موزه ماتناداران

موزه ماتناداران ارمنستان

10/07/1398
ایروان

وقت آن رسیده که چمدان های خودتان را جمع کنید و با تور ایروان به ارمنستان سفر کنید.

دامنه های کوه آرارات و در رود هزاران، آب و هوایی کوهستانی انتظار شما را می کشد.به محبوب ترین شهر ارمنی ها و پرطرفدارترین قطب گردشگری سفر کنید.

ایروانی ها به راستی مردم خونگرم و مهمان نوازی هستند و فرهنگی غنی را در شهرشان پرورش داده اند.

این شهر زیبا که پایتختی کشور ارمنستان را برعهده گرفته است، دارای مناطق بی نظیر تفریحی و گردشگری است و در تمام فصولش گردشگران و بازدیدکنندگان زیادی را به سمت خودش جذب کرده است.

به این شهر بروید و از پارک پیروزی، بازار ورنیساژ، کلیسای جامع زوارتنوتس و اچمیادزین، خانه اپرای ایروان، موزه ماتناداران و خیلی جاهای دیدنی دیگر در تور ارمنستان لذت ببرید.

ما در این مقاله،یکی از موزه های دیدنی ایروان را به شما معرفی می کنیم، تا وقتی به این شهر رفتید این مکان پرطرفدار را از دست ندهید.

ارمنستاناز موزه ماتناداران ایروان چه می دانید؟


موزه ماتناداران ایروان یکی از ساختمان های جذاب و دیدنی در قلب ارمنستان محسوب می شود. محلی 60 ساله که در آن از گنجینه های خطی ارامنه،از دست نوشته تا نسخ خطی نگهداری می کنند و ارزش زیادی برایش قاعلند.

جالبه بدانید که در این موزه زیبا همراه نسخ خطی ارمنی، از نسخه های یونانی و آشوری نگهداری می کنند و همچنین در یکی از سالن هایش نقاشی های ماردیروس ساریان به نمایش گذاشته شده است.

البته این موزه وظیفه دیگری جز نگهداری از متون، فعالیت های نظیر جمع آوری، ترمیم، طبقه بندی، تحقیق و نشر را بر عهده داردو نام خود را در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسانده.

بهتر است این را هم بدانید که کلمه مانتاداران یک اصطلاح زبان محلی ارامنه است که به معنی محلی برای نگهداری اسناد و مدارک می باشد.

 

آثار موزه

آثار موزه ماتنداران

موزه ماتناداران ارمنستان در خود 17000 نسخه خطی که شامل تعداد زیادی نسخه های فرهنگی و علمی دوران باستان و میانه است، نگهداری می کند.

بیشتر آثاری که در این موزه جذاب به چشم می خورد مربوط به قرون وسطا است و متعلق به کشورهای ایران، روم باستان و امپراطوری می باشد. در محوطه داخلی این موزه شکوه و عظمت وصف ناشدنی حکم فرماست، گویی که تاریخ را در زمان خودش می خوانید.

زمانی که قدم به داخل موزه می گذارید، چشمتان به موزاییک نبرد آوارایر  (یک رویداد مهم در 26ماه می سال 451میلادی که برای دشمنان خود به پا خواستند، برای ارامنه محسوب می شود) می خورد و فضای حماسی را رقم زده است.

نمای داخلی موزه ماتناداران

در این موزه میراث فرهنگی نسخه هایی را می بینید که اصل آن ها گم شده و فقط از طریق ترجمه ارمنی قابل شناسایی است.

جالبه بدانید که علاوه بر آثار ارمنی، این موزه حدود 600نسخه از آثار مورخان ایرانی، عرب، کرد و ترک را در خود جای داده است که البته کتاب “نجات” نوشته ابن سینا را شامل می شود؛ صدها نسخه لاتین هم وجود دارد که بخش بزرگ آن را از تاریخ ایران، امپراتوری روم شرقی، تاریخ اروپا، امپراتوری عثمانی، خاور دور و خاور میانه متشکل شده است.

ساختار موزه

نما موزه ماتناداران

این موزه جذاب علاوه بر نسخ دیدنی داخلش، دارای نمای بسیار ماهرانه ای است که با چشم اندازه خیره کننده بر روی تپه در شمال غربی شهر ایروان بنا شده است.

مارک گریکوریان این نمای منحصربه فرد را در سال 1957 میلادی بنا کرد.

در جلوی درب ورودی این موزه مجسمه زیبایی به چشم می خورد که استاد ماشتوس با صلابت خاصی، در حال آموزش الفبای خود به یک نوجوان است.

وقتی که روی پله ها قدم می گذارید و بالا می روید مجسمه هایی از فیلسوفان، دانشمندان و هنرمندان باستانی که به ترتیب توروس روسلین، گریکور تاتواتسی، آنائی شیراکاتسی، موسس خرناتسی، مخیتار گوش و فردریک هستند، به شما خوش آمد می گویند.

مجسمه های ورودی موزه ماتنداران

وقتی که محو معماری بیرونی این موزه تاریخی هستید، بر روی دیوار پشتی موزه یک سری کلمات نقش بسته می بینید، آن ها حروف الفبای ارمنی است که حکاکی شده تا شما را به زبان شیرین ارمنی آشنا کند.

 

هزینه بلیط

این موزه برای تامین امکاناتش و نگهداری از آثار هنرمندانش نیاز به حمایت گردشگران و بازدید کندگانش دارد، هزینه ای به عنوان بلیط ورودی از شما اخذ می کند تا بتواند شما در نگهداری این آثار سهیم کند.

  • بلیط برای بزرگسالان 1000 درام
  • توضیحات به زبان های مختلف (ارمنی، روسی، انگلیسی، ایتالیایی، اسپانیایی، فرانسوی، آلمانی و عربی) برای گروه های 10 نفره 2500 درام است.
  • توضیحات به زبان های مختلف، در گروه های 30 نفره- 5000درام است.

 

دسترسی ها

در اطراف این موزه شما می توانید به کاسکاد(هزار پله)، ساختمان اپرا و میدان جمهوری سری هم بزنید و لذت ببرید.

آدرس: ارمنستان، ایروان، خیابان مشتوتز، ماتناداران ایروان

شما می توانید در هر نقطه از ایروان که هستید با کمک نقشه زیر خودتان را به موزه ماتناداران برسانید.

در آخر

ما یک شرکت مسافرتی و گردشگری به نام سالیان سفر هستیم و می توانیم شما را در تورارمنستان، تور ایروان همراهی کنیم تا ما را در برگی از دفتر خاطراتتان سهیم کنید.

 

تصاویر موزه ماتناداران در ارمنستان

Call Now Button