بابانوئل واقعی در آنتالیا دفن شده است؟

بابانوئل واقعی در آنتالیا دفن شده است؟

ممکن است با خواندن این مقاله متوجه شوید که تصورتان از بابانوئلی که تا به حال می‌شناختید، با شخصیت حقیقی آن زمین تا آسمان فرق دارد! بابانوئل در ذهن همه‌ی ما، فارغ از این که مسیحی هستیم یا نه، به یک شخصیت افسانه‌ی و مهربان تبدیل شده است. اما تا به حال به این فکر کرده‌اید که بابانوئل واقعی چه کسی بوده؟ کجا دفن شده؟ چه اخلاق و برخوردی داشته که برای همه‌ی مردم دنیا شناخته شده و معروف است؟ اگر دوست دارید راجع‌به بابانوئل واقعی بیشتر بدانید در ادامه این مقاله با ما همراه باشید:

اگر بخواهیم راجع‌یه بابانوئل واقعی صحبت کنیم باید به 1700 سال قبل برگردیم وبه شهری قدیمی به اسم «مایرا» قدم بگذاریم؛ شهری با خانه‌های سنگی است که به صورت غار مانند و از کندن دیوارهای سنگی به وجود آمده‌اند. البته مایرا همان شهری است که سال‌ها پیش بابانوئل در آن متولد شده است. اما نام اصلی بابانوئل چه بوده؟

عکس های بابانوئل واقعی

نام و نشان بابانوئل واقعی

نیکولاس یا نیکولا اسم اصلی بابانوئل واقعی است که در شهر مایرا به دنیا آمده است. مایرا در گذشته جزو کشور یونان بوده اما امروزه در بخش جنوبی کشور ترکیه و آنتالیا قرار گرفته است. نیکولا در روزگار حکومت رومی‌ها متولد شد؛ زمانی که طرفداران دین مسیحیت به صورت مخفی، امور دینی خود را انجام می‌دادند تا توسط حکومت سرکوب نشوند. نیکولای قصه‌ی ما در آن دوران، وقتی که کودکی خردسال بود، پدر و مادرش را از دست داد. او والدینش را از دست داد اما چیز با ارزشی برایش باقی ماند؛ ثروت فراوانی که به عنوان ارثیه به او رسید، یادگار ارزشمندی از طرف پدر و مادرش برای او بود.

چند سال بعد نیکولا به یک روحانی خیر تبدیل می‌شود که تمام شهر او را می‌شناسند. اما از کجا؟ بر اساس نوشته های تاریخدانان نیکولای قدیس قصد کمک به پدر فقیری را داشت که از پس هزینه‌های زندگی خود و سه دخترش برنمی‌آمد. او از پنجره کیسه‌های سکه‌ی طلا را به داخل خانه پیرمرد می‌انداخت. حتی یک شب که پنجره‌ها بسته بود مجبور شد از راه دودکش، سکه‌ها را به این خانواده برساند. اما کنکجاوی پیرمرد اجازه نداد که این کار یک راز باقی بماند.

یک شب پدر خانواده کمین می‌کند و منتظر می‌ماند تا بفهمد چه کسی برای کمک به او داوطلب شده است. به این ترتیب نیکولای قدیس شناسایی می‌شود و در تمام شهر به خیرخواه بودن شهرت پیدا می‌کند. نیکولا بعدها از کشیش به اسقف شهر تبدیل می‌شود و افراد زیادی او را الگوی خود قرار می‌دهند. به مرور زمان کشیش‌های زیادی کارهای خیر او را تکرار کردند و به این ترتیب این مسئله به یک سنت تبدیل شد.

سنت های کریسمس

بابانوئل واقعی چهره شاد و خندان داشته؟

بر اساس تصویرسازی که از روی جسد پیدا شده در کلیسای سنت نیکولا انجام گرفته، صورت بابانوئل واقعی با آن چهره‌ی شاد و خندانی که در تصورات ما شکل گرفته، تفاوت زیادی دارد. آثار شکستگی که روی استخوان‌های صورت نیکولای قدیس دیده می‌شود، نشان می‌دهد که در طول عمرش دعواها و زد و خوردهای زیادی را تجربه کرده بود. حتی بعضی از منابع تاریخی در مورد کتک کاری او با اسقف همدوره‌اش خبر می‌دهند.

بابانوئل معمولاً به عنوان مردی دلپذیر، با نشاط، ریش سفید و گاهی عینکی به تصویر کشیده می‌شود. پوشیدن کت، شلوار و کلاه قرمز با خز سفید همراه با کمربند و چکمه چرمی سیاه و یک کیسه‌ی بزرگ روی شانه که پر از هدایای ریز و درشت برای کودکان است تصویر ذهنی ما از بابانوئل را تشکیل می‌دهد.

منشأ این تصویر به کاریکاتوری برمی‌گردد که توماس نست در سال 1823 کشیده شده است. شعر «بازدید از خیابان نیکولاس» یا «شب قبل از کریسمس هم» در همان زمان سروده شده که در تلویزیون، رادیو؛ کتاب‌های کودکان و فیلم‌ها و تبلیغ‌های متعددی خوانده شده است. بر اساس تصویرسازی که در سال 2003 انجام گرفته، بابانوئل واقعی مردی با چانه پهن و گردن عضلانی و پوست تیره و دماغی پهن و کج بود.  عکس های بابانوئل واقعی را می‌توانید در ادامه ببینید.

عکس های بابانوئل واقعی

عکس های بابانوئل واقعی

چرا بابانوئل افسانه‌ای با گوزن سفر می‌کند؟

همان‌طور که گفتیم شخصیت بابانوئل افسانه‌ای، بر اساس ماجراهایی که از نیکولای قدیس تعریف شده شکل گرفته است. از آن‌جایی که نیکولا با 8 گوزنش سفر می‌کرد، بابانوئل هم در افسانه‌ها با گوزن‌هایش بر فراز خانه‌ها پرواز می‌کند و هدیه کریسمس آن‌ها را از دودکش به آن‌ها می‌رساند. گفته می‌شود بابانوئل خجالتی بوده، به همین دلیل سعی می‌کرد هدیه‌ها را طوری به دست صاحبانشان برساند که خودش دیده نشود. هدیه‌هایی که از دودکش به داخل خانه میافتادند، اتفاقی در جوراب‌هایی که کنار شومینه آویزان شده بودند می‌رفتند. جوراب‌های رنگارنگی که در کریسمس از آن‌ها استفاده می‌شود هم به همین دلیل تبدیل به نماد این ایام شده‌اند.

فرقی نمی‌کند بابانوئل شاد وخندان باشد یا عصبانی و خجالتی، به هر حال آرزو می‌کنیم هدیه‌هایی که در روز کریسمس به دست بچه‌ها می‌رسد بتواند آررزوی آن‌ها برآورده کند و لبخند به لب آن‌ها بیاورد.

قلعه آنکارا ،شکوه تاریخی در ترکیه

Call Now Button