جشنواره های چین

جشنواره های چین

20/04/1396
چین

جشنواره ی یخ هاربین – ۵ ژانویه تا ۵ فوریه – استان هیلانگژیانگ – شهر هاربین

شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که اصولا مگر در زمستان به جز یک سری ورزش های کلیشه ای مگر چیز دیگری هم برای لذت بردن وجود دارد؟ در جواب این سوال باید گفت که بله ٬ در مورد چین قضیه با تمام دنیا متفاوت است.به قول ناپلئون جهانگشای معروف فرانسوی چین آینده اژدهایی سهمناک است که دنیا را شگفت زده خواهد کرد.صنعت توریسم چین یکی از مصداق های مهم این واقعیت است.چین ٬ امروزه به لطف سرمایه گذاری های عظیم صورت گرفته به یک قدرت بزرگ در حوزه ی گردشگری تبدیل شده است و جشنواره های گردشگری نیز از جمله ی همین پدیده های نوظهوریست که نتایج فوق العاده ای را نیز در پی داشته است. جشنواره ی یخ هاربین یکی از این شگفتیهاست.جشن یخ هاربین را میتوان بزرگترین جشن مجسمه سازی در سراسر چین و حتی جهان دانست. این جشنواره از معدود جشنواره های فوق العاده ایست که تمامی ورزش ها و سرگرمی های برفی را پوشش میدهد.هاکی ٬ اسکی ٬ کوهنوردی ٬ مجسمه سازی ٬ تله کابین ٬ برفبازی و خلاصه هر سرگرمی زمستانی دیگری را که بتوانید تصور کنید در اینجا وجود دارد و تازه این همه ی ماجرا نیست زیرا دنیای یخی هاربین علاوه بر ورزش های زمستانی کانون اصلی هنرهای تجسمی ٬ آتش بازی ٬ نقاشی ٬ خطاطی ٬ عکاسی ٬ اسطوره شناسی و هنرهای قومیست.در یک کلام میتوان گفت که جشنواره ی هاربین مهمترین جاذبه ی گردشگری چین در فصول سرد سال میباشد.اگر حتی یک بار تور چین را در فصل زمستان تجربه کنید عمیقا به این نکته پی خواهید برد که زمستان هاربین نه یک بازه ی زمانی معمولی بلکه یک شگفتی واقعیست.

جشنواره ی مدو لباس دالیان – سپتامبر – استان لیااونینگ – شهر دالیان

جشنواره ی مد و فشن دالیان بزرگترین و مهمترین جشنواره ی طراحی و عرضه ی لباس در سرتاسر چین محسوب میشود.جشنواره و نمایشگاه دالیان مهمترین جایگاه برای عرضه ی آخرین دستاوردهای حوزه ی پوشاک با حضور مهمترین شرکتهای چند ملیتیست. بزرگان مد و فشن دنیا از بیش از ۲۰ کشور دنیا در این جشنواره ی شرکت دارند و در بخش های مختلف طراحی ٬ دوخت و بازاریابی به معرفی محصولات خود میپردازند.فشن شوی این نمایشگاه از فوق العاده ترین فشن شوهای جهان بوده و مسئولیت اجرای آن برعهده ی گلچینی از بهترین بازیگران و مدلهای دنیا میباشد.البته این جشنواره بر خلاف ذهنیت اکثر افراد تنها یک بازاریابی معمولی حساب نمیشود زیرا هدف اصلی این جشنواره کشف استعدادهای جدید در حوزه ی طراحی و دوخت میباشد.به همین منظور یکی از بخش های اصلی این جشنواره ٬ بخش مربوط به مسابقات طراحیست. عمده ی شرکت کنندگان در این بخش جوانان و شرکتهای کوچکی هستند که به دنبال جذب سرمایه گذار و عقد قراردادهای تجاری هستند. این جشنواره یک فرصت فوق العاده برای فعالان حوزه ی پوشاک است تا ضمن عرضه ی محصولات خود با جدیدترین محصولات دنیا نیز شوند.اگر به دنبال توری تجاری هستید تورچین بهترین پیشنهاد ممکن برای شماست.این کشور از لحاظ فرصت های سرمایه گذاری و خرید یکی از مطلوبترین کشورهای آسیاییست.

جشنواره ی گل و گیاه بهاره – ۵ الی ۲۲ فوریه – گوانگجو

گوانگجو امروزه به یکی از بزرگترین تولیدکنندگان گل در جهان تبدیل شده است به طوری که آنرا پایتخت گل و گیاه چین میدانند. جایگاه بسیار ارزشمند گیاهان در فرهنگ چینی سبب به وجود آمدن فرهنگ و عاداب و رسوم بسیار جالی در میان چینی ها شده است.به طوری که گل به جزء جدایی ناپذیر اعیاد چینی تبدیل شده است. در فرهنگ چینی تقریبا برای هر گیاهی فلسفه ی خاصی تعریف شده است.به عنوان مثال نرگس در فرهنگ چینی نمادی از خوشحالی و شادکامی است و به همین دلیل این گل از پرطرفدارترین گلهای زینتی در میان چینی هاست. از این دست باورها در میان چینیان بسیار وجود دارد و به همین دلیل در هر مناسبتی گل مخصوصی مورد استفاده قرار میگیرد.از شکوفه ها و شاخه های هلو گرفته تا حتی درختان نارنگی هر کدام کاربرد ویژه ای را در فرهنگ چین دارند.همه ی این موارد سبب شده تا این شهر زیبا و مدرن چینی هرساله میزبان میلیون ها گردشگر داخلی و خارجی از سراسر دنیا باشد.گوآنگجو در این ایام واقعا زیبا و دیدنیست.تمامی خیابان ها ٬ هتل ها ٬ پارک های تفریحی و حتی لباسهای زنانه تغییر پیدا میکنند.همه جا غرق در گل و زیبایی خواهند شد.نمایشگاه های گل و گیاه در سراسر شهر برپا میشوند و بزرگترین شرکت های تولیدکننده ی گل و گیاه به عرضه ی محصولات خود میپردازند. آخرین دستاوردهای حوزه ی گیاهشناسی ٬ آخرین متدهای پروش گیاهان زینتی ٬ جدیدترین گونه های گیاهی و هزاران رویداد مهم دیگر از ویژگی های این جشنواره ی واقعا زیباست.در یک کلام میتوان گفت که لحظه لحظه ی تور چین زیبا و فراموش ناشدنیست.

فرهنگ و جشنواره های چین

جشنواره های چینی به عنوان بخشی از فرهنگ و تاریخ چین نقش بسیار مهمی را درشکل دهی به اخلاق و منش چینی ها داشته است.اصولا این جشنواره ها از لحاظ نفس و روح کار ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر دارند و همگی به نوعی از یک جهانبینی باستانی بودایی نشات گرفته اند.طبق این فلسفه ی قدیمی خوشبختی واقعی هنگامی حاصل میشود که انسان از رنج ها رهایی یابد.طبق باورهای بودا بریدن از رنج‌ها با بریدن از تمایلات نفسانی دست‌یافتنی است و هرکس که خواهان خوشبختی واقعیست باید اصول هشتگانه ی بودا را سرلوحه ی زندگی خویش قرار دهد. این اصول عبارتند از : دیدگاه درست، نیت درست، گفتار درست، کردار درست، معاش درست، کوشش درست، اندیشه درست، و تمرکز درست. این اصول هشت گانه به نوعی شالوده ی تمامی آموزه های دینیست.این آموزه ها روح حاکم برتمامی فعل و انفعلات موجود در کشورهای شرقیست.از تجارت و دادوستد هندیان گرفته تا فرهنگ و اعتقادات مغولها همگی از یک آبشخور مقدس نشات گرفته اند و آن مکتب ارزشمند بوداست.از اینرو جشنواره های چینی نه یک جاذبه ی گردشگری معمولی بلکه یک فرصت بی نظیر محسوب میشوند.فرصتی استثنایی برای تهذیب نفس و آشنایی با یک مکتب فوق العاده.

سال نوی چینی – ۲۸ ژانویه – سراسر چین

سال نوی چینی مشهورترین ٬ قدیمیترین و بهترین فستیوال چینی هاست.زمانی برای شاد بودن ٬ شاد کردن و مهربانی. این جشن نیز مانند جشن نوروز شامل مراسم و آداب و رسوم خاصی همچون نظافت و گردروبی خانه ها ٬ خرید سال نو ٬ عیدی و هدیه ٬ آتشبازی ٬ بازدید از خانواده و آشنایان ٬ دعای سال نو ٬ پشبینی سال نو و … میباشد.این مراسم معمولا از یک هفته قبل از سال نوی چینی شروع شده و تا ۲۳ روز ادامه میابد و جالبتر اینکه هر روز آن شامل مراسم ویژه ایست.طبق باورهای قدیمی این جشنواره بیش از ۴۰۰۰ سال قدمت دارد و جزو باستانی ترین جشنواره های دنیاست.دو عنصر آتش و اژدها از مهمترین نمادهای این جشنواره است و اتفاقا همین دو عنصر مهمترین دلایل به وجود آمدن این جشنواره هستند.اژدهای سال نو نماد یک جانور بسیار وحشتناک باستانی به نام نیان است.این اژدها علاقه ی خاصی کودکان به خوردن کودکان خردسال و محصولات دامی داشته و به همین دلیل از منفورترین موجودات دنیای قدیم به شمار میرفته است.اما این اژدها با وجود قدرت افسانه ای اش از دو عنصر آتش و موسیقی وحشت داشته است و همین موضوع کافی بود تا آتش و موسیقی به مهمترین ترین عناصر طبیعت در نزد چینیان تبدیل شود و به همین دلیل هنوز هم با وجود گذشت هزاران سال از آن تاریخ همچنان آتش ٬ اژدها و موسیقی از مهمترین جلوه های سال نوی چینیست.تاریخ شروع این جشنواره به دلیل استفاده ی چینیان از تقویم قمری متغیر بوده و تاریخ ثابتی برای آن وجود ندارد ولی در کل میتوان این طور گفت که کلیه های جشنهای سال نوی چینی حتما در یکی از دو ماه فوریه و یا ژانویه برگزار میگردند.اگر هوس رفتن به جشنهای سال نوی چینی را کرده اید حتما باید به چند نکته توجه کنید.اول اینکه به دلیل فرهنگ کم و بیش خرافاتی چینی بهتر است از انجام دادن این امور در لحظه ی تحویل سال جدا خودداری نمایید.۱-مصرف دارو ۲ – جارو کردن ۳- شستن سر ۴- شکستن اشیا ۵- قرض دادن و قرض گرفتن ۶- خرودن شربا و سوپ ۷- در دست داشتن قیچی ۸ – گریه . ثانیا از آنجا که در این ایام پیدا کردن بلیط کار قطار و حتی اتوبوس کار فوق العاده سختیست توصیه ی ما به شما این است که حتما در قالب تور به مسافرت بپردازید.مسافرت با تور علاوه بر پایین آوردن هزینه ها از لحاظ امنیت و آسایش نیز بسیار بهتر از سفرهای مستقل میباشد.به باور بسیاری از کارشناسان گردشگری تورهای چینی به دلیل تنوع بسیار بالایی که دارند از بهترین تورهای گردشگری در دنیا هستند.اگر به دنبال توری متناسب ٬ ارزان و متفاوت هستید ما تور چین را به شما پیشنهاد میکنیم.

جشنواره ی فانوس – ۱۱ فوریه – سراسر چین

جشنواره ی ولنتاین چینی یا همان جشن فانوس های چینی دومین جشن مهم چینی ها محسوب میشود. این جشن از حیث تاریخی دومین جشنواره ی قدیمی چینی بعد از جشن سال نوی چینی میباشد.منشاء دقیق این جشنواره به زمانی برمیگردد که آیین بودا برای اولین بار به چین آمد.این آیین به تدریج مورد توجه طبقه ی اشراف قرار میگیرد تا اینکه بالاخره در سال ۲۰۶ قبل از میلاد این آیین به عنوان آیین رسمی کشور مورد پذیرش قرار میگیرد.اما حمایت رسمی و علنی از این دین به یک حرکت سمبولیک نیاز داشت.اینجا بود که روشن کردن فانوس به منزله ی اعلام حمایت رسمی امپراطوری از آیین بودا تعبیر شد واز آن تاریخ به بعد این روز به یکی از مهمترین جشنهای ملی چین تبدیل شد. جشن فانوس و یا همان ولنتاین چینی به مرور زمان گسترده تر شد و با پذیرش عادت ها و موقعیت های جدید به یک جشن فوق العاده تبدیل شد . این جشن امروزه با داشتن برنامه های متفاوتی همچون رقص شیرها ٬ نمایش و تئاترهای خیابانی ٬ آوازهای سنتی ٬ غذاهای مخصوص ٬ گردهمایی های خانوادگی و مسابقات مخصوص به یکی از جالبترین جشنواره های ملی چین تبدیل شده است و طبیعتا مهمترین طیف شرکت کننده در این جشنواره  نیز جوانان هستند.به هر حال اگر به دنبال عشقی جاودانه هستید شاید این جشنواره مهمترین موقعیت ممکن برای شما باشد.در یک کلام میتوان تور چین را یک سفر خاطره انگیز چند جانبه دانست.سفری به عمق تاریخ و فرهنگ مشرق زمین.

Call Now Button