موزه‌ی ماتانداران ایروان

موزه‌ی ماتانداران ایروان، گردش تاریخی

30/03/1397
ایروان

موزه‌ی ماتانداران ایروان یکی از موزه‌های قدیمی در شمال غربی ایروان قرار گرفته است. در این موزه دست‌نوشته‌های باستانی به زبان‌های ارمنی ، فارسی، عربی، لاتین، هندی و ژاپنی قرار داده شده است. جالب است بدانید فرمان‌های فارسی از روزگار صفویان در این گنجینه قرار داده شده است. توصیه می‌شود که در تور ارمنستان این موزه‌ی تحسین‌برانگیز را از دست ندهید.

شایان ذکر است در یکی از ستون‌های این کتاب‌خانه، مجسمه‌ای از مشتوت یکی از نویسندگان برجسته‌ی کشور ارمنستان و مخترع الفبای ارمنی قرار گرفته است. در کنار مجسمه‌ی پدر الفبای ارمنی، مجسمه‌ی یکی از شاگردانش نیز قرار داده شده است. کالکشنی نمایشگاه شامل کتیبه‌ها، سنگ قبرهای حکاکی شده بروی سنگ‌هایی است که خاپکار آن‌ها را از مناطق باستانی ایروان جمع‌آوری کرده است. همچنین چندین کتب علمی و فلسفی از فرهنگ‌های پارسی، رومی و یونانی به‌چشم می‌خورد و دست‌نوشته‌هایی از بزرگان پارسی و اعراب قرار داده شده است که گردشگران تور ایروان به‌ویژه ایرانیان را شگفت‌زده می‌کند. این پروژه توسط سازمان میراث فرهنگی ایران مورد حمایت و پشتیبانی قرار گرفته است.

این موزه از لحاظ علمی نیز بسیار مورد توجه قرار گرفته است و حدود 17000 جلد کتاب علمی در آن نگه‌داری می‌شود. موزه‌ی ماتناداران در سال 1957 توسط گریکوریان تاسیس شده است. هر زمانی که به ارمنستان سفر کردید به موزه‌ی ماتناداران نیز سر بزنید، این موزه همه‌روزه از ساعت 10 صبح تا 7 عصر به‌روی بازدیدکنندگان باز است.

Call Now Button