چگونه حساب بانکی در آلمان افتتاح کنیم؟

یکی از اقداماتی که در روز‌‌‌‌های اولیه مهاجرت باید انجام دهید افتتاح حساب بانکی در آلمان است چرا که برای انجام کارهای روزمره همچون پرداخت کرایه منزل و تسهیلات بانکی و دریافت حقوق از کارفرما نیاز به یک حساب بانکی دارید اما چگونه میتوان در این کشور حساب بانکی افتتاح کرد؟

برای افتتاح حساب بانکی در آلمان ابتدا باید با انواع حساب های بانکی در آلمان آشنا شویم و بسته به نیازمان نسبت به افتتاح حساب اقدام نمایید.

 • حساب اوراق بهادار
 • حساب جاری یا حساب چک
 • حساب پس انداز با دسترسی محدود
 • حساب پس انداز با دسترسی آزاد

مراحل افتتاح حساب بانکی در آلمان


همانطور که می دانید کشور آلمان کشوری دموکراسیک و قانون مند است. برای افتتاح حساب بانکی در آلمان شما باید یک سری مدارک را فراهم کرده و پروسه های خاصی را پشت سر بگذارید، که این مدارک و پروسه ها بسته به اعتبار بانک مورد نظرتان متفاوت است. درخواست افتتاح حساب بانکی در آلمان به دو صورت انجام میشود آنلاین و یا حضوری.

مراحل افتتاح حساب بانکی در آلمان به صورت آنلاین

 • مراجعه به وبسایت بانک مورد نظر
 • پرینت فرم درخواست افتتاح حساب
 • پرینت و امضاء فرم افتتاح حساب
 • ارائه گذرنامه و یک کارت شناسایی معتبر
 • ارائه آدرس محل سکونت
 • ارسال فرم تکمیل شده ی درخواست افتتاح حساب به نزدیک ترین شعبه بانک مورد نظر

چند روز پس از اقدام برای افتتاح حساب بانکی نامه ی تاییدیه برای شما ارسال خواهد شد اما به این مسئله توجه داشته باشید که ارسال تاییدیه حساب بانکی منوط بر این است که شما در آلمان ساکن باشید و آدرس پستی معتبر داشته باشید.

مراحل افتتاح حساب بانکی در آلمان به صورت حضوری

 • از بانک مورد نظر خود وقت بگیرید.
 • به صورت حضوری به بانک مراجعه کرده و فرم لازم جهت افتتاح حساب بانکی در آلمان که مربوط به بانک مر بوطه است را تکمیل کنید.
 • سپرده اولیه لازم جهت افتتاح حساب را پرداخت کنید.

چند روز پس از در خواست افتتاح حساب بانکی در آلمان برای شما نامه تایید ارسال خواهد شد.

عواملی که برای انتخاب بانک به منظور افتتاح حساب بانکی در آلمان باید به آن توجه کنید

انتخاب بانک به دلیل شهرت و محبوبیتی که در بین مردم دارند بسیار سخت و دشوار است و تعداد بالای بانک ها نیز بر این دشواری می افزاید اما عواملی وجود دارد که انتخاب بانک برای برای شما آسان تر میکند که در زیر به آن ها اشاره میکنم.

 1. خدمات ارائه شده توسط بانک

برای انتخاب بانک حتما باید دقت داشته باشید که بانک چه خدماتی را به مشتریان خود ارائه می دهد و آن بانکی را انتخاب کنید که در خدمات رسانی به مشتری بهترین  عملکرد را داراست.

 1. خدمات اینترنتی

در اثر جدید که اثر تکنولوژی و خدمات اینترنتی است ارائه خدمات آنلاین و غیر حضوری بانک ها را نسبت به یکدیگر ارجع میکند و میتواند عامل مهمی برای انتخاب بانک برای افتتاح حساب باشد.

 1. شرایط نگهداری و برداشت وجه در بانک ها بعد از افتتاح حساب بانکی در آلمان

اکثر بانک های آلمان برای نگهداری و برداشت مبلغ از حساب شما به صورت میانگین 3 تا 5 یورو از شما دریافت میکنند. اما این مبلغ شامل همه حساب های بانکی در آلمان نمیشود و برخی از بانک ها بابت این خدمات از شما مبلغی دریافت نمیکنند.

مراحل افتتاح حساب بانکی در آلمان

بهترین بانک ها برای افتتاح حساب بانکی در آلمان کدامند؟


با اینکه در حال حاضر نزدیک به 1800 بانک در آلمان مشغول به کار است که 200 عدد از این بانک ها به صورت خصوصی فعالیت دارد اما در زیر به برخی از بهترین بانک ها برای افتتاح حساب در آلمان اشاره می کنیم:

بانک کومرتس

 • این بانک یکی از قدیمی ترین بانک های این کشور است و زمان تاسیس آن به سال 1870 میلادی برمیگردد این بانک در 50 کشور جهان فعالیت دارد.

بانک دی زد

 • این بانک در سال 2001 میلادی تاسیس شده است و در کشور های چون انگلیس، آمریکا و هنگ کنک فعالیت میکند.

بانک کا اف و

 • این بانک آلمانی یکی از بزرگ ترین بانک های دولتی این کشور است که در سال 1948 میلادی تاسیس شده است و در حوضه خدمات رسانی و تامیین مالی پروژه های مختلف فعالیت دارد.

افتتاح حساب بانکی در آلمان و چگونگی وام گرفتن از بانک ها


افتتاح حساب بانکی در آلمان و چگونگی وام گرفتن از بانک ها

مهم نیست در کدام کشور زندگی میکنید، در بعضی مواقع شرایط ایجاب میکند که از تسهیلات بانکی و وام بانکی استفاده کنید. حال اگر شما در کشور آلمان زندگی میکنید و حساب بانکی در آلمان افتتاح کردید، چگونه میتوانید از وام های بانکی این کشور بهره ببرید؟

بانک های کشور آلمان انواع مختلفی از خدمات رفاهی و وام های متنوعی را به مشتریان خود ارائه میدهد که میتوانید بسته به نیاز خود از این خدمات استفاده کنید.

شرایط دریافت وام از بانک های آلمان

آلمان به کشور محافظه کار معروف است و برای ارائه وام بانکی شرایط خاصی را داراست که در زیر به آن ها اشاره میکنیم:

 • دارا بودن اعتبار مالی خوب
 • اخذ اقامت دائم و یا اقامت موقتی که بازه زمانی باز پرداخت وام را پوشش دهد.
 • داشتن درآمدی پایدار.

به منظور ارائه مدرک در مورد داشتن درآمد پایدار شما لازم است که شغل مناسبی داشته باشید، به منظور یافتن شغل مناسب مقاله ی مشاغل مورد نیاز در آلمان می تواند مفید باشد. همچنین اگر داشنجو هستنید بهتر است اطلاعاتی در مورد کار دانشجویی در آلمان کسب کنید.

در کشور آلمان به دو صورت میتوانید وام بگیرید وام از بانک های دولتی و وام از موسسه های اعتباری که هر کدام شرایط و ضوابط خاصی را برای اعطای وام به درخواست کننده دارند که به آن ها اشاره خواهیم کرد.

 1. وام بانک

در قدم اول برای اخذ وام بانکی باید بهترین بانک را برای دریافت این تسهیلات که مناسب با شرایط شما باشد انتخاب کنید. در بانک های دولتی سعی میشود بهترین  شرایط یعنی بالا بودن زمان باز پرداخت و پایین بودن بهره باز پرداخت لحاظ شود.

 1. موسسه اعتباری

موسسه های اعتباری برای اعطای تسهیلات بانکی شرایط آسان تری دارند و معمولا به صورت آنلاین فعالیت دارند اما میزان بهره بازپرداخت آن ها بالاتر است.

شوفا چیست؟


اگر بخواهیم شوفا را در یک کلام توضیح دهیم میتوان گفت شوفا مرکز اعتبار سنجی افراد است. این مرکز اطلاعات مالی و اعتباری 65 ملبون نفر را در خود جای داده است که میتواند تضمینی برای طرفین قراردادهای مالی باشد. موسسه شوفا اطلاعاتی مانند حساب بانکی در آلمان، وام های اخذ شده، قراردادهای لیزینگی و مخابراتی و…. در خود جای داده و در کنار این موارد اطلاعات شخصی افراد شامل اسم و آدرس های فعلی و قبلی و محل تولد و جنسیت افراد و … را هم در بانک اطلاعاتی خود دارد.

کاربرد شوفا چیست؟

شما برای اجاره مسکن، گرفتن وام و تسهیلات بانکی یا خرید اقساطی به شوفا نیاز پیدا میکنید. چنانچه شوفای شما مثبت باشد به منزله یک برگه طلایی است که نشان می دهد شما هیچ سوء سابقه مالی ندارید و میتوانید اقساط وام و یا کرایه منزل خود را پرداخت کنید.

در اغلب قرار دادهای مالی یک بند وجود دارد که مختص به شوفا است. اگر شما قراردادتان را با پذیرفتن این بند امضا کنید، بدین معنی است که شما به طرف قرارداد خود این اجازه را می دهید که به شوفای شما دسترسی داشته باشد. اما به این موضوع توجه داشته باشید که از همان ابتدای ورود به کشور آلمان نمی توانید درخواست دریافت شوفا را انجام دهید. چرا که هیچ تراکنش و یا فعالیت مالی ثبت شده ای ندارید که با استفاده از آن بتوان برای شما شوفا صادر شود.

چگونه درخواست صدور شوفا بدهیم؟


برای درخواست صدور شوفا ابتدا باید به سایت www.mineschufa.delindex.php مراجعه کنید و فرم درخواست صدور شوفا را دقیق و کامل تکمیل کنید، در این مرحله میتوانید درخواست صدور شوفای رایگان بدهید. اما به این نکته توجه داشته باشید که شما تنها یک بار قادر به درخواست شوفای رایگان دارد و در صورت لزوم  صدور شوفای جدید باید هزینه آن را بپردازید. از زمان تکمیل فرم درخواست تا زمان صدور این تاییده حدود به چهار هفته زمان میبرد.

Call Now Button