از صفر تا صد مراحل اخذ ویزای انگلستان

کشور انگلستان از جمله کشورهایی است که برای مهاجران ایرانی بسیار مورد توجه قرار گرفته است. این امر می‌تواند به شرایط مناسبی زندگی در این کشور برای ایرانیان مرتبط باشد. بسیاری از ایرانیان به دنبال راهی برای کسب ویزای انگلستان هستند.

از جمله این شرایط می‌توان به اقتصاد انگلستان که از کشورهای پیشتاز تجاری در عرصه بین الملل و رتبه اول جذب سرمایه گذاری درون اتحادیه اروپا می‌باشد، زبان این کشور که انگلیسی است و اکثر ایرانیان به آن مسلط هستند و ماهیت چند مذهبی که در آن تمام ادیان پذیرفته شده هستند، اشاره کرد.

کشور انگلستان هم مانند سایر کشورها برای ورود مهاجرین به خاک خود قوانین خاصی دارد. این کشور انواعی از ویزا را در نظر گرفته است که مهاجرین می‌توانند بسته به شرایط خود از طریق هر یک اقدام برای مهاجرت کنند.

در این مقاله شما را به طور کلی با صفر تا صد مراحل اخذ ویزای انگلستان  و مختصری در مورد انواع ویزای انگلیس آشنا می‌کنیم.

 

اخذ ویزای انگلستان


ویزای انگلستان در انواع مختلفی به مهاجرین ارائه می‌شود که شما با توجه به شرایط شخصی خودتان می‌توانید برای یکی از آنها اقدام نمایید. ولیکن باید بدانید که با اخذ ویزای انگلستان اجازه ورود به کشور انگلستان، ایرلند شمالی، اسکاتلند و ولز را خواهید داشت.

در ادامه به مراحل اخذ ویزای انگلستان خواهیم پرداخت.

 

سفارت انگلستان در ایران


سفارت انگلستان در ایران

 

متعاقب اتفاقاتی که در سال 2011 رخ داد سفارت انگلستان در ایران تعطیل شد. از آن زمان دفاتری تحت عنوان دفتر VFS انگلستان در تهران آغاز به کار کردند. این دفاتر به نمایندگی از طرف سفارت انگلیس، امور مربوط به ویزای انگلستان و وقت سفارت این کشور را برای متقاضیان ایرانی پیگیری می‌کنند.

اگر شما به دنبال گرفتن وقت سفارت انگلستان در ایران هستید باید بدانید که در واقع منظور از آن همان شرکت VFS GLOBAL است، که شما می‌توانید برای انگشت نگاری و و مصاحبه به این دفاتر در ایران مراجعه کنید.

باید بدانید که شما در ایران فقط می‌توانید مراحل انگشت‌نگاری و تحویل مدارک به شرکت VFS را انجام دهید، که البته این خود می‌تواند بخش قابل توجهی از هزینه‌های سفر مربوط به این موارد را کاهش دهد، ولیکن باز هم ممکن است لازم شود  تا  برای دریافت پاسپورت خود دو بار یا بیشتر به کشوری که انتخاب کردید بروید. خوشبختانه،  اگر این مورد برایتان سخت است می‌توانید از راه دوم که دادن وکالت‌نامه برای پیگیری کارها به شخصی حقیقی یا حقوقی است؛ استفاده کنید.

در مورد نحوه‌ی تنظیم وکالت و قوانین مربوط به آن می‌توانید از کارشناسان ما در سالیان سفر راهنمایی بگیرید.

ویزای انگلستان در دوران کرونا


در دوران کرونا هم امکان اخذ ویزای انگلستان وجود دارد اما شما در این دوران با سخت گیری‌های بیشتری مواجه خواهید بود. با توجه به این که در این دوران وضعیت شهرهای مختلف مدام در حال تغییر هستند بنابراین وضعیت درخواست شما با توجه به شهر مقصد مورد انتخاب، شرایط شخصی و مدارکتان بسیار متفاوت خواهد بود. به همین دلیل دسترسی به اطلاعات دقیقتر و به روزتر یک نیاز محسوب می‌شود.

برای ارائه اطلاعات دقیق تر، کارشناسان ما در سالیان سفر آماده‌ی خدمت رسانی هستند.

شرایط اخذ ویزا


شرایط اخذ ویزا

 • هر کدام از متقاضیان ویزای انگلستان باید حداقل مبلغ ۱۰۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان در حساب کوتاه مدت خود داشته باشند.
 • تمکن مالی ویزای این کشور باید به پوند و یا دلار آمریکا صادر گردد.
 • گردش حساب ویزای انگلستان باید برای ۳ تا ۶ ماه آخر باشد (منظور از گردش حساب تعداد تراکنشات است).
 • مدارک مالی متقاضی، اجاره پرداختی در گردش حساب و حقوق دریافتی به دقت بررسی می‌شود.
 • تاریخچه سفر از ملاک‌های مهم‌ اخذ ویزای انگلستان است. داشتن ویزاهای معتبری مانند ویزای شینگن، ویزای کانادا، ویزای استرالیا، امریکا و ویزای ژاپن تاریخچه سفر موثر برای فرد محسوب می‌شود.
 • ممکن است ویزاهای ارائه شده از سفارت‌خانه کشور مقصد برای اعتبار سنجی استعلام شود.
 • نداشتن ویزای ریجکتی از کشورهای دیگر به شما کمک می‌کند. در صورت ریجکتی ویزا نیز، ویزای معتبر از کشور مربوطه باید اخذ شده باشد. این مورد برای ریجکتی ویزای انگلستان، استثناء می‌باشد (در صورت داشتن ریجکتی از سفارت انگلیس مبلغ ۴۰۰ پوند به تعرفه پایه اضافه می‌شود).

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای انگلستان


مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای انگلستان

مواردی که در هنگام آماده کردن مدارک لازم است به آن توجه کنید

 • مهم ترین عامل در ویزا شدن متقاضیان، مدارک و شرایط آنها است. بنابراین به شرایط اخذ ویزای انگلستان که پیشتر به آن اشاره شده است، توجه داشته باشید.
 • مدارکی که در ادامه برای شما لیست می‌شود ممکن است با توجه به نوع ویزای انگلستان که متقاضی دریافت آن هستید متفاوت باشد ولیکن به طور کلی می‌بایست برای دریافت ویزای انگلستان مدارک هویتی، مالی و شغلیتان را به سفارت ارائه کنید.
 • تمام مدارکی که ھمراه درخواست ویزا ارائه می‌شود باید اصل باشد. این مورد را در نظر داشته باشید که تمامی مدارک شما بررسی خواهند شد بنابراین فکر جعل سند را از ذهن خود بیرون کنید چرا که باعث ریجکتی ویزای شما می‌شود و سابقه‌ی بدی را به جای خواهد گذاشت.
 • مدارک غیر انگلیسی باید ھمراه با ترجمه رسمی که توسط یکی از دارالترجمه‌های رسمی، مهر و تاریخ و امضاء شده‌اند تحویل داده شوند.
 • متقاضیان باید علاوه بر اصل و ترجمه مدارک، یک سری فتوکپی کامل از کلیه فرم‌ھا و مدارک درخواست ویزا ارائه نمایند.
 • این مورد را بدانید که در صورت کامل نبودن مدارک شغلی، می‌توانید از مدارک شغلی همسرتان استفاده کنید.
 • کپی از کلیه صفحات پاسپورت حتی صفحات سفید پاسپورت الزامی است.

لیست مدارک مورد نیاز


 • اصل پاسپورت فعلی با حداقل 6ماه اعتبار از تاریخ مسافرت به انگلستان و اصل پاسپورت‌های قبلی.
 • یک نسخه تکمیل شده فرم آنالین درخواست روادید به همراه برگه تاییدیه وقت و تاییدیه واریزی وجه سفارت که توسط این مرکز انجام پذیر است.
 • قطعه عکس5 در 4.5
 • اصل و یا کپی دعوتنامه معتبر و در صورت نداشتن رزرو هتل در انگلستان
 • اصل و ترجمه رسمی سند ازدواج
 • اصل و ترجمه رسمی شناسنامه
 • اصل و ترجمه رسمی کارت ملی
 • اصل و ترجمه کارت پایان خدمت
 • اصل ریز پرینت حساب شخصی و جاری به التین برای 5ماه گذشته , سپرده‌های بانکی و …
 • برای مدیران و سهامداران اصل ریز پرینت حساب شرکت و شخصی به زبان التین برای 6ماه گذشته الزامیست.
 • اصل و ترجمه رسمی سند ملکی، در صورت اجاره دادن، اصل و ترجمه اجاره نامه
 • اصل و ترجمه رسمی مدارک شغلی مربوطه از قبیل: گواهی اشتغال به کار که در آن سمت و تاریخ درخواست مرخصی ذکر شده باشد و اینکه آیا این مرخصی با حقوق می‌باشد یا خیر، جوازکسب، پروانه فعالیت، کارت بازرگانی، لیست بیمه 6ماه آخر، برگه مالیاتی پرداخت شده، کارت پرسنلی حکم کارگزینی،حکم بازنشستگی، کارت بازنشستگی، پروانه مطب، کارت مهندسی، کارت دانشجویی و…
 • مدارک میزبان در انگلستان( دعوتنامه به همراه کپی پاسپورت و مدارک اقامتی دعوت کننده ،پرینت حساب بانکی، مدارک شغلی و گواهی اشتغال به کار با ذکر درامد، فیش حقوقی، سند ملکی ملک محل اقامت درانگلستان یا اجاره نامه، آخرین برگ مالیاتی پرداخت شده، قبوض پرداختی از قبیل آب برق و گاز و …)

مراحل اخذ ویزای انگلستان


مراحل اخذ ویزای انگلستان

اولین قدم برای گرفتن وقت سفارت انگلیس، پر کردن فرم درخواست وقت سفارت انگلیس است و به عنوان اولین برگه‌ای که از جانب شما به دست سفارت انگلیس می‌رسد، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. اگر چه فرم باید به زبان انگلیسی تکمیل و برای سفارت ارسال شود اما اگر به زبان انگلیسی مسلط نیستید نگران نباشید، زیرا مشاوران آژانس مسافرتی سالیان سفر فرم فارسی سفارت انگلیس شما را به زبان انگلیسی ترجمه خواهند کرد.

قدم دوم  به سایت https://www.gov.uk/apply-to-come-to-the-uk رفته و یک حساب کاربری با ایمیل فعال که به آن دسترسی دارید ایجاد کنید.

قدم سوم در همان سایت نوع ویزای خود را تعیین کنید. توجه کنید که این مرحله از اهمیت بالایی برخوردار است. در ادامه اطلاعات شخصی خود را با دقت و صداقت تکمیل نمایید.

قدم چهارم فرم تکمیل شده را همراه با مدارک مورد نیاز شامل صفحه اول پاسپورت، دعوتنامه، وچر هتل (درصورت موجود بودن) را پس از بررسی دقیق آپلود کنید. توجه کنید که بعد از تایید این موراد دیگر توانایی ایجاد تغییر در آن را نخواهید داشت.

قدم پنجم از بین وقت‌های موجود سفارت انگلیس زمانی را برای مصاحبه اخذ ویزای انگلستان را انتخاب کنید.

به طور کلی برای پروسه گرفتن ویزای انگلیس باید حدود 3 ماه وقت در نظر گرفت. اگر بخواهید وقت سفارت خود را در زمان عادی بگیرید، حدود 40 تا 60 روز زمان لازم دارید که هزینه وقت سفارت انگلیس در این حالت همان هزینه معمول است. اما در مواقعی که نمی خواهید این زمان را منتظر بمانید؛ برای شما گزینه گرفتن وقت فوری سفارت انگلیس روی میز گذاشته می‌شود. با کمک وقت فوری سفارت انگلیس، طی 1 تا 2هفته به شما وقت سفارت داده خواهد شد. طبیعی است که در چنین شرایط قیمت و هزینه وقت سفارت انگلستان اندکی افزایش پیدا می‎کند.

قدم ششم هزینه وقت سفارت را پرداخت کنید. بر اساس نوع ویزا و مدت زمان آن، هزینه‌های مربوط به ویزا جداگانه محاسبه خواهد شد.

قدم هفتم در روز مصاحبه، با ظاهری مناسب در سفارت انگلیس حضور داشته باشید.

به شما پیشنهاد می‌کنیم که یک ساعت زودتر از زمان مصاحبه در محل حضور داشته باشید چرا که انگلیس پیش از مصاحبه به تجزیه‌ و تحلیل مدارک و همچنین انگشت‌نگاری از شما خواهد پرداخت. درضمن برای همه انواع ویزای انگلیس در مرحله مصاحبه باید تمام مدارک اشاره شده در زیر را همراه داشته باشید.

انواع ویزای انگلستان


کشور انگلستان برای مهاجرینی که قصد مهاجرت به این کشور را دارند انواعی از ویزا از جمله ویزای توریستی، تحصیلی، کاری، پزشکی (درمانی)، ازدواج، سرمایه گذاری، تاسیس شرکت و فامیلی(خانوادگی) را در نظر گرفته است که در ادامه هر کدام را جداگانه معرفی می‌کنیم.

ویزای توریستی انگلستان


ویزای توریستی انگلستان

ویزای توریستی انگلستان بیشتر برای سفرهای توریستی و کوتاه مدت به این کشور است. مدت زمان این ویزا با توجه به شرایط شما متفاوت است.

اگر بار اول است که به انگلستان مسافرت می‌کنید، می‌توانید برای ویزای 6 ماهه اقدام کنید. اگر چندین بار سفر کوتاه مدت به انگلیس داشته‎اید می‎توانید برای ویزای 2 ساله اقدام کنید و اگر قبلا این ویزا را دریافت کرده‎اید،  می‎توانید برای ویزای 5 ساله اقدام کنید.

اگر اقدام به دریافت این ویزا کرده اید، باید بدانید که اخذ ویزای انگلستان به صورت توریستی به شما امکان کار، تحصیل و یا اقامت در انگلستان را نمی‌دهد بلکه در بهترین حالت شما این امکان را خواهید داشت که موفق به اخذ ویزای 5 ساله شوید و تا پایان یافتن تاریخ ویزای خود در این کشور سکونت داشته باشید.

ویزای تحصیلی انگلستان


ویزای تحصیلی انگلستان

کشور انگلستان دانشگاه‌ها و کالج‌ها معتبری در سطح جهان دارد. لازم به ذکر است که از 10 دانشگاه برتر دنیا، 4 دانشگاه در کشور انگلستان قرار دارد. این مسئله دانشجویان زیادی به ادامه‌ی تحصیل در انگلستان ترغیب می‌کند.

برای تحصیل در کشور انگلستان در درجه اول باید از سوی یک دانشگاه، کالج یا موسسه آموزشی پذیرش تحصیلی بگیرید و پس از آن برای اخذ ویزای انگلستان از طریق تحصیل  اقدام کنید.

دو  نوع ویزای تحصیلی در انگلستان وجود دارد که در ادامه به طور خلاصه به آنها خواهیم پرداخت.

در صورت دارا بودن شرایط زیر می‌توانید برای اخذ ویزای تحصیلی کوتاه مدت اقدام کنید.

 • در یک دوره تحصیلی کوتاه مدت مانند دوره زبان انگلیسی و یا دوره آموزشی کوتاه مدت در خاک کشور انگلستان شرکت کرده باشید.
 • جزء اتباع اتحادیه اروپا و سوییس نباشید.
 • جزء تبعه بریتانیا و دو ملیتی نباشید.
 • بخشی از تحقیق را در این دوره تحصیلی انجام دهید.

مواردی که باید در این نوع ویزا مورد توجه قرار دهید:

 • در این نوع ویزا شما اجازه‌ی تحصیل در مدارس دولتی، اجازه‌ی کار، را ندارید و همچنین دراین نوع ویزا امکان تمدید وجود ندارد.
 • بسته به نوع دوره‌ی انتخابی مدت زمان این ویزا ممکن است بین 6 ماه تا 11 ماه متغیر باشد.
 • هزینه صدور ویزای کوتاه مدت برای 6 ماه 89 پوند و برای مدت 11 ماه 170 پوند می‌باشد.

 

اخذ ویزای انگلستان از طریق TIER4 GENERAL

این نوع ویزا برای افراد بالای 18 سال می باشد و اگر شما متقاضی دریافت این ویزا هستید،  باید توانایی در صحبت کردن،خواندن، نوشتن و درک زبان انگلیسی داشته باشید. همچین باید هزینه‌های لازم برای دوره تحصیل خود  و هزینه‌ی زندگی را به صورت تمکن برای اخذ این نوع ویزا باید ارائه دهید.

افرادی که تمایل به تحصیل در کشور انگلستان را دارند از کشورهایی می‌توانند درخواست دهند که در منطقه اروپاییEEA  نباشند.

در این نوع ویزا شما امکان اخذ ویزای همراه را نیز خواهید داشت.

هزینه این ویزا 348 پوند است و برای ویزای همراه 348 پوند می‌باشد.

 

ویزای کاری انگلستان


ویزای کاری انگلستان

اخذ ویزای انگلستان از طریق کار به شما این امکان را می‌دهد تا بعد از مهاجرت به انگلستان شروع به کار کنید. در این مورد انگلستان از سیستم امتیاز شماری استفاده می‌کند.

با توجه به این شرایط شخصیتان ، ممکن است در یکی از دسته های زیر قرار بگیرید.

 • برای افراد با مهارت‌های ویژه (highly skilled workers)، سرمایه‌گذاران (investors)، صاحبان تجارت (entrepreneurs) و افرادی که جدیدا از دانشگاه‎های بریتانیا فارغ التحصیل شده‎اند، برای اخذ ویزای انگلستان ، نیاز به داشتن پیشنهاد کاری ندارند، اما باید در ارزیابی امتیازشماری امتیاز قبولی را کسب نمایند.
 • برای افراد با مهارت تخصصی(skilled workers) ، اگر از یک کارفرما در انگلیس پیشنهاد کاری دارید می‎توانید اقدام به اخذ این نوع ویزا نمایید.
 • برای افرادی که مایلند بطور موقت کار کنند (temporary workers) ، اگر کارفرمایی در انگلیس مایل به حمایت از شما باشد، احتمال دارد واجد شرایط اخذ ویزای ورود موقت برای انجام انواع کارها باشید.

 

ویزای درمانی انگلستان


ویزای درمانی انگلستان

افرادی که برای درمان و یا بازدید از این کشور قصد سفر به کشور انگلیس را دارند، به آنها ویزای توریستی (Standard Visitor visa)  تعلق می‌گیرد. مدت زمان این ویزا 90 روز می‌باشد.

البته باید بدانید که  افرادی که برای معایه پزشکی به انگلستان می‎روند را به افسر ترخیص ارجاع می‎دهند تا مشخص شود بیماری واگیردار است یا نه. اگر بیماره به عنوان یک بیماری واگیردار شناخته شود، فرد  اجازه ورود به انگلستان راکسب نخواهد .

برای دریافت ویزای انگلستان از طریق درمان باید به موارد زیر توجه کنید:

 • پس اتمام مدت اقامت، که در این مورد 90 روز در نظر گرفته می‌شود، فرد بادی کشور انگلستان را ترک نماید.
 • هزینه‌های درمان برعهده ی بیمار است که شما باید بتوانید این مورد و تمکن مالی خود را به اثبات برسانید.
 • باید بتوانید اثبات کنید که امکان درمان بیماری در کشور خودتان وجود ندارد.

ویزای ازواج انگلستان


ویزای ازواج انگلستان

یکی از راه‌های اخذ ویزای انگلستان از طریق ازدواج است.

در ویزای انگلستان از طریق ازدواج، در ابتدا به شما یک ویزای 33 ماهه تعلق می‌گیرد که این ویزا قابل تمدید است. پس از اتمام مدت 5 ساله، در صورتی که مشکلی در طول این 5 سال رخ نداده باشد، زوجین می‌توانند نسبت به دریافت اقامت دائم انگلستان اقدام کنند.

در دریافت ویزای انگلستان از طریق ازدواج به موارد زیر توجه کنید.

 • سن هیچ یک از زوجین نباید زیر 18 سال باشد.
 • یکی از زوج‌ها اقامت انگلستان را دارا باشد.
 • زوجین از قبل با هم آشنا باشند.
 • محل اقامتشان از قبل مشخص باشد.
 • باید بدانید که در انگلستان چند همسری جرم محسوب می‌شود.

ویزای سرمایه گذاری انگلستان


ویزای سرمایه گذاری

ویزای انگلستان از طریق سرمایه گذاری مزایای بسیاری را به دنبال دارد.

اول آنکه شما نیاز به داشتن مدارک دانشگاهی ندارید. اما باید توجه کنید که  باید در آزمون IELTS نمره 6.5 را در همه مواد کسب نمایید.

دوم آنکه این ویزا در ابتدا به مدت سه سال و دو سال تمدید آن به شما ارائه می‌شود و  بعد از آن می‌توانید نسبت به اخذ اقامت دائم انگلستان اقدام کنید.

سوم آنکه با داشتن این ویزا حقوق و مزایای شما درست مانند یک شهروند انگلیسی خواهد بود (خدمات پزشکی، آموزشی و … ) و شما می‌توانید برای اقامت دائم در انگلستان تمامی شرایط را احراز نمایید.

سه نوع ویزا انگلستان از طریق سرمایه گذاری وجود دارد.

 • ویزای سرمایه‎ گذاری 50هزار پوندی

ویزای 50هزار پوندی به ویزای کارآفرینی پس از تحصیل نیز معروف است. این یک طرح ویژه برای تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای دائم از طریق سرمایه‎گذاری است.

 • ویزای سرمایه ‎گذاری 200هزار پوندی

طرح سرمایه‎گذاری 200هزار پوندی اما برای اشخاصی است که می‎خواهند در انگلستان تجارتی راه‎اندازی کنند. این ویزا براساس سیستم امتیاز شماری است و لازم است متقاصی برای آن 95 امتیاز کسب کند.

 • ویزای سرمایه ‎گذاری 1میلیون پوندی

نوع دیگر ویزا ویزای 1میلیون پوندی است که هدف از آن جذب نیروهای متخصص با دارایی بالا به انگلستان است.

 ویزای انگلستان از طریق دعوتنامه خانواده


ویزای انگلستان از طریق دعوتنامه خانواده

نوعی دیگر از ویزای انگلستان وجود دارد که ویزای فامیلی یا ویزای خانوادگی انگلستان، نامیده می‌شود.

شما در صورتی که قصد حمایت از فرزندانتان یا قصد سر زدن به والدینتان را داشته باشید و یا خانواده‌ی شما قصد حمایت از شما را داشته باشند می‌توانید برای دریافت این نوع ویزا اقدام کنید.

در اخذ ویزای انگلستان از طریق دعوتنامه خانواده باید به موارد زیر توجه کنید.

 • فردی که شما را دعوت می‌کند باید خود اقامت دائم انگلستان را داشته باشد و یا شهروند انگلستان باشد.
 • شما باید سن بالای 18 سال داشته باشید ( مگر آنکه به عنوان کودک اقدام به دریافت این نوع از ویزای انگلستان کنید). همچنین باید دارای مدرک زبان انگلیسی باشید.
 • باید رابطه‌ی شناخته شده و قانونی بین فرد دعوت کننده و متقاضی وجود داشته باشد و همچنین باید بتوانید وجود محل مناسبی برای استقرار خود و خانواده یتان را در کشور انگلستان به اثبات برسانید.

سخن آخر


همان طور که در این مقاله خواندید، برای متقاضیان مهاجرت به انگلستان انواع مختلفی از ویزا وجود دارد. پروسه ی انتخاب ویزای متناسب با شرایط شخصی، انتخاب شهر مد نظر، تکمیل کردن فرم و آماده کردن مدارک بالقوه سخت است و با توجه به دوران کرونا بر حساسیت این مورد افزوده شده است .

برای کسب اطلاعات بیشتر در این موارد و دریافت راهنمایی های لازم با توجه به شرایط شخصی خودتان با کارشناسان مجرب ما در سالیان سفر در ارتباط باشید.

Call Now Button