هند در نزدیکی خط استوا در جنوب آسیا، منطقه‌ایست بسیار مناسب برای زیست. ابرهای باران‌زا از اقیانوسِ جنوبی‌اش به این منطقه وارد می‌شوند. رشته‌کوه‌های نپال در شمال هند، ابرها را در محدوده همین منطقه محدود می‌کنند. ابرها می‌بارند، خورشیدِ استوایی می‌تابد و این سرزمین، پر از سرسبزی و زندگی می‌شود. برای همین هم هند یکی از قدیمی‌ترین سرزمین‌های انسان بر روی کره خاکی بوده‌است. برای همین هم هند همواره یکی از پرجمعیت‌ترین مناطق جهان بوده‌است.

هند کشوریست بسیار وسیع که برای مثال حدودا دو برابر ایرانِ پهناور خودمان وسعت دارد. «تنوع»، کلیدواژه اصلی در توصیف این کشور است. در این کشور هم نقاط جلگه‌ای، هم دشت‌های هموار و هم کوه‌های برفی وجود دارد. گونه‌های مختلف گیاهی و حیوانی وجود دارند. از همه مهم‌تر و شناخته‌شده‌تر، حتما شنیده‌اید که هند کشور 72 ملت و مذهب و فرهنگ است.

هند، برخلاف آنچه برخی تصور می‌کنند، کشوری پیشرفته و بسیار روبه‌رشد است. حتی بسیاری از کارشناسان اقتصادی پیش‌بینی می‌کنند که با سرمایه‌گذاری‌های خارجی بسیاری که در این کشور شده‌است، به زودی این کشور از چین پیشی می‌گیرد و به قدرتی مهارنشدنی در اقتصاد تبدیل می‌شود. هند از لحاظ علمی هم بسیار توسعه یافته‌است و دانشگاه‌های بسیار معتبری دارد. ایرانیان زیادی هم از دیرباز به این کشور برای فراگیری علم رفته‌‌اند.

اگر اهل فرهنگ و ادب باشید، احتمالا می‌دانید که هند و ایران از دیرباز قرابت‌های فراوانی با هم داشته‌اند. زمان‌هایی این سرزمین زیر سلطه ایرانیان قرار داشت. حتی روزگاری، زبان فارسی به زبان رسمی‌شان تبدیل شد. شاعران ارزشمندی از این سرزمین به فارسیِ هندی سرودند و اینگونه بود که «سبک هندی» به یکی از اصلی‌ترین سبک‌های شعر پارسی تبدیل شد.

جاذبه های گردشگری هند

هند، مجموعه‌ای از ادیان، فرهنگ‌ها و تاریخ غنی ا‌ست و همین‌ها برای تبدیل یک کشور به یک مقصد گردشگری هیجان‌انگیز کافی‌ست. هر گوشه از این کشور جذابیت‌های خاصی برای مسافرت دارد. با این حال، بسیاری از نقاطش، کمتر شناخته‌شده‌اند و فقط مقصد ماجراجویان هستند. حتی ورود به بعضی از نقاطش برای افراد غیر بومی خطرناک است.

اما اصلی‌ترین مقاصد گردشگری این کشور دهلی، آگرا، جیپور، بمبئی و گوا هستند. معمولا تور هند هم به صورت تور ترکیبی هند از همین شهرهاست. این مناطق، برخلاف شهرهای فقیرنشین هند، تمیز، مدرن و امن هستند؛ هتل‌های بسیار مجهزی دارند و مسافران در طول اقامت در آنها هیچگونه مشکل اقامتی نخواهند داشت.

در تور هند، با بناهای بسیار عظیم و رنگارنگ با معماری‌های باشکوه مواجه خواهید شد که هرکدام از گوشه‌ای از تاریخ به جا مانده‌اند. عبادتگاه‌ها، قلعه‌ها، آرامگاه‌ها، باغ‌ها و کاخ‌های زیبا و باشکوه، اصلی‌ترین دیدنی‌های هند هستند. برای دیدن و لذت بردن از هر کدام از این مکان‌ها، باید حداقل نیم‌روز زمان بگذارید و برای همین هم تورهای هند معمولا طولانی‌اند و حدود یک هفته به درازا می‌کشند.

در کنار این اماکن، دیدن مناظر طبیعی سرسبز و دلباز، دیدن مردمانی متفاوت با فرهنگ‌هایی متفاوت و گشتن در بازارهای شلوغ و رنگارنگ هند، دیگر جذابیت‌های مهم تور هند هستند.