آبشار دودن آنتالیا خواهرهای دورافتاده از هم

آبشار دودن آنتالیا خواهرهای دورافتاده از هم

یک برج یا یک پاساژ هر چقدر هم که ماهرانه طراحی و ساخته شده باشد، در مقابل جاذبه‌های طبیعی نمی‌تواند حرفی برای گفتن داشته باشد. چیزی که آفریده‌ی دست بشر باشد هرگز قابل مقایسه با مخلوقات خداوند نیست. برای دیدن جاذبه‌های طبیعی مثل جنگل‌های بکر و آبشارهای خروشان، لازم نیست حتماً راه‌های دور را طی کنید! آنتالیا که یکی از شهرهای مهم کشور ترکیه است و تا به حال میزبان گردشگران ایرانی زیادی هم بوده، جذاب‌ترین و بکرترین جاذبه‌های طبیعی را در دل خودش دارد. آبشار دودن آنتالیا یکی از زیباترین مناظر طبیعی و دست نخورده‌ی این شهر است که امکان بازدید از آن برای گردشگران فراهم شده است. حالا برای کسب اطلاعات بیشتری در مورد این آبشار، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

خیلی از گردشگران وقتی با تور آنتالیا به این شهر زیبا سفر می‌کنند، تفریحات خود را به کارهایی مثل وقت گذراندن در هتل، رستوران‌ها، مراکز خرید و یا نهایتاً گشت‌های شهری که بخشی از تورشان است، محدود می‌کنند. اما واقعاً حیف نیست که دیدن جاذبه‌های طبیعی زیبایی مثل آبشار دودن را از دست بدهید؟

آبشار دودن

درباره آبشار دودن آنتالیا

آبشارهای جالب بسیاری در سراسر جهان وجود دارند اما تنها تعداد معدودی از آنها مستقیماً به دریا سقوط می‌کنند. آبشار دودن که در 12 کیلومتری جنوب شرقی آنتالیا قرار دارد، از کنار هم قرار گرفتن گروهی از آبشارها ساخته شده است. سرنوشت آب‌های رودخانه دودن با رسیدن به این آبشار رقم خورده است. لحظه سقوط از این آبشار، همان لحظه‌ی پایان ماجرای رودخانه و تبدیل شدن به دریاست.

آبشار دودن را به دو بخش بالایی و پایینی تقسیم کرده‌اند. این دو آبشار مثل خواهرهایی هستند که با فاصله کنار هم نشسته باشند.

مزیت اصلی بخش آبشار بالایی این است که به فضای شهری نزدیک است و در محوطه نزدیک آن امکاناتی مثل رستوران و کافه برای پذیرایی از بازدیدکنندگان فراهم شده است. با وجود این که این آبشار در تصاویر خیلی هم بزرگ به نظر نمی‌رسد، اما در حقیقت 20 متر ارتفاع دارد و عرض آن به 15 متر می‌رسد.

اگر دلتان برای ماجراجویی و طبیعت‌گردی لک زده، حتماً بازدید از آبشار پایینی دودن را در برنامه‌های سفرتان به آنتالیا بگنجانید. اما چرا به این کار اصرار داریم؟ چون برای رسیدن به این آبشار باید کفش‌های مخصوصتان را بپوشید و پا به طبیعت بگذارید. در مسیر از غارهایی عبور می‌کنید که انگار قرار است در طرف دیگرش به دایناسورها برگردید! گونه‌های گیاهی خاصی را در راه رسیدن به آبشار دودن مشاهده می‌کنید اما تمام این زیبایی‌ها در مقایسه با لحظه‌ی دیدن آبشار هیچ است. وقتی که به خود آبشار می‌رسید، باید سرتان را حسابی بالا بگیرید تا بتوانید ارتفاع 40 متری آن را ببینید. صدای باشکوه غرش آبشار که از چندین متر دورتر شنیده می‌شود، قدرت قطره‌های آب را به رخ شما می‌کشد.

آبشار دودن

قدم زدن بین آبشارها

اگر شما هم مثل من دوست دارید وارد فضای پشت آبشار شوید، با رسیدن به آبشار دودن می‌توانید به خواستتان برسید. پشت آبشار دودن غاری وجود دارد که امکان بازدید از آن برای گردشگران فراهم شده است. این غار را به نام غار آرزوها یا غار Dilek Magarasi هم می‌شناسند؛ با رسیدن به این فضا می‌توانید مسیری در حدود 40 متر را غارنوردی کنید. در این محوطه سنگ‌هایی که در دیوارهای این غار و همچنین کف زمین دیده می‌شود، به خاطر املاح و مواد مختلفی که در آب وجود دارد تشکیل شده‌اند.

از آن جایی که بین دو آبشار پایینی و بالایی دودن حدود 8 کیلومتر فاصله وجود دارد، پیاده‌روی در مسیر بین دو آبشار و عبور از جنگل و غار برای رسیدن به مقصد، می‌تواند خیلی جذاب باشد. اگر از پیاده روی کردن خوشتان نمی‌آید، بهترین راه حل برایتان قایق‌سواری است. از طریق اسکله آنتالیا و به کمک یک قایق می‌توانید به راحتی به آبشار دودن برسید. البته برای این راحتی باید هزینه زیادی بپردازید چون اجاره قایق در آنتالیا گران است.

آبشارهای دودن در آنتالیا

تفریحات نزدیک به آبشار دودن

حقیقت این است که رودخانه و آبشار دودن فقط با زیبایی‌های طبیعیشان از مهمان‌ها و گردشگران پذیرایی نمی‌کنند و با نظر گرفتن تفریحاتی هیجان‌انگیز یک میزبانی تمام عیار انجام می‌دهند. در اطراف این آبشار امکان تجربه کردن تفریحات مهیجی مثل زیپ لاین و رفتینگ برای بازدیدکندگان فراهم شده است. قایق سواری در رودخانه و شیرجه زدن در آب از ارتفاع هم از دیگر تفریحات و سرگرمی‌هایی است که در این حوالی برایتان مهیا شده است. عکاسی از مناظر فوق‌العاده‌ی آبشار دودن را فراموش نکنید که بعداً پشیمان می‌شوید.

غارنوردی

Call Now Button