مسجد مراد پاشا آنتالیا

مسجد مراد پاشا آنتالیا (murat pasha mosque)

22/07/1397
آنتالیا

بین آثار تاریخی که در شهرهای مختلف کشور ترکیه وجود دارد، مسجدها نقش پررنگی دارند. این مسئله دینداری مردم این کشور را به خوبی اثبات می‌کند. معروف‌ترین مسجد ترکیه همان مسجد ایاصوفیه شهر استانبول است که عظمتش شما را حیرت زده خواهد کرد. امروز به اتفاق هم به بازدید یکی دیگر از مساجد ترکیه خواهیم رفت: مسجد مراد پاشا آنتالیا که شباهت زیادی هم به ایاصوفیه دارد.

مسجد مراد پاشا آنتالیا

تاریخچه مسجد مراد پاشا آنتالیا

قدمت این مسجد به دوران سلطنت مراد پاشا عثمانی برمی‌گردد. کلمه‌ی مراد پاشا مخفف شده‌ی همان مراد پادشاه است. در دوران حکومت مراد پاشا، به دستور صدر اعظم او ساخت این مسجد آغاز شد. سال 1570 بود که عملیات ساخت و ساز این بنا به اتمام رسید و درهای آن به روی مردم باز شده است.

بومیان آنتالیا هنوز هم که هنوز است برای این مسجد، چه به عنوان یک بنای مذهبی یا به عنوان بنایی تاریخی و گردشگری، احترام زیادی قائلند. همیشه اطراف مسجدها و یا امامزاده‌ها یک درخت چنار بزرگ و قدیمی، مثل یک محافظ همیشگی پابرجاست. اما این بار دورتا دور مسجد مراد پاشا آنتالیا با درخت‌های چنار پوشیده شده است؛ آن هم چنارهای چند صد ساله.

مسجد مراد پاشا آنتالیا

معماری مسجد مراد پاشا آنتالیا

مسجد مراد پاشا با قدمتی بیشتر از 450 سال، شکوه معماری دوران عثمانی را به رخ همه می‌کشد. در واقع معماری این بنا نقطه قوت آن در مقایسه با سایر مساجد است. نمای خارجی و تزئینات داخلی این مسجد آنقدر زیبا هستند که به غیر از دیوارهای این مسجد، در ذهن بازدیدکنندگانش هم حک می‌شوند.

این مسجد به شکل یک ده ضلعی ساخته شده و شامل یک گنبد بزرگ ، چند گنبد کوچک و چند مناره می‌شود. برای ساخت مسجد مراد پاشا آنتالیا از گرانیت و سنگ مرمر استفاده شده؛ حضور سنگ مرمر به عنوان اجزای سازنده‌ی این ساختمان، شکوه و جلال زیادی به آن می‌بخشد.

این مسجد طی سال‌های عمرش بارها مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است. مثلاً اوایل قرن بیستم بود که به مناره‌های این مسجد، دو بالکن در قسمت جنوب غربی اضافه شد. با وجود این که معماری و ساخت مسجد مراد پاشا آنتالیا به دوره عثمانی برمی‌گردد اما آثاری از دوران سلجوقی هم در این ساختمان دیده می‌شود. روی دیوارهای این مسجد خوشنویسی‌هایی مربوط به دوران سلجوقی هم دیده می‌شود.

مسجد مراد پاشا آنتالیا

محراب مسجد همیشه یکی از مهم‌ترین بخش‌های آن است؛ در مسجد مراد پاشا آنتالیا هم برای ساخت این محراب حسابی وقت صرف شده است. محراب این مسجد از جنس سنگ مرمر ساخته شده است. لوسترها و چلچراغ‌های بزرگ و زیبایی از سقف سالن‌های مختلف این مسجد آویز شده؛ موقع نگاه کردن به آن‌ها باید حواستان باشد کلاه از سرتان نیافتد.

ستون‌هایی که در قسمت انتهایی مسجد قرار دارند باریک هستند و در واقع پایه‌های نگهدارنده برای گنبدهای کوچک این مسجد محسوب می‌شوند. این ستون‌ها با سنگ‌های مرمر رنگی تزئین شده‌اند.

آدرس و دسترسی

برای رسیدن به این مسجد باید خودتان را به محله مراد پاشا آنتالیا برسانید. آدرس مسجد مراد پاشا را می‌توانید در ادامه بخوانید:

Kızılsaray, Milli Egemenlik Cd., 07040 Muratpaşa/Antalya, Turkey

هتل‌های نزدیک به این مسجد

اگر دوست دارید محل اقامتتان در تور آنتالیا به این جاذبه گردشگری نزدیک باشد می‌توانید یکی از گزینه‌های زیر را رزرو کنید:

  1. استار پالاس (144متر)
  2. هتل کیوراک (321متر)
  3. هتل اکسپورویال (177متر)

رستوران‌های نزدیک

اگر بعد از گشت و گزار در این مکان دیدنی حسابی خسته شده‌اید، هیچ چیز بهتر از یک خوراکی خوشمزه نمی‌تواند جان دوباره به شما ببخشد. اگر رستوران‌های نزدیک همین مسجد را جای مناسبی برای صرف یک وعده غذایی می‌دانید می‌توانید از بین گزینه‌های زیر یکی را انتخاب کنید:

  1. جی لته (321متر)
  2. سن بابا (627متر)
  3. بایدونر (370متر)
Call Now Button