جت‌لگ یا پرواز زدگی

جت‌لگ یا پرواز زدگی چیست و چگونه از آن پیشگیری کنیم؟

13/05/1397
نکات سفر

جت‌لگ یا پرواز زدگی یکی از شایع‌ترین مشکلاتی است که افراد در هنگام پرواز به ویژه پروازهای طولانی با آن مواجه می‌شوند. این مشکل زمانی ایجاد می‌شود که الگوی خواب شما دچار اختلال می‌شود که در این شرایط ممکن است احساس سرگیجه، بی‌حالی و یا سستی خواهید داشت. هرچه اختلاف ساعت و همچنین سن فرد بیش‌تر باشد نشانه‌های بیش‌تری از جت‌لگ در شما بروز خواهد کرد و در کودکان معمولاً نشانه‌های آن خفیف‌تر باشد.

بدن ما در طول 24 ساعت دچار برنامه‌ریزی‌های مختلف برای خوردن، خوابیدن است که اگر بدانیم که بدنمان چگونه عمل می‌کند، راحت‌تر می‌توانیم با جت‌لگ مقابله کنیم. زمانی که قصد پرواز داریم دچار این بی‌نظمی‌ می‌شویم که می‌تواند مشکلات مختلفی اعم از سوء هاضمهف مشکلات روده، از دست دادن اشتها و یا مشکلات تمرکزی را ایجاد کند.

با رعایت نکات زیر می‌توانید از جت‌لگ پیشگیری کنیم:

  • شب قبل از پرواز خوب بخوابید

مسافران معمولاً در هنگام پرواز به‌عنوان نمونه در پرواز تور ارمنستان چند ساعت بیش‌تر نمی‌خوابند که می‌تواند به‌خاطر هیجان پیش از تعطیلات و یا عوامل دیگر باشد. که یک اشتباه رایج در بین مسافران تلقی می‌شود. از این جهت بهتر است که شب قبل از پرواز خواب راحت‌تری را داشته باشید.

  • سعی کنید در شب به مقصد نرسید

اگر امکانش را دارید سعی کنید در ساعات روز به مقصد برسید. این به شما این امکان را می‌دهد که بتوانید راحت‌تر بیدار بمانید و در شب خواب آسوده‌تری را داشته باشید.

  • در انتخاب هواپیما دقت کنید

یکی از مواردی که افراد برای جلوگیری از جت‌لگ باید انجام دهند نوع هواپیمایی است که سوار می‌شوند. برخی از هواپیماها از نوع A350s و A380s بهترین هواپیمها برای مقابله با جت‌لگ هستند. در این هواپیماها سیستم‌های رطوبت، سیستم روشنایی و سیستم تسویه‌ی هوا طوری طراحی شده‌اند که مانع از جت‌لگ می‌شوند. در برخی از پروازها در تور استانبول و یا تور گرجستان از نوع هواپیماها استفاده می‌شود.

  • نوشیدنی‌های الکلی مصرف نکیند

مصرف نوشیدنی‌های الکلی می‌تواند اثر زیادی در خستگی شما داشته باشد که همین موضوع نشانه‌های جت‌لگ را در شما افزایش می‌دهد.

  • قهوه ننوشید

نوشیدنی‌های پرکافئین همانند پر کافئین همانند قوه و یا نوشابه‌های انرژی‌زا محرک‌های مصنوعی هستند که در برنامه‌ی خواب شما موثر هستند. بهترین نوشیدنی در پرواز آب می‌باشد.

Call Now Button