چین، یکی از اولین سرزمین‌های انسان بر روی کره زمین است. موقعیت جغرافیایی مطلوب چین در کنار آب‌های آزاد جنوبی آسیا و در فاصله‌ای ایده‌آل از خط استوا، آب‌وهوایی مطلوب و زمین‌های سرسبز و حاصلخیز به این منطقه بخشیده‌است. همین مسئله باعث شده تا از زمان‌های قدیم، این منطقه یکی از پرجمعیت‌ترین مناطق جهان باشد.

چه صحبت از فرهنگ و هنر باشد، چه علم و چه جنگ، چین همواره در عرصه‌های مختلف انسانی حضور داشته است. کتاب‌های هزارساله که از تمدن‌های قدیم چین به جا مانده‌است، نقشی غیرقابل انکار در بسیاری از دانش‌های کنونی از جمله در زمینه طب، جامعه‌شناسی، مدیریت و جنگ داشته‌اند. بعضی از مطالبی که در آن زمان‌ها در کتاب‌های چینی ذکر شده‌است، موجب حیرت‌تان می‌شود.

و دیوار چین و کاخ‌های عظیم چین، به عنوان یادگاری از این تاریخِ باشکوه چین به جامانده‌اند تا آن تاریخ افسانه‌ای قابل باور بشود.

چین یکی از پهناورترین کشورهای جهان است و بعد از روسیه، بیشترین وسعت خاکی جهان را دارد. قسمت‌های شرقی این سرزمین، سرسبزتر و حاصل‌خیزترند و در نقاط مرکزی و غربی، دشت‌ها و مناطق کوهستانی وجود دارند. با این اوصاف طبیعیست که مناطق شرقی جمعیت و ثروت نسبتا بیشتری داشته باشند.

چین اگرچه کمونیستی‌ست اما کشور فقیری محسوب نمی‌شود. به خصوص در سال‌های اخیر، توسعه در این کشور متوازن‌تر شده‌است و تعداد فقرای کشور از آن میزانِ بسیار زیاد قبلی، به میزان چشم‌گیری کاهش یافته‌است. طبق آمارهای بانک جهانی، ضریب جینی (شاخص فاصله طبقاتی) این کشور از سال 1980 تا 2010 در عرض سی سال از حدود 0.3 به 0.5 رسیده‌است که نمایانگر توسعه فوق‌العاده و حیرت‌انگیز این کشور است.

بعضی از نقاط چین، هنوز بافت قدیمی و مدل اقتصادی سابقشان مبتنی بر کشاورزی و دامداری را حفظ کرده‌اند. اما روز به روز، به شهرها و مناطق مدرن چین افزوده می‌شود. در این مناطق مدرن که عموما در شرق چین قرار دارند، ترکیبی مهیج از ساختمان‌های مدرن، کارخانه‌های غول‌آسای جهانی و خیابان‌هایی پر از جمعیت بومی و مسافر خواهید دید.

تور چین هم معمولا به مقصد یکی از همین شهرهای بزرگ و ثروتمند یعنی پکن، شانگهای، گوانجو و هانگژو است. ضمن اینکه تورهای ترکیبی چین هم وجود دارد که شامل مقاصدی از جمله هنگ کنگ، ماکائو و حتی آلماتی (قزاقستان) هم می‌شوند.

اصلی‌ترین جاذبه های گردشگری چین ، بناهای تاریخی عظیم آن هستند. چین کشوری عظیم و پرجمعیت است و آثار باستانی‌اش هم به مانند خودش. به جرئت می‌توان گفت که در چین، با آثار تاریخی معمولی روبرو نیستید: دیواری عظیم که از کره ماه هم قابل دیدن است؛ یک «ارتش» از مجسمه‌های سنگی سربازان؛ میدان تیان آنمن با آن همه موزه و کاخ دورتادورش، معابد عظیم همگی ترکیبی اسرارآمیز از عظمت و قدمت هستند.

در کنار آثار باستانی چین، مناظر طبیعی و سرسبز این کشور، هتل‌های مدرن آن، ساختمان‌های مدرن با معماری‌های خلاقانه و بازارهای مملو از جمعیت و کالا، سفر به چین را به سفری متفاوت با سفرهای دیگر تبدیل می‌کند. گفتیم بازار اما باید توجه داشت که خرید ارزان و با کیفیت در چین، کار آنچنان ساده‌ای نیست و نیاز به کمی تحقیق قبل از شروع سفر دارد. «قبل از سفر»، چراکه در چین استفاده از گوگل کار ساده‌ای نیست و بعضا سرویس‌های گوگل در چین فیلتر می‌شود!

جشنواره های چین

جشنواره های چین

جشنواره ی یخ هاربین – ۵ ژانویه تا ۵ فوریه – استان هیلانگژیانگ – شهر هاربین
شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که اصولا مگر در زمستان به

جاذبه های گردشگری چین

جاذبه های گردشگری چین

پکن بی شک یکی از توریستی ترین شهرهای دنیاست.جاذبه های طبیعی و تاریخی این شهر پذیرای  میلیون ها گردشگر کنجکاو از سراسر جهان میباشد.پکن علاوه بر داشتن بیش از ده

Call Now Button