آرامگاه مولوی در ترکیه

آرامگاه مولانا در ترکیه

13/07/1398
ترکیه

به بزرگترین شهر ترکیه برویم، شهر تاریخی قونیه که پایتخت سلاطین روم بوده و ترک ها از آن ها به عنوان سلجوقیان روم یاد می کردند. شهری که محبوبیتش را با شاعر بزرگ و متفکر پارسی زبان، مولوی رومی به دست آورده است.
شهر عشق و عرفان، جاذبه های گردشگری زیبایی دارد که بازدیدکنندگان خوش ذوق فراوانی را به سمت خودش جذب کرده است.
موزه آنتوگرافی، تربت و مسجد شمس تبریزی، کتابخانه یوسف آقا، باغهای مرام، سله، موزه آتاتورک، آرامگاه مولانا و…
ما در این جا شما را به آرامگاه مولانا در شهر قونیه دعوت می کنیم و اطلاعات جذابی را در این مورد به شما ارائه می دهیم.

اشعار مولوی

آرامگاه مولانا در ترکیه


مولانا، این شاعر ارزشمند و خوش سخن با اینکه ایرانی الاصل بود، شهر قونیه را محلی برای آرامش ابدی خود انتخاب کرد، تا بتواند ثابت کند “جهان را هنرمندانی است بی مرز و بوم”.

گر شدی عطشان بحر معنوی                   فرجه ای کن در جزیره ی معنوی

آرامگاه مولوی

آرامگاه مولوی

آرامگاه مولانا مکانی بسیار دیدنی که قبل از عصر مدرنیته به وجود آمده است. مولانا قلب قونیه را در دستانش گرفته و خودش را فدای گردشگران و علاقه مندان شعر و ادب دنیا نموده است.
مقبره مولانا بر روی تپه ای با ارتفاع 1016متر قرار دارد و می توانید شاهد منظره ای غیرقابل توصیف در آنجا باشید. یک گنبد مخروطی شکل فیروزه ای رنگ در بالای قبرش ساخته شده و امروزه مقبره این فرد فقیه با همین گنبد شناخته می شود.
در سال 1927میلادی مقبره او را به موزه تبدیل کردند که با نام موزه مولانا شناخته شد. این موزه به یکی از جاذبه های گردشگری مقدس کشور ترکیه تبدیل گردید.
در سمت راست حیاط حرم، حوضی قرار دارد که نماد شب یگانگی به شمار می رود و در مراسم سالگردش درویش مسلکان به رقص سماع می پردازند.
در سالن اصلی مقبره، سنگ مرمر آبی را می بینید که با مخمل طلادوزی شده پوشیده و این شاعر فرهیخته را در خودش قرار داده است.
پدر مولانا، بهاالدین ولد و پسر مولوی و دیگر شیوخ صوفی به دور قبر مولانا گرد هم آرامیده اند تا نمادی برای اقتدار و نفوذ معنوی را به گردشگران بازگو کنند.
جالبه بدانید، هرسال از 7 الی 17 دسامبر مراسمی به عنوان «شب وصلت» به مناسبت درگذشت مولوی برگزار می شود و به همین خاطر هم گردشگران زیادی در این روزها خودشان را به این شهر می رسانند.

 

موزه مولوی

موزه مولوی

در سال 1927میلادی مقبره مولوی به موزه تبدیل شد و همه روزه از ساعت9 صبح تا 5بعد از ظهر پذیرای گردشگران هنردوست می باشد.
موزه مولوی یکی از مهم ترین و پربازدیدترین موزه های ترکیه است.
وقتی قدم در داخل این موزه می گذارید قرآن های خطی، دست نوشته های قدیمی، آثار هنری دوران سلجوقی و البته ابراز آلات موسیقی دوران رومی را می توانید ببینید.
عاشقان شعر و هنر مولوی می توانند از طریق تور ترکیه به شهر زیبای قونیه سفر کنند و از اماکن تاریخی این شهر هم لذت ببرند.
این موزه دیدنی همه روزه از ساعت 9صبح الی 5 بعدازظهر میزبان گردشگران ترکیه می باشد.
هزینه بلیط: 10 لیر ترکیه

مولانا کیست

مولوی

جلال الدین محمد بلخی معروف به مولانا، مولوی و رومی است. شاعری محبوب و زیباکلام در بین جهانیان که با اشعارش روحی دوباره بر ایرانیان دمیده.
نام کاملش “محمد ابن محمد ابن حسین حسینی خطیبی بکری بلخی”؛که قلب های “جلال الدین”، “خداوندگار”، “مولانا خداوندگار” را به خودش اختصاص داده است.
یاد مولانا فراتر مرزهای اسلامی بوده و است، محبوبیتش را به جهانیان ثابت کرده و به عنوان “محبوب ترین” و “پرفروش ترین” شاعر در ایالات متحده آمریکا شناخته شده است.
این شاعر گران مایه بیشتر آثارش را به زبان فارسی نوشته ولی در اشعارش حدود هزار بیت عربی و کمتر از پنجاه بیت به زبان های یونانی و ترکی استفاده کرده است.

پارسی گو گرچه تازی خوشتر است                   عشق را خود صد زبان دیگر است

شاعر خوش سخن در ششم ربیع الاول سال 604 هجری قمری، بلخ را برای شروع زندگی اش انتخاب کرد.او در آستانه چهل سالگی اش عارف و دانشمند دوران خودش شناخته شد و پس از مدتی بر اساس دعوت علاء الدین کی قباد به شهر قونیه رهسپار شد.
خیلی زمان نگذشت تا جسم خسته مولانا جلال الدین بلخی به بیماری گرفتار شد، تا این که در پنجم جمادی الآخر سال 672 خورشید عمرش در همان شهر قونیه غروب کرد.

اطلاعات بیشتر در مورد این شاعر خوش ذوق در ویکی پدیا

آثار مولانا

 

  • آثار مولوی

 

  • مجالس سعبه
  • مکاتب که نامه های مولانا را در بر می گیرد.
  • فیه ما فیه
  • رباعیات که حاصل اندیشه های خودش است.
  • مثنوی معنوی که به زبان فارسی است.
  • غزلیات شمس که مولانا به نام مراد خود شمس تبریزی سروده است.
Call Now Button