چگونه از مسمومیت غذایی در سفر جلوگیری کنیم

چگونه از مسمومیت غذایی در سفر جلوگیری کنیم؟

29/02/1397
نکات سفر

مسمومیت غذایی یکی از شایع‌ترین مشکلاتی است که در طی سفر گردشگران با آن مواجه می‌شوند. مسمومیت غذایی به دلایل مختلفی از جمله حمل نادرست مواد غذایی ایجاد می‌شود و به شکل‌های گوناگون همانند اسهال، عرق سرد و حتی حالت تهوع خود را نشان می‌دهد. این نوع مسمومیت برای کودکان، خانم‌های باردار، مسن‌ سال‌ها و یا افرادی سیستم ایمنی ضعیفی دارند بسیار خطرناک می‌باشد و آسیب‌های جدی را ایجاد می‌کند. چگونه از مسمومیت غذایی در سفر جلوگیری کنیم؟

  • آب آشامیدنی سالم

در بسیاری از کشورهای جهان به‌ویژه کشورهای جهان سومی آب آشامیدنی از سلامت کم‌تری برخوردار است. آب‌های ناسالم ضررهای مختلفی را به سیستم ایمنی بدن وارد می‌کند که موجب بروز املاح در کلیه‌ها می‌شود و فرد نیز مستعد ابتلا به سنگ کلیه خواهد کرد. بنابراین توصیه می‌شود در هنگام سفر به مناطق مختلف آب آشامیدنی در بطری با خود به‌همراه داشته باشید. چناچنه در طی سفر همانند تور باتومی به سر می‌برید از نوشیدنی‌های گرم همانند چای و قهوه بیش‌تر استفاده کنید.

چگونه از مسمومیت غذایی در سفر جلوگیری کنیم
چگونه از مسمومیت غذایی در سفر جلوگیری کنیم

 

  • تهیه‌ی غذا

از جمله نکته‌های بسیار مهم در سفر برای پیشگیری از مسمومست غذایی، توجه به مصرف مواد غذایی سالم و تازه است. به‌عنوان نمونه افرادی که با تور بانکوک به این منطقه سفر می‌کنند از دست‌فروشان خیابانی اقدام به خرید غذا می‌کنند به در بسیاری از موارد به‌صورت غیر بهداشتی عرضه می‌شوند که در نتیجه‌ی آن مسمومیت غذایی را در پی دارد. همچنین از خوردن خوراکی‌هایی همانند بستنی و یا شیر که زود فاسد می‌شوند پرهیز کنید.

چگونه از مسمومیت غذایی در سفر جلوگیری کنیم
چگونه از مسمومیت غذایی در سفر جلوگیری کنیم
  • نگه‌داری از مواد غذایی

یکی از عواملی که منجر به ایجاد مسمومیت غذایی می‌شود و گردشگران کم‌تر با آن آشنا هستند، نحوه‌ی نگه‌داری از مواد غذایی است. چنانچه بخواهید یک غذا در در دو وعده مصرف کنید، توصیه می‌شود که آن غذا را پیش از سرد شدن در یخچال و فیزر قرار دهید تا زمینه‌ی فساد پذیری آن غذا فراهم نشود.

در هنگام مسمومیت غذایی چه‌کار کنیم؟

اگر در طول سفر دچار مسمومیت غذایی شدید داروهای مختلفی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها مصرف کنید. همانطور که در بالا نیز به آن اشاره شد یکی نشانه‌های مسمومیت غذایی اسهال است که در این هنگام باید از خوردن مواد غذایی دیرهضم و لبنی پرهیز کنید. در بیش‌تر مواقع معمولاً پزشکان خوردن آنتی‌بیوتیک را توصیه نمی‌کنند و در مواردی که دچار مسمومیت با قارچ و یا ماهی شده‌اید سریعاً به پزشک مراجعه کنید چراکه به احتمال زیاد برای دفع سموم معده باید تخلیه شود. همچنین درمان خانگی مسمومیت تا جایی مجاز است که بیمار احساس سردرد و سرگیجه نداشته باشد چرا که پس از آن بیماری خطرناک می‌شود.

Call Now Button