مکان های دیدنی استانبول

13 جاذبه گردشگری استانبول که باید حتما بینید

استانبول یکی از شهر های دوست داشتنی است که ترکیب بدیعی از دیدنی های تاریخی و مدرن محسوب می شود. در تور استانبول وقتی در کوچه و پس کوچه های این شهر قدم بزنید، گاه منازه ها و گنبد مسجدی قدیمی به چشم تان می آید و گاه ساختمان های شکیل و به روز هتل ها. در این مقاله به محبوب ترین جاذبه های گردشگری استانبول خواهیم پرداخت.

مکان‌های دیدنی استانبول مجموعه‌ایست از: کاخ‌های استانبول، موزه‌های استانبول (که البته بسیاری از موزه‌ها درون کاخ‌ها هستند)، مساجد استانبول و … . با توجه به تعداد زیاد دیدنی‌های این شهر در دسته‌های نام‌برده، آنها را در مطالبی جداگانه معرفی کرده‌ایم. در ادامه به معرفی 13 جاذبه گردشگری استانبول که حتما باید از آنها بازدید کنید، خواهیم پرداخت:


1. ایا صوفیه

ایا صوفیه
ایا صوفیه

یکی از مهمترین و باشکوه ترین سازه های تاریخی استانبول، ایاصوفیه است که در قرن ششم میلادی و توسط پادشاهی رومی ساخته شد. هنگامی که به سراغ ایاصوفیه می روید، بیش از همه گنبد منحصر به فردش توجه شما را جلب می کند و سپس 4 مناره در اطراف آن شما را محسور خود می کند.

ساختمان ایاصوفیه در سال ۵۳۷ توسط امپراتور بزرگ بیزانس، یوستینیانوس راه اندازی شده و به عنوان کلیسا مورد استفاده قرار گرفت، اما بعدتر و در سال ۱۴۵۳، زمانی که محمد فاتح، سلطان عثمانی، استانبول را فتح کرد، ایاصوفیه نیز به مسجد بدل شد و این نوع کاربری تا قرن بیستم ادامه یافت. . مناره های ایاصوفیه در همین دوره به بنا اضافه شدند. البته ایاصوفیه برای همیشه مسجد نماند و آتاتورک، رئیس جمهور ترکیه در سال ۱۹۳۵ این ساختمان را به عنوان یکی از موزه های مورد توجه شهر افتتاح کرد. امروزه با گشت و گذار در ایاصوفیه می توانید نمادهای کلیسا و مسجد را به صورت همزمان ببینید.

  • آدرس : استانبول، میدان ایاصوفیه، محله سلطان احمد
  • ساعت دسترسی : از 15 آوریل تا 30 اکتبر 9:00 تا 19:00 / از 30 اکتبر تا 15 آوریل 9:00 تا 17:00

هزینه ورد: بزرگسالان 40 لیر / کودکان زیر 12 سال: رایگان


2. کاخ توپکاپی

کاخ توپکاپی
کاخ توپکاپی

می توان گفت کاخ توپکاپی یکی از بزرگترین و مهمترین کاخ های استانبول است که در تور استانبول دیدنش را نباید از دست بدهید. این کاخ در طی سا ل های 1466 تا 1478 به دستور سلطان محمد دوم بر روی تپه ای کوچک در شبه جزیره قسطنطنیه بنا شد. خوب است بدانید که موقعیت توپکاپی به گونه ای است که از شمال با گلدن هورن، از جنوب با دریای مرمره و از شمال شرق با پل بسفر احاطه شده است.

این کاخ از 4 حیاط اصلی و ساختمان های کوچک و بزرگ تشکیل شده و کلیسای ایا ایرنه درون حیاط اول این کاخ بزرگ قرار دارد و خود جاذبه ی دیگری برای گردشگران محسوب می شود. در حال حاضر کاخ توپکاپی که به عنوان موزه کاربرد دارد، یکی از مقاصد مهم گردشگری استانبول محسوب می‌شود و سالانه پذیرای میلیون ها گردشگر است.

هزینه ورود:

هزینه بلیت موزه: ۴۰ لیر برای بزرگسالان  / کودکان زیر ۱۲ سال: رایگان

بازدید از ایا ایرنه: ۲۰ لیر برای بزرگسالان  / کودکان زیر ۱۲ سال: رایگان

زمان بازدید: از 26 اکتبر تا 15 آوریل 9:00 تا 4:45 / از 15 آوریل تا 26 اکتبر 9:00 تا 6:45


3. مسجد سلطان احمد

مسجد سلطان احمد
مسجد سلطان احمد

باشکوه ترین و خوش عکس ترین بناهای ترکیه که در تور استانبول مجذوب آن خواهید شد، مسجد آبی است. این مسجد که به دستور سطان احمد اول ساخته شده، به نام سلطان احمد شناخته می شود اما به سبب کاشی های آبی و جذاب درون ساختمانش، به عنوان مسجد آبی شهرت یافته است. اگر در اطراف این مسجد گشتی بزنید، مقبره سلطان احمد را در قسمت شمالی ساختمان و درست رو به روی پارکی به همین نام خواهید دید.

نمای خارجی و فوق العاده این مسجد شامل 5 گنبد و شش مناره ی باریک و بلند و 8 گنبد کوچکتر در اطراف این مجموعه قرار گرفته اند.

در مسجد سلطان احمد، علاوه بر مسجد تالارها و بخش های دیگری چون مدرسه و آسایشگاه وجود دارد و روزانه در آن نماز جماعت برگزار می شود و پذیرای گردشگران مختلف از سراسر دنیاست.

ساعت بازدید: شنبه تا پنج شنبه: ۸:۳۰ تا ۱۱:۳۰ ؛ ۱۳ تا ۱۴:۳۰ ؛ ۱۵:۳۰ تا ۱۶:۴۵ /  جمعه ها: ۱۳:۳۰ تا ۱۵:۳۰

ساعت عبادت: ۵:۳۰ تا ۸:۳۰ برای نماز صبح و ۹۰ دقیقه برای هر یک از نمازهای ظهر و مغرب

فاصله از کاخ توپکاپی: 6 دقیقه پیاده روی


4. باسیلیکا سیسترن

باسیلیکا سیسترن
باسیلیکا سیسترن

با یکی از غیر منتظره ترین و داستانی ترین جاذبه های استانبول طرف هستید. باسیلیکا سیسترن را می توان جایی مخلوط از تاریخ و داستان های رومانتیک دانست و برای بازدیدش لحظه شماری کرد.

باسیلیکا سیسترن آب انباری قدیمی است که در قرن 16 ام میلادی برای ذخیره آب ساخته شده است. این آب انبار شامل 336 ستون 9 متری است. دیوارهای خشتی این آب نبار 5 متر ضخامت دارند و ظرفیت این آب انبار صد هزار تن آب تخمین زده شده است.

باسیلیکا سیسترن در واقع سرداب کلیسایی است که در قرن ششم میلادی ساخته شده و آب شهر قسطنطنیه را تأمین می کرده است. البته که جذابیت باسیلیکا تنها به این موضوع بر نمی گردد و وقتی پا به درون این سردابه هزار و پانصد ساله بگذارید، با ۳۳۶ ستون غول پیکر رو به رو می شوید که سقف سرداب را از ریزش حفظ کرده اند.

آدرس : استانبول، منطقه فاتح، محله علمدار، خیابان یرباتان ۱/۳

فاصله از مسجد سلطان احمد: 6 دقیقه پیاده روی

ساعت دسترسی : ۹:۰۰ – ۱۷:۳۰

هزینه ورود : ۲۰ لیر لیر ترکیه


5. تنگه بسفر Bosphorus

تنگه بسفر

تنگه بُسفُر از میانه‌ی استانبول می‌گذرد و آسیا و اروپا و شرق و غرب استانبول را از یکدیگر جدا می‌کند. هم‌نشینی آب‌های تمیز تنگه با شهر زیبای استانبول، تصاویر زیبایی را خلق می‌کند. همین زیبایی باعث شده تا بسیاری از جذابیت‌های شهر در کنار تنگه بسفر باشند.

در کنار تنگه بسفر، با تعداد کثیری از کافه‌ها و رستوران‌های خوب مواجه می‌شوید. نشستن و غذا خوردن در این کافه‌ها در حالی که در مقابلتان چشم‌اندازی زیبا و آرامش‌بخش از بسفر و پرندگان و کشتی‌هایش قرار دارد، جزو خاطرات ماندگار شما از تور ترکیه خواهد شد.

همچنین بسیاری از کاخ‌های پادشاهان عثمانی در ساحل بسفر بنا شده‌اند و در هنگام بازدید از آنها، لذت تماشای این تنگه را هم خواهید داشت.

تور گشت یک‌روزه با کشتی مجلل بر روی تنگه بسفر یکی دیگر از گزینه‌های پیش‌روی مسافران است. معمولا مسافران برای استفاده از این تورها باید پول پرداخت کنند. اما نشستن در این کشتی‌های مجلل و گذران وقت در فضای عاشقانه و آرامش‌بخششان ارزش صرف این هزینه را دارد. همچنین اگر تمایل ندارید برای چنین گشتی، پول هنگفت پرداخت کنید، باید گفت که کشتی‌های معمولی‌تری هم وجود دارند که برای حمل‌ونقل مردم در سفرهای روزانه‌ی درون‌شهری‌شان است. بلیط این کشتی‌ها بسیار ارزان‌تر است.


6. شاخ طلایی استانبول Golden Horn

شاخ طلایی استانبول

شاخ طلایی یکی از معروف‌ترین قسمت‌های تنگه بسفر است. در شاخ طلایی، ‌آب به درون خشکی‌های قسمت غربی استانبول آمده‌است و از بالا، نمایی شبیه به یک شاخ را ایجاد کرده‌است.

این منطقه از قدیم‌الایام محلی برای تجارت و تخلیه کشتی‌ها بوده و بنابراین یکی از مهم‌ترین قسمت‌های شهر بوده‌است. شاخ طلایی، قسمت تاریخی استانبول را از نقاط امروزی‌تر شهر جدا می‌کند و بسیاری از جاذبه‌های گردشگری اصلی استانبول، در اطراف آن هستند. همچنین به جرات می‌توان گفت که اکثر رستوران‌ها و کافه‌های خوب استانبول در کنار آب‌های آن هستند.

 

 

 

 


7. جزایر پرنسس (از جمله جزیره بیوک آدا) Prince Islands

جزیره پرنسس

جزایر پرنسس، مجموعه‌ی 4 جزیره بزرگ و 5 جزیره کوچک درون دریای مرمره است. این جزایر در جنوب استانبول هستند و حدودا 20 کیلومتر از قسمت غربی شهر فاصله دارند.

در این جزایر، با مناظر طبیعی بکر و خلوت مواجه می‌شوید. در جزیره بویوک آدا که بزرگ‌ترین جزیره است، کافه‌ها و رستوران‌های متعددی ساخته شده‌اند که حضور در آنها با وجود چشم‌انداز خیره‌کننده‌شان، بسیار لذت‌بخش خواهد بود. همچنین حمل‌ونقل در این جزیره با کالسکه انجام می‌شود. کالسکه‌گردی در جاده‌های نوستالژیک و باصفای بویوک آدا، تجربه‌ای شیرین و ارزشمند برای مسافران خواهد بود. با استفاده از این کالسکه‌ها می‌توانید از کلیسای قدیمی جزیره هم بازدید کنید.

اگر در سفر به استانبول، به دنبال یک گردش چند ساعته در طبیعت هستید، بازدید از جزایر پرنسس گزینه بسیار مناسبی است. ضمن اینکه در جزیره بویوک آدا، چند هتل خوب ساخته شده‌است تا مسافران امکان این را داشته باشند که شبی فراموش‌نشدنی را در این جزیره‌ی آرام تجربه کنند.

از چندین بندر مختلف قسمت غربی استانبول، سرویس‌هایی به این جزایر وجود دارد. این سرویس‌ها هر ساعت از مبدا و مقصد حرکت می‌کنند. طول سفر با آنها کمتر از دو ساعت خواهد بود. اما اگر روزهای تعطیل قصد سفر به جزایر پرنسس را دارید، باید صف‌های طولانی خرید بلیط قایق را هم در نظر بگیرید.


8. برج دختر (کیز کولسی) Kız Kulesi

برج دختر استانبول

برج دختر، بناییست در میانه‌ی آب‌های تنگه بسفر و در نزدیکی ساحل قسمت شرقی استانبول. این بنا، چند صد سال پیش، ساختمان گمرک بود و از آن برای نظارت بر ورود و خروج کشتی‌ها و راهنمایی آنها استفاده می‌شد.

چند سالیست که این بنا بازسازی شده‌است. این روزها، درون برج دختر، کافه و رستوران زیبایی وجود دارد که غذا خوردن در آنها با وجود چشم‌انداز زیبایی که دارند، بسیار لذت‌بخش است. برای رسیدن به این برج، می‌توانید از قایق‌های موجود در ساحل‌های مختلف شرق و غرب استانبول استفاده کنید.

 


9. برج گالاتا Galata Kulesi

برج گالاتا استانبول

این برج با عمری بیش از 700 سال، یکی از نماد‌های قدیم شهر استانبول است. برج گالاتا را از این لحاظ می‌توان به برج میلاد تهران هم تشبیه کرد! چرا که برای سالیان‌سال، گالاتای 68 متری، بلندترین بنای شهر استانبول بوده‌است و از آن برای رصد کردن و تامین امنیت شهر استفاده می‌شده‌است.

این برج در زمان‌های مختلف، برای مقاصدی نظیر رصد کشتی‌های بازرگانی، پیش‌بینی حمله‌ی دشمنان، زندانی کردن مجرمان و … به کار گرفته‌شده‌است.

برج گالاتا چندین بار به دلایلی نظیر آتش‌سوزی تخریب شده و دوباره مورد بازسازی قرار گرفته‌است. این برج هم‌اکنون به یکی از بناهای تاریخی مورد بازدید گردشگران تبدیل شده‌است. گردشگران با حضور در بالکن طبقات بالایی برج گالاتا، نمایی مسلط و بسیار زیبا از قسمت تاریخی شهر و تنگه بسفر دارند. همچنین طبق پیش‌بینی‌تان، در یکی از طبقات برج، رستوران بسیار خوبی وجود دارد.

گالاتا در نقطه تلاقی شاخ طلایی و قسمت اصلی تنگه بسفر قرار دارد. این محله، یکی از بهترین مناطق استانبول برای قدم زدن و لذت بردن از مغازه‌ها و کافه‌های قدیمی‌ست.


10. قلعه روملی حصار Rumelihisarı

روملی حصاری

سلطان محمد و عثمانیان، این قلعه را در سال 1452 میلادی، یعنی یک سال پیش از فتح قسطنطنیه در ساحل غربی تنگه بسفر ساختند. اگرچه این قلعه در شرایط خاص و مدت زمان بسیار محدودی ساخته شده‌است، اما یکی از درخشان‌ترین بناهای نظامی ساخته شده توسط بشریت است.

قلعه روملی حصار از سال 1960 به موزه تبدیل شد. در حال حاضر، در این قلعه یک موزه و سالن آمفی‌تئاتر روباز وجود دارد. جشنواره‌های موسیقی استانبول در این آمفی‌تئاتر برگزار می‌شود.

 


11. پارک مینیاتورک استانبول Miniatürk

مینیاتورک پارک

این پارک مینیاتوری در شرق شاخ طلایی قرار دارد. مینیاتورک یکی از بزرگ‌ترین پارک‌های مینیاتوری جهان است. در محوطه 60 هزار متر مربعی این پارک، علاوه بر ماکت‌های مختلف، چندین پارک آبی و مرکز تفریحی دیگر هم وجود دارد.

مجموعه ماکت‌های پارک در محوطه‌ای روباز و سرسبز قرار دارند. 122 ماکت این پارک با مقیاس 1 به 25 و با تکنولوژی‌های روز دنیا ساخته شده‌اند تا در مقابل شرایط دشوار نظیر باد و باران هم بسیار مقاوم باشند. با حضور در این پارک، 58 مدل از جاذبه‌های گردشگری استانبول، 52 مدل از آناتولی  و 12 مدل از سایر معماری‌های عثمانی در خارج از مرزهای ترکیه‌ی امروزی را مشاهده خواهید کرد.


12. پارک گلخانه Gülhane Park

پارک گلخانه استانبول

اگر در تور استانبول، قصد دارید در کنار بازدید از کاخ‌ها و بازارهای استانبول، از مناظر طبیعی شهر هم لذت ببرید و البته قصد ندارید وقتتان را صرف رفتن به اطراف شهر کنید، پارک گلخانه گزینه‌ی ایده‌آل برایتان خواهد بود.

پارک گلخانه بدون هیچ اغراقی، یکی از قدیمی‌ترین و زیباترین پارک‌های استانبول است. با حضور در این پارک، ضمن قدم زدن در جاده‌های سنگ‌فرش‌شده‌ی زیبا، از عطر و رنگ چمزارها و گل‌های اطرافتان مست خواهید شد. همانطور که از اسم پارک می‌توان حدس زد، در پارک گلخانه، با طیف وسیعی از گل‌های جورواجور در رنگ‌های مختلف مواجه خواهید شد.

پارک گلخانه در قسمت تاریخی شهر و در کنار کاخ‌موزه‌ی توپکاپی قرار دارد. بنابراین با صرف کمترین زمان، می‌توان از آن بازدید کرد.


13. محله‌های توریستی استانبول

میدان تقسیم استانبول

علاوه بر جاذبه‌های گردشگریِ عنوان شده، شهر استانبول چند محله قدیمی و مهم دارد. این محله‌ها به علت قدمت و کثرت مراکز خرید و کافه‌ها، خود به یک جاذبه گردشگری تبدیل شده‌اند. اکثر مسافران تور استانبول، از این مناطق دیدن می‌کنند.

میدان تقسیم (تکسیم) و در ادامه‌ی این میدان، خیابان استقلال، یکی از مهم‌ترین و معروف‌ترین مناطق شهر استانبول هستند. در خیابان استقلال جمعی از بهترین مراکز خرید استانبول قرار دارند. ضمن اینکه مجسمه بسیار معروف یادبود جمهوریت در میدان تکسیم قرار دارد.

منطقه سیسلی و بازار سنتی استانبول،  دیگر نقاطی از شهر هستند که دیدن و قدم‌زدن در آنها به همه مسافران استانبول توصیه می‌شود.

Call Now Button