فرودگاه جدید استانبول

آیا می دانید فرودگاه جدید استانبول کجاست؟

فرودگاه جدید استانبول در ترکیه بهترین جایگزین برای فرودگاه آتاتورک شد. این فرودگاه بزرگ و دیدنی چند مدتی است که نظر بسیاری را به سمت خودش جلب کرده است.

فرودگاهی مجهز و بزرگ در بین فرودگاه های در حال حاضر دنیا که قرار بود در اکتبر 2018 شروع به کار کند ولی ساخت و راه اندازی این مجموعه بزرگ کمی بیشتر طول کشید و در ماه می 2019 در فاز اول کار خود آغاز کرد.

این روزها استانبول بازار داغ گردشگری مخصوصا در تعطیلات نوروز، تور نوروز استانبول را در مشت خود گرفته است، به طوری که همه ساله گردشگران زیادی از اقصی نقاط جهان، مقصد خود را ترکیه انتخاب می کنند.

افتتاح فرودگاه جدید استانبول ، نقطه اتصال آسیا و اروپا


قبل از اینکه از فرودگاه بین المللی استانبول برایتان حرفی بزنیم جالب است بدانید که این فرودگاه پس از فرودگاه بین المللی المکتوم در دبی، بزرگترین فرودگاه جهان شناخته شده است. هم اکنون، این آشیانه بزرگ می تواند به ۹۰ میلیون مسافر در سال سرویس دهی داشته باشد؛ که این آمار قرار است در آینده افزایش چشم گیری داشته باشد، البته پیش بینی شده که تا سال 2028 کار ساخت تمامی فاز های فرودگاه جدید استانبول به اتمام خواهد رسید.

فرودگاهی مدرن و مجهز که در شمال غربی شهر و در منطقه آرناووت کوی (Arnavutköy) در قسمت اروپایی استانبول و دومین فرودگاه استانبول، فرودگاه صبیحا گوکچن (Sabiha Gökcen) در سمت آسیایی آن قرار گرفته است.

بهتر است بدانید که در آینده ای نه چندان دور فرودگاه بین المللی استانبول به قطب اتصال آفریقای شمالی، اروپا و آسیا تبدیل خواهد شد.

ویژگی‌ها و امکانات فرودگاه بین المللی استانبول ترکیه

نکته قابل توجه این فرودگاه عظیم این است که شهر استانبول در نقطه ای از جهان قرار گرفته که از طریق هواپیما به شانگهای و نیویورک تنها 9 ساعت فاصله دارد، پس می توان گفت این فرودگاه جدید عجیب می تواند دنیا را به هم نزدیک تر کند.

در این فرودگاه یک هتل با 451 اتاق ساخته شده تا بتواند امکاناتش را در حد قابل توجهی برای اقامت مسافرانی که مقصد اصلی شان کشور دیگری است بالا ببرد.

طراحی و ساخت قسمت های مختلف فرودگاه بسیار خیره کننده و شگفت انگیزست، به طوری که چند جایزه معماری را به خود اختصاص داده است؛ به عنوان مثال طراحی خاص برج کنترل ترافیک هوایی و ساختمان فنی فرودگاه از گل لاله، که یکی از نمادهای فرهنگ ترکی-اسلامی و سنتی استانبول محسوب می شود، الهام گرفته شده که جایزه معماری را ازان خود کرده است.

برج مراقبت ترمینال جدید استانبول

سقف ترمینال مرکزی این فرودگاه، طراحی معماری آشنایی برایتان دارد، این بخش از فرودگاه از سبک معماری دوره عثمانی الهام گرفته که زیبایی منحصر به فردی به این فرودگاه داده است.

سقف ترمینال مرکزی فرودگاه بین المللی استانبول

فرودگاه جدید استانبول دارای چند ترمینال می باشد؟

این فرودگاه عظیم یک ترمینال مجهز و بزرگ دارد که شامل یک سالن خروجی (Giden yolcu katı) و یک سالن ورودی (Gelen yolcu katı) است. ترمینال دیگری در این فرودگاه قرار دارد که از ترمینال اصلی کوچک تر است و در سال 2025 افتتاح خواهد شد.

ترمینال های فرودگاه بزرگ ترکیه

سالن خروجی فرودگاه از طریق 7 درب ورودی قابل دسترسی می باشد که ورودی های 1 و 2 مخصوص پروازهای داخلی و ورودی های 3، 4، 5، 6 و 7 برای پروازهای خارجی قابل دسترسی است.

اگر با هواپیماهای ترکیه ای (Turkish Airlines) پرواز داشته باشید، باید از ورودی های شماره 3، 4 یا 5 وارد شوید؛ همچنین برای دسترسی به میزهای پذیرش (check-in) ، در های 6 و 7 دسترسی راحت تری دارند.

دسترسی های حمل و نقلی مختلف به مرکز شهر از فرودگاه جدید استانبول

در ادامه دسترسی های مختلف از فرودگاه به مناطق متفاوت استانبول را به شما معرفی می کنیم.

تاکسی

تاکسی راحت ترین وسیله حمل و نقل است، زیرا شما را بدون هیچ دغدغه ای به مرکز شهر یا هتل می رساند؛ برای دسترسی به تاکسی چند روش پیش روی شماست:

برای دسترسی به تاکسی های خارج از ترمینال باید در مقابل سالن ورودی بروید و تاکسی های مربوطه را سوار شوید.

برای دسترسی به تاکسی های از پیش رزرو شده باید به طبقه -2 فرودگاه بروید که این نوع تاکسی ها با خدمات متفاوتی که دارند با رنگ بندی های مختلف مشخص شده اند. تاکسی های اقتصادی که ارزان ترین گزینه تاکسی های فرودگاه هستند با رنگ زرد (نوع C)، تاکسی های بهتر با رنگ آبی (نوع D) و تاکسی های درجه یک با رنگ سیاه (نوع E) مشخص شده اند.

تاکسی های فرودگاه بزرگ استانبول

البته بهتر است بدانید که چون فرودگاه جدید استانبول تا مرکز شهر یا میدان تقسیم مسافت طولانی حدود 45 تا 60 دقیقه دارد، هزینه گزافی حدود 100 تا 200 لیر را باید برای استفاده از تاکسی پرداخت نمایید.

شاتل فرودگاهی مقرون به صرفه ترین

بهترین و مقرون به صرفه ترین حمل و نقل فرودگاه برای رسیدن به مرکز شهر، شاتل فرودگاهی است. شاتل فرودگاهی دارای پنج خط اتوبوس می باشد که روزانه در 5 نقطه شهر در رفت و آمد است.

اگر قصد دارید از فرودگاه جدید استانبول به مرکز شهر و میدان تقسیم بروید باید سوار خط “آی اس تی19: فرودگاه جدید استانبول-بشیکتاش-تقسیم” شوید که کرایه این خط 18 لیر برای بزرگسالان برآورد شده است.

اگر هم قصد رسیدن به سلطان احمد را نیز دارید باید خط ” آی ای تی۱: فرودگاه جدید استانبول-ینی کاپی” را سوار شوید.

امکانات این اتوبوس ها شامل تلویزیون، وای فای و ورودی شارژ USB می باشد.

 شاتل اختصاصی

تفاوت شاتل اختصاصی با شاتل فرودگاهی این است که اول شما را به راحتی از فرودگاه بین المللی استانبول به هتل مورد نظرتان می رساند و دوم اینکه تعرفه و قیمت ثابتی دارد. این نوع سرویس دارای خودروهای میکرو 3نفره و مینی بوس های 19 نفره می باشد.

مترو ،برنامه حمل و نقلی متفاوت در آینده

تا به امروز در این فرودگاه، خطوط مترو افتتاح نشده ولی برای تسهیل حمل و نقل بین فرودگاه و مراکز شهر امری ضروری است که در آینده ای نه چندان دور به وقوع می پیوندد.

خط متروی M11 در اوایل سال 2020 افتتاح خواهد شد که از مسیرهای İhsaniye، Göktürk، Kemerburg، Işıklar Otogar و Kağıthane می گذرد و به ایستگاه مترو Gayrettepe در منطقه Şişli ختم می شود.

در آینده فرودگاه بین المللی جدید استانبول سه ایستگاه خواهد داشت که مسافرین می توانند برای رسیدن به شهر استانبول و مقاصد مختلف شهر از آن استفاده کنند.

محل اقامت در فرودگاه

هتل یوتل در فرودگاه بزرگ ترکیه

هتل یوتل یکی از بزرگ ترین هتل های فرودگاهی در جهان و اروپا محسوب شده که تنها محل اقامت در فرودگاه جدید استانبول است و به دو بخش تقسیم می شود. YOTELAIR دارای 174 اتاق که تنها مخصوص پروازهای بین المللی است و YOTEL) Landside)  دارای 277 اتاق می باشد که ورودی آن قبل از محل کنترل گذرنامه واقع شده و به همین دلیل همه افراد می توانند آن را رزرو کنند.

امکانات دیگر این فرودگاه بزرگ

  • منطقه ای بالغ بر  18 پارکینگ که ظرفیت 250 هزار اتومبیل را شامل می شود.
  • 88 هواپیمای جت پل
  • 2 باند مستقل فرودگاه
  • 8 راه موازی تاکسیوی taxiways
  • یک برج کنترل ترافیک هوایی
  • سالن VIP
  • باربری و ترمینال‌های حمل و نقل هوایی عمومی و …

فرودگاه جدید بزرگ استانبول

و از امکانات دیگر آن می توان به بیمارستان‌ ها، سالن نماز، اتاق های مجزا، مراکز کنوانسیون هتل‌ ها و …  اشاره نمود .

آیا شما هم یکی از مسافرهای این فرودگاه بوده اید یا خواهید بود؟ آیا به نظر شما این فرودگاه ظرفیت آن را دارد که به یکی از زیباترین و مجهزترین فرودگاه های جهان تبدیل شود؟ نظر خودتان را در مورد این فرودگاه بزرگ در قسمت دیدگاه ها ثبت کنید تا بتوانیم از تجربه شما از این فرودگاه بین المللی استفاده کنیم.

Call Now Button