آزمون IMAT

آزمون IMAT | از شرایط و هزینه‌های آزمون تا نمره قبولی و منابع آن

اگر به تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی علاقه‌مند هستید، دانشگاه‌های دولتی ایتالیا می‌توانند گزینه مناسبی برای شما باشند. آنچه این دانشگاه‌ها را محل مناسبی برای تحصیل تبدیل کرده، هزینه‌ی مناسب تحصیل و تدریس به زبان انگلیسی می‌باشد. اما شرط پذیرش در این دانشگاه‌ها قبولی در آزمون IMAT است. در ادامه به سوالات احتمالی شما درمورد آزمون ای مت ، نحوه‌ی آمادگی برای آزمون و مواردی از این قبیل خواهیم پرداخت.

آزمون IMAT چیست؟


آزمون IMAT مخفف International Medical Admissions Test یک آزمون بین المللی پذیرش پزشکی است که توسط وزارت آموزش ایتالیا (MIUR)، با همکاری مراکز آموزشی و خدمات پزشکی کمبریج با هدف ارائه رشته‌های زیرگروه پزشکی و دندانپزشکی ایتالیا به زبان انگلیسی ارائه می‌شود.

اگر شما متقاضی حضور در هر یک از رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی یا جراحی هستید، می‌بایست نمره‌ی قبولی در این آزمون را کسب کنید.

تحصیل در رشته‌هاى گروه پزشکى به زبان انگلیسى در ایتالیا، یکى از بهترین و ارزان‌ترین گزینه‌هاى موجود است. شهریه‌ی این دانشگاه‌ها بین 600 تا 3800 یورو در سال است؛ این مقدار با توجه به درآمد خانواده‌ی فرد متقاضی تعیین می‌شود.

با قبولی در این آزمون شما شانس تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ایتالیا به زبان انگلیسی را خواهید داشت.

آزمون آیمت چیست

نتیجه آزمون IMAT برای کدام دانشگاه‌ها مورد قبول است؟


دانشگاه‌های زیر رشته پزشکی به زبان انگلیسی را به پذیرفته شدگان آزمون ارائه میدهند:

 1. University of Milan
 2. University of Bari
 3. University of Bologna
 4. University of Campania‘Luigi Vanvitelli
 5. University of Messina
 6. University of Milan
 7. University of Milan-Bicocca
 8. University of Naples Federico II
 9. University of Padova
 10. University of Pavia
 11. University of Rome ‘Sapienza’
 12. University of Rome ‘Tor Vergata’
 13. University of Siena
 14. University of Turin
 15. Humanitas University

تاریخ ثبت نام آزمون


برای شرکت در این آزمون باید در ماه های Jun تا  July میلادی دست به کار شوید.

باید گفت که این آزمون از نظر تعداد شرکت‌کنندگان محدودتی ندارد و هرسال با توجه به تعداد متقاضیان ظرفیت خود را افزایش می‌دهد. اما با این حال بهتر است ثبت نام خود را به روز­های آخر موکول نکنید.

بیشتر بخوانید: ویزای طلایی اروپا

نحوه‌ی ثبت نام در آزمون به چه صورت است؟


دانشجویان بین المللی برای ثبت نام در آزمون معمولا در ماه جولای برای پیش ثبت نام اقدام می نمایند. دانشجویان برای ثبت نام آنلاین ملزم به ارائه پاسپورت می باشند. برای ثبت نام آزمون آیمت مراحل را در https://www.universitaly.it دنبال کنید.

نحوه ی ثبت نام آزمون آیمت

هزینه ثبت نام در آزمون IMAT  چقدر است؟


هزینه‌ی ثبت نام در آزمون 120 یورو می‌باشد که البته با توجه به کشور و سال برگزاری آزمون، ممکن است متفاوت باشد.

ثبت نام آزمون به صورت آنلاین انجام می‌شود و این مبلغ را در زمان ثبت نام باید پرداخت کنید. متقاضیانی که در کشور­هایی به غیر از کشور خودشان آزمون می‌دهند، باید  هزینه‌های مربوط به سفر، اقامت و یا در صورت نیاز اخذ ویزا را هم به مبلغ گفته شده اضافه کنند.

زمان برگزاری آزمون IMAT


این آزمون در ماه آوریل برگزار می‌شود و پذیرش افراد در ماه اکتبر صورت می‌گیرد.
اگر می‌خواهید در کشور ایتالیا در آزمون شرکت کنید، می­توانید در تاریخ ۱ سپتامبر به  وب سایت www.universitaly.it مراجعه کنید؛ به این ترتیب اطلاعات مورد نیاز در مورد محل و زمان دقیق آزمون را به دست می‌آورید.

اگر متقاضی شرکت در آزمون در سایر کشور­ها و مراکز برگزار کننده آن هستید، باید منتظر تماس از طرف موسسه انتخاب شده باشید.

زمان برگزاری آزمون IMAT

آزمون IMAT در کدام کشور­ها برگزار می‌شود؟


آزمون IMAT با اعتبار جهانی خود، هم اکنون در بیش از 20 کشور جهان و بیش از هزاران مؤسسه در حال برگزاری است. از هر کجای دنیا در این آزمون شرکت کنید، نتیجه آن در کشور ایتالیا معتبر خواهد بود. بنابراین از این نظر نگرانی وجود ندارد.

مراکز برگزارکننده آزمون آیمت در کشورهای برزیل، کانادا، چین، قبرس، فرانسه، آلمان، مصر، چین، هند، اسرائیل، ایتالیا، هلند، عربستان، آفریقای جنوبی، اسپانیا، سوئیس، ترکیه، دبی، انگلستان و آمریکا وجود دارند. با توجه به اینکه  آزمون بین المللی IMAT در کشورمان ایران برگزار نمی‌شود، نزدیک‌ترین کشور­ها به ایران مثل ترکیه، دبی و عربستان معمولاً مقصد شرکت‌کنندگان این آزمون خواهند بود.

اگر برای شرکت در آزمون کشور دیگری بجز ایتالیا را انتخاب کرده‌اید، در نظر داشته باشید که از مرکز انتخابی توسط خودتان در ماه آگوست تماسی دریافت خواهید کرد که زمان و مکان دقیق برگزاری آزمون را به شما اطلاع می‌دهد.

دانشجویانی که در کشوری غیر از کشور خودشان اقدام به شرکت در آزمون می‌کنند، باید در نظر داشته باشند که پروسه شرکت در آزمون می‌تواند تا 4 ساعت طول بکشد. بنابراین برای سفر خود این زمان حداقلی را در نظر داشته باشند.

آزمون IMAT در کدام کشور­ها برگزار می‌شود؟

چه کسانی می‌توانند در آزمون IMAT شرکت کنند؟


تمام افرادی که مقطع پیش‌دانشگاهی را گذرانده باشند، امکان شرکت در آزمون را دارند. (بنابراین حداقل سن برای شرکت در آزمون 18 سال در نظر گرفته می‌شود.)

سطح زبان شما باید متوسط و بالاتر از آن باشد. این آزمون قصد سنجیدن مهارت زبان انگلیسی شما را ندارد، اما به یاد داشته باشید که آزمون به زبان انگلیسی برگزار می‌شود و برای درک سوالات و پاسخدهی به آن‌ها نیاز به تسلط به زبان انگلیسی را دارید.

متقاضی شرکت در آزمون حتما باید دارای پاسپورت معتبر باشد و تاریخ انقضای آن مهلت داشته باشد.

اگر قبلا در این آزمون شرکت کرده‌اید ولی به هر دلیلی نتوانسته‌اید نمره‌ی قبولی را کسب کنید، نگران نباشید. چرا که هر سال می‌توانید در این آزمون شرکت کنید و این امر به نتیجه‌ی آزمون‌های قبلی شما وابسته نخواهد بود.

بیشتر بخوانید: اقامت تحصیلی ترکیه | چگونه ویزای تحصیلی ترکیه بگیریم؟

شرایط و قوانین آزمون IMAT


همراه داشتن اصل پاسپورت الزامی است. (کپی پاسپورت به هیچ وجه پذیرفته نیست)

اگر دانش آموز غیر اروپایی باشید، باید حتما ویزای شهروندی کشور غیر اتحادیه اروپا را داشته و هیچ شهروندی از ایتالیا نداشته باشد و در این کشور نیز زندگی نکند.

اگر دانش آموز اروپایی هستید، حتماً باید شهروندی یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا را نیز داشته باشید.

اگر دیپلم دبیرستان خود را در آمریکا اخذ کرده‌اید باید حتما APS 3 را داشته باشید. اگر در بریتانیا کسب کرده‌اید، حداقل باید سه سطح A در رشته‌های مرتبط با پزشکی را داشته باشید.

ساختار آزمون


این آزمون از 60 سوال 5 گزینه‌ای در 4 بخش تشکیل شده و به فرم کاغذی برگزار می‌­شود. در هنگام آزمون شما مجاز به استفاده از ماشین حساب، جدول تناوبی و مانند آن نخواهید بود. برای پاسخگویی به این سوالات 100 دقیقه زمان خواهید داشت.

 

مباحثتعداد سوال
Logical Reasoning and General Knowledgeاستدلال و منطق

Logical reasoning

20 سوال
اطلاعات عمومی

General knowledge

2 سوال
Scientific Knowledge

         

زیست شناسی

Biology

18 سوال
شیمی

Chemistry

12 سوال
فیزیک و ریاضی

Physics and Mathematics

8 سوال

 

بیشترین تعداد سوالات در بخش تخصصی مربوط به سوالات زیست شناسی و بعد از آن شیمی می‌باشد. هر یک از مبحث فیزیک و ریاضی 4 سوال را به خود اختصاص می‌دهند.( در مجموع 8 سوال)

شاید نحوه‌ی سوالات آزمون خصوصاً بخش اول که مربوط به استدلال و منطق و سوالات اطلاعات عمومی است، برایتان چالش برانگیز باشد! در ادامه توضیحاتی آورده شده که می‌تواند کمک کننده باشد:

در این بخش مهارت‌هایی همچون مطالعات علمی و حل مسائل جدید و نو علمی و استنتاج و نتیجه‌گیری‌های علمی بسیار مورد نیاز دانشجویان است. از سوی دیگر دانشجویان برای دفاع از یافته‌های علمی خود نیز، نیازمند تفکر انتقادی و مهارت‌های حل مساله می‌باشند.

در بخش سوالات اطلاعات عمومی به موضوعات مختلف فرهنگی، از جمله جنبه‌های ادبی، تاریخی، فلسفی، اجتماعی و سیاسی پرداخته می‌شود.

ساختار آزمون آیمت

منابع آزمون IMAT


استفاده از سوالات طرح شده در همین آزمون در سال­‌های پیشین می‌تواند منبع خوبی برای متقاضیان این آزمون باشد. به علاوه منابع زیر بهترین منابع معرفی شده برای آزمون بین المللی IMAT توسط وب سایت رسمی وزارت آموزش ایتالیا هستند:

IMAT Alpha Test (Medical in Inglese)

Per la Preparazione ai test di accesso in Medicina e Chirugia

Thinking Skills critical Thinking and Problem Solving

۱۲۰۰ Quiz (نمونه سوالا ت و پاسخ نمونه سوالات آزمون آیمت از انتشارات آلفا تست )

A Level Biology و A Level Chemistry از انتشارات کمبریج انگلیس

منابع آزمون IMAT

نحوه نمره‌دهی در آزمون به چه صورت است؟


پاسخ درست به هر سوال 1.5 نمره مثبت و پاسخ غلط به هر سوال 0.4 نمره منفی خواهد داشت. عدم پاسخدهی به سوال هم هیچ نمره‌ای در پی نخواهد داشت. حداکثر نمره­ای که می­توانید در این آزمون کسب کنید 90 است. لازم به ذکر است تمام بخش‌های این آزمون بر خلاف آزمون‌های معمول در دنیا از ارزش و اهمیت یکسانی برخوردار هستند.

شانس قبولی در این آزمون چقدر است؟


در حال حاضر 13 دانشگاه در کشور ایتالیا برای پذیرش دانشجویان در رشته‌های پزشکی و رشته‌های مرتبط با آن قبولی در این آزمون را طلب می‌کنند. به طور متوسط دانشجویان برای پذیرش باید نمره 53 را کسب کنند. اگر بخواهیم این آزمون را با آزمون سراسری تجربی در کشور خودمان مقایسه کنیم، باید گفت که تعداد سوالات آن کمتر است. علاوه بر آن مباحث مورد سوال محدودتر و به طور کلی سطح سوالات نیز پایین‌تر است.

اما در مورد سخت یا آسان بودن این آزمون باید گفت که آزمون IMAT بسیار استاندارد و منصفانه است. سؤالات به گونه‌ای نخواهند بود که بسیار پیچیده باشند؛ اما باید این نکات را در نظر داشته باشید:

در بخش دانش علمی سؤالاتی در مورد زیست شناسی، شیمی، فیزیک و ریاضی خواهید داشت. سؤالات این بخش نیاز به دانش و مهارت تخصصی بالاتر از آموزه‌های دوران دبیرستان دارد؛ مخصوصا بخش زیست شناسی که سال به سال سخت‌تر می‌شود. برای تقویت مهارت خود می‌توانید از سوالات آزمون‌های سال‌های گذشته استفاده کنید.

با اینکه این آزمون به زبان انگلیسی است و استاندارد نیز هست، اما برای فهم سؤالات باید سطح زبان شما از متوسط به بالا باشد.

به دلیل زمان‌بر بودن فهم و درک سؤالات مطرح شده، مدیریت زمان بسیار امری حیاتی است؛ چرا که یکی از دلایل سخت بودن آزمون را مسأله کمبود وقت عنوان می‌کنند. با این حال سخت یا آسان بودن آزمون تا حد زیادی نیز به میزان تسلط و آماده بودن فرد نیز وابسته است.

نتیجه آزمون


نمره شما در صورت کلی و به صورت تفکیک هر بخش در سایت وزارت آموزش ایتالیا اعلام می‌شود.

برای مشاهده نتایج آزمون IMAT، هر دانشجو باید به سایت دانشگاه انتخابی خود یا MIUR مراجعه نموده و در صفحه مربوط به آزمون IMAT، نتایج آن را مشاهده نماید.

برای داوطلبانی که دانشجو یکی از کشور­های عضو اتحادیه اروپا باشند، حداقل نمره قبولی 20 می‌باشد. ولی برای سایر دانشجویان هر نمره بالا­ی صفر نمره قبولی در نظر گرفته می‌شود. تصور نکنید که این امر آزمون دادن را برای شما راحت خواهد کرد! زیرا آزمون دارای نمره منفی هم هست و پاسخ‌های غلط شما می‌تواند باعث منفی شدن نمره شما در مجموع شود.

صورت پذیرفته نشدن اولیه در آزمون امید خود را از دست ندهید! بسیاری از پذیرفته شدگان آزمون اقدام به ثبت نام در دانشگاه‌ها نمی‌کنند که اشتباه است. حتی اگر قبول نشدید هم در دانشگاه مورد نظرتان ثبت‌نام کنید؛ چون ممکن است در بخش تکمیل ظرفیت قرار گرفته و پذیرفته شوید.

پس از اخذ نمره قبولی شما قادر خواهید بود که در دانشگاه‌های دولتی ایتالیا در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، جراحی و گرایش‌های مختلف آن ثبت نام کنید.

نتیجه آزمون ای متزمان اعلام نتایج آزمون


نتایج آزمون مطابق جدول زمان­بندی اولیه اعلام خواهد شد. این زمان با توجه به دانشگاه انتخابی از جانب شما متفاوت خواهد بود. اما معمولا دو هفته بعد، در ماه اکتبر نتایج آزمون اعلام می‌شود. لازم به ذکر است که این زمان تقریبی بوده و بهتر است به جدول زمان­بندی اکتفا کنید.

زمان اعلام نتایج آزمون ای مت

اعتبار آزمون


مهلت اعتبار این آزمون یکسال است. در واقع می‌­توان گفت که فقط برای سال تحصیلی پیش رو می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد. این آزمون اعتبار بین المللی خاصی ندارد و بیشتر می‌توان گفت که آزمون بومی کشور ایتالیاست و نتیجه آن برای دانشگاه‌های گفته شده مورد قبول است.

 

Call Now Button