دوره GCSE چیست؟

دوره GCSE چیست؟

دوره GCSE یا General Certificate of Secondary Education، بخشی از برنامه درسی در انگلستان، ولز و ایرلند شمالی ست. این دوره تقریبا معادل دوره دبیرستان و برای گروه سنی 14-16 سال طراحی شده است. تاریخچه دوره GCSE به سال 1988 باز میگردد. در آن زمان این دوره کسانی که تصمیم به ترک مدرسه در 16 سالگی بدون ادامه تحصیل بیشتر در مقاطع دانشگاهی تهیه شده بود.

نمرات دانش آموزان دوره GCSE در گذشته در 7 امتیاز A تا G طبقه بندی می شد. اما امروزه دولت انگلستان آن را به نمره 1 (کمترین نمره) تا 9 (بیشترین نمره) تقسیم بندی کرده است.امروزه برخی کالج ها از هر دو روش برای نمره دهی استفاده میکنند.

سرفصل های این دوره دو ساله به طوری طبقه بندی شده اند تا دانش آموزان بتوانند در موضوعات مختلف کاوش و کسب مهارت کنند. پس از اتمام این دوره دانش آموران قادر خواهند بود تا به اختیار تحصیلات خود را در دوره های ALevel و یا Foundation (دوره های آمادگی دانشگاه که تقریبا معادل پیش دانشگاهی ایران هستند) ادامه دهند.

آزمون دوره GCSE به صورت سراسری در انگلستان برگذار میشود. معمولا 80 درصد نمره نهایی دانش آموزان را نمرات آژمون و 20 درصد آن را فعالیت آنها در پروژه های عملی، تحقیقات، پروژه ها و … تشکیل میدهد. (بیشتر نمره دروس عملی مانند هنر به فعالیت دانش آموزان بستگی دارد.)

دوره GCSE

بیشتر بخوانید: ارزشیابی مدرک تحصیلی در آلمان با تاییدیه زاب (zab)

انواع دوره های GCSE


 • دو ساله

دوره GCSE به طور نرمال گذراندن این دوره به دو سال زمان نیاز دارد.

 • یک ساله

این دوره برای کسانی که قبلا دوره GCSE را گذرانده اما موفق به کسب نمره قبولی نشده اند، طراحی شده است. در این دوره دانش آموزان طی یک سال برای شرکت مجدد در آزمون ها آماده می شوند. دوره GCSE یک ساله از ماه سپتامبر آغاز و تا ماه ژوئن ادامه دارد. دانش آموزان بایستی در هفته 3 ساعت برای هر درس در کلاس شرکت کنند.

12345درس
33333ساعات آموزش به ازای هر درس در هفته
3691215ساعات آموزش در هفته
3434343434تعداد هفته ها
102204306408510کل ساعات

دوره GCSE

دروس ارائه شده در دوره GCSE


 • هنر و خلاقیت

هنر، موسیقی، رقص، اجرا و …

 • زبان

زبا های مدرن: یونانی، آلمانی، اتریشی، فرانسوی، کره ای، هندی، عربی، چینی، روسی، ایتالیایی، اسپانیایی و …

زبان های کلاسیک: یونانی کلاسیک، لاتین و …

 • تکنولوژی

الترونیک، مهندسی، تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات، طراحی، آی تی و …

 • علوم انسانی

جغرافیا، تاریخ، اقتصاد، فلسفه و …

 • حقوق انسانی

حقوق شهروندی، سلامت فردی، تخذیه صحیح، حقوق، روان شناسی، ارتباطات فردی و …

 • سایر

باستان شناسی، آمار، ورزش و تربیت بدنی، بیزینس، ریاضیات پیشرفته و …

بیشتر بخوانید: آزمون IMAT | از شرایط و هزینه‌های آزمون تا نمره قبولی و منابع آن

معمولا گذراندن 5 درس زبان و ادبیات انگلیسی، ریاضی، علوم و حقوق شهروندی و تربیت بدنی برای تمام دانش آموزان دوره GCSE اجباری است و در تمام کالج ها ارائه میشوند. علاوه بر دروس اجباری، سایر مباحث اختیاری، دروس اختاری ارائه شده در مدارس مختلف متفاوت است. حتی برخی از کالج ها دروس را به صورت Pathway های مختلف ارائه می دهند. برای مثال دروس ارائه شده در Business and Economics Pathway، عبارتند از:

بیزنس، شیمی، اقتصاد، زبان انگلیسی، تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات، ریاضی و فیزیک.

دوره GCSE

مدارک موردنیاز برای اپلای


معمولا مدارک موردنیاز برای درخواست پذیرش در کالج های مختلف متفاوت است. به همین خاطر بهتر است تا سایت کالج موردنظر خود را مخصوصا چک کنید. در زیر مدارک موردنیاز برای اپلای کالج کمبریج انگلستان آورده شده است.

 • آدرس پستی
 • ریز نمرات دوره های تحصیلی گذشته / مدرک فارغ التحصیلی از دبیرستان یا دیپلم / …
 • سندی برای اثبات سطح زبان در حد آیلتس 5 (خود مدرک آیلتس نیاز نیست)

معمولا اگر سطح زبان دانش آموزان پایین تر از سطح مورد نیاز دوره GCSE باشد، لازم است تا 1 الی 3 ترم دوره Pre-GCSE  بگذرانند.

 • کپی پاسپورت

این کالج برای دانش آموزان بین المللی که برای اپلای دوره GCSE اقدام کرده اند، دعوت نامه ای ارسال می کند تا بتوانید برای ویزا اقدام کنید. همچنین دانش آموزان میتوانند پس از گذراندن موفقیت آمیز این دوره در این کالج، برای پذیرش دوره های ALevel و Foundation هم در همین کالج اقدام کنند.

student desk

شرایط پذیرش دانش آموزان ایرانی در دوره GCSE


معمولا شرایط برای دانش آموزانی که در سیستم آموزشی ایران تحصیل کرده اند بدین صورت است:

 • سطح زبان در حد آیلتس 5
 • 8 سال تحصیل
 • دانش آموزانی تا کلاس هشتم در ایران تحصیل کرده اند، لازم است دوره دو ساله GCSE را بگذرانند.
 • دانش آموزانی تا کلاس نهم در ایران تحصیل کرده اند، سال نهم آنها معادل سال اول دوره GCSE تلقی شده و لازم است دوره یک ساله GCSE را بگذرانند.
 • دانش آموزانی تا کلاس دهم در ایران تحصیل کرده اند، ابتدا توسط کالج تعیین سطح شده و درصورت داشتن سطح علمی مطابق با دوره های ALevel یا Foundation، در این دوره ها ثبت نام میکنند. در غیر این صورت لازم است تا دوره یک ساله ALevel را بگذرانند.

دوره IGCSE چیست؟


IGCSE مخفف International General Certificate Secondary Education است. این دوره مخصوص دانش آموزان بین المللی بوده و بجز انگستان در کشورهای دیگر هم برگذار میشود. تفاوت اندکی بین این دوره و دوره GCSE وجود دارد.. برای مثال برخی دروس که برای دانش آموزان انگلیسی  اجباری است، برای دانش آموزان بین المللی اختیاری است. دروس همپوشانی بسیاری داشته و اعتبار هر دو مدرک یکسان است.

fees

هزینه دوره IGCSE و GCSE


هزینه های دوره GCSE بسته به کالج موردنظرتان و دروس انتخابی میتواند متفاوت باشد. در موسسه کمبریج اینترنشنال درصورتی که

 • دانش آموز زیر 19 سال باشد
 • نمره 4 یا C به بالا در دو درس زبان انگلیسی و ریاضی نداشته باشد
 • دوره نیمه وقت با ساعات آموزش 150 ساعت یا بیشتر در سال ثبت نام کرده باشد

میتواند دروس زبان و ریاضی را رایگان بگذراند.

هزینه آزمون دروس دوره را هم باید درنظر داشته باشید. این هزینه به محل تحصیل بستگی دارد؛ به همین ممکن است شما شاهد اختلاف بسیاری در هزینه ها باشید. به طور متوسط برای آزمون هر درس 100 یورو درنظر داشته باشید.

Call Now Button