنگه بسفر شناخته می‌شود و روزانه تعداد زیادی وسایل نقلیه از آن عبور می‌کنند. پلس بسفر هم در روز و هم در شب زیبایی‌های خیره‌کننده‌ای دارد، اگر در شب از این پل بازدید می‌کنید  این شانس را دارید تا پل را که با چراغ های الی ای دی بسیار زیبای و خوشرنگی نورانی و تزیین شده ببینید و از منظره ی و چشم انداز تماشایی آن در شب لذت ببرید.

 پل بسفر استانبول
پل بسفر استانبول

تنگه بسفر، باریکه‌ی آبی در کشور ترکیه که در حد فاصل دو دریای سیاه و مرمره جای گرفته است و دو قاره‌ی آسیا و اروپا را از یکدیگر جدا می‌کند. این تنگه باریک‌ترین مسیر آبی برای ناوبری بین‌المللی مورد استفاده قرار می‌گیرد و شهر استانبول در دو طرف آن قرار گرفته است. در سال 1970 دولت ترکیه  این سازه عظیم تاسیس کرد. پل بسفر 1560 متر طول دارد و فاصله‌ی آن از سطح آب حدود 64 متر تخمین زده شده است. پل بسفر بدون شک یکی از برترین شاهکارهای معماری جهان است و امروزه نیز به عنوان نماد شهر استانبول شناخته می‌شود و کم‌تر کسی است در تور استانبول از آن نگذرد و یا عکس یادگاری نگیرد.

پل بسفر استانبول
پل بسفر استانبول

همان‌طور که در بالا به آن اشاره شد، پل بسفر منظره‌ی خیره‌ کننده‌ای به‌ویژه در هنگام غروب خورشید بوجود می‌آورد و اکثر گردشگران ترجیح می‌دهند از کناره‌های پل بسفر نشینند و آن را تماشا کنند. اگر به قسمت اروپایی شهر سفر کردید، پیشنهاد می‌شود که برای تماشای این پل به منطقه‌ی بشیکتاش سفر کنید که نمای خیره کننده‌ای را پدید می‌آورد. به‌علاوه در این منطقه مسجد اورتاکوی نیز قرار گرفته است که جذابیت بازدید از آن را دو چندان کرده است. همچنین می‌توانید از اسکله‌ی اورتاکوی سوار بر کشتی‌ها شوید و گشتی در تنگه بسفر بزنید. در بخش آسیایی نیز در کنار کاخ بیلربی (Beylebeyi Sarayi)، یکی از کاخ‌ های استانبول، مناسب‌ترین مکان برای تماشای این پل زیباست.

Call Now Button