روسیه، از لحاظ وسعت جغرافیایی، پهناورترین کشور جهان است. اما صفتِ «وسعت داشتن»، فقط به زمین‌های این کشور محدود نشده‌است. روسیه در تمام موضوعات جهان، همیشه حاضر بوده‌است. نام روسیه را در اینترنت با هر واژه‌ای که جستجو کنید، ناامید نخواهید شد: یکی از قدیمی‌ترین محل‌های سکونت بشری در کره خاکی بوده‌است. از اصلی‌ترین اقتصادهای جهان است. یکی از بازیگران همیشگی دنیای سیاست و جنگ بوده‌است. و البته در علم، فرهنگ و هنر هم بسیار پرافتخار است. کافی‌ست کمی با تاریخ ادبیات و سینما آشنا باشید تا بدانید هنرمندان روسی چه نقش انکارناپذیری در ادبیات و هنرهای نمایشی داشته‌اند.

روسیه‌ای کشوریست پهناور که از شرق آسیا شروع می‌شود و تا شرق اروپا ادامه پیدا می‌کند. این وسعت، موجب شده تا گونه‌های مختلفی از موجودات جانوری و پوشش‌های گیاهی را در نقاط مختلف این اَبَرکشور شاهد باشیم. آب‌وهوا تحت تاثیر موقعیت دور روسیه از خط استوا، در همه نقاط نسبتا خنک است. با این حال تفاوت‌های محسوسی در نقاط مختلف آن وجود دارد. نقاط جنوبی‌تر آب‌وهوای دلچسب‌تری دارند. بعضی از نقاط مرکزی، مرطوب‌ترند و بارش باران در آنها بیشتر است. نقاط شمالی مانند سیبری هم که به خاطر یخبندانشان معروف هستند.

اما مقاصد اصلی گردشگران در روسیه معمولا به دو شهر محدود می‌شود: مسکو و سن پترزبورگ. این دو شهر اصلی‌ترین شهرهای روسیه هستند که یکی در زمان‌های گذشته پایتخت بوده و یکی در حال حاضر. در ایران ما هم تور روسیه معمولا ترکیبی‌ست از تور مسکو و تور سن پترزبورگ.

این دو شهر پُر هستند از معابد، کلیساها، موزه‌ها و میدان‌های باشکوه. بناهای رنگارنگ که هر کدام از گوشه‌ای از تاریخِ پر از داستان روسیه به جا مانده‌اند، تور مسکو و سن پترزبورگ را به خصوص برای علاقه‌مندان به معماری، هنر و عکاسی به یک رویا تبدیل می‌کند. تازه طبیعت زیبا و پر از رنگِ روسیه را هم در پس‌زمینه این بناهای باشکوه در نظر بگیرید تا متوجه شوید لذتِ بازدید از این بناها را نمی‌توان با هیچ تور دیگری در هیچ نقطه‌ای از جهان مقایسه کرد.

تنوع رنگ و معماری در جاذبه‌های گردشگری روسیه، اثباتی‌ست بر این ادعا که روسیه یکی از مهدهای اصلی هنر است. از طرفی این تنوع و تعدد، دیدن تمام زیبایی‌های این شهرها در چند روز را غیرممکن می‌کند. مسافران برای دیدن روسیه، باید برنامه‌ریزی دقیقی داشته‌باشند تا هیچ‌کدام از زیبایی‌هایش را از دست ندهند. چراکه از دست دادنِ هر کدام از آنها، گناهی‌ست نابخشودنی.

روسیه در فاصله نزدیکی از کشور ما قرار دارد. از لحاظ روابط و مناسبات سیاسی هم در وضعیت با ثباتی با این کشور هستیم. مجموع این شرایط باعث شده تا اقدام برای تور روسیه، بسیار آسان و سریع باشد. در حال حاضر، ایرانیان برای ورود به بعضی از نقاط کم‌اهمیت‌تر روسیه به ویزا نیاز ندارند. برای نقاط معروف‌تر مانند مسکو و سن پترزبورگ هم ویزا به راحتی صادر می‌شود. (برخلاف آنچه اکثرا گفته می‌‌شود، اینکه ویزای روسیه برای ایرانیان برداشته شده‌است، شامل مسکو و سن پترزبورگ نمی‌شود.)

همچنین روسیه برای جذب گردشگر بیشتر در بعضی از مناسبت‌ها، حتی اجازه ورود بدون ویزا را به نقاط اصلی کشور می‌دهد؛ اتفاقی که اخیرا برای گردشگران تبعه بسیاری از کشورها در زمان برگزاری جام کنفدراسیون‌های فوتبال و نمایشگاه‌های بین‌المللی افتاده‌است.