آرامگاه مولوی در ترکیه

آرامگاه مولانا در ترکیه

۱۷/۰۴/۱۳۹۷
ترکیه

جلاالدین محمئ بلخی رومی مشهور به مولانا از مطرح‌ترین شاعران پارسی زبان بوده است که آوازه‌ی این مرد صاحب عرفان مرز جغرافیایی نمی‌شناسد. آرامگاه این شاعر بزرگ در قونیه قرار گرفته است و هرساله گردشگران زیادی را با تور ترکیه به این کشور می‌کشاند. مزار وی بروی تپه‌ای با ارتفاع ۱۰ متر بنا شده است و جلوه‌ی خاصی را ایجاد کرده است. آرامگاه مولوی یکی از برترین جاذبه‌های گردشگری در قونیه می‌باشد.

بهترین زمان برای بازدید از این جاذبه‌ی توریستی ۲۶ آذرماه سالگرد درگذشت این مرد بزرگ است. مراسم‌های خاصی در هنگام بزرگ‌داشت وی برگذار می‌شود که از جمله‌ی آن می‌توان به شب عرس مولانا اشاره کرد که در کنار آرامگاه وی برگذار می‌شود. سماغ و رقص عرفانی مهم‌ترین بخش این مراسم به‌شمار می‌آید.

شایان ذکر است که ساخت مقبره‌ی مولانا پس از درگذشت وی توسط بدرالدین معمار مشهور دوران سلجوقیان در سال ۱۲۷۴ میلادی آغاز شد. معماری به‌کار رفته در این مقبره گردشگران را مجذوب خود می‌کند. در ابتدا معماری به‌کار رفته در آن به شکلی استوانه‌ای و گنبدی مخروطی بوده است که در سال ۱۳۹۶ میلادی توسط سلطان عثمانی مورد بازسازی و تعمیر قرار گرفته است. دیواره‌های آن توسط نقاشی‌های زیبا تزیین شده است و شما می‌توانید شعرهای وی را که به زبان پارسی نوشته شده در دیواره‌های مقبره مشاهده کنید. جالب است بدانید در کنار قبر مولوی قبر پدرش، بهارالدین ولد، به‌صورت ایستاده قرار گرفته است که جذابیت‌های بازدید از آن را دوچندان کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تور اروپا