سؤالات پرشماری که در باب اخذ ویزای کانادا و وقت سفارت کانادا مطرح می‌شود، این حقیقت را آشکار می‌کند که هنوز گردشگران در مورد این ویزا با مشکلاتی مواجه هستند. کانادا هم به مانند سایر کشورهای اروپا و آمریکا، در دو دسته بندی مهاجرتی و توریستی پذیرای مهمان‌هایش خواهد بود. شاید شما هم شنیده باشید که کانادا تا چند سال گذشته، یکی از کشورهایی بود که ایرانیان زیادی به آن مهاجرت کرده‌اند و شاید حتی دوستان و آشنایان‌ شما هم برای کار و یا تحصیل به این کشور سفر کردند و همان‌جا ماندگار شدند.

اما بهتر است در همین ابتدا بدانید که دولت این کشور در حال حاضر شرایط به نسبت سخت‌تری را برای متقاضیان ویزا و وقت سفارت کانادا در نظر گرفته است؛ دلیل این اقدام را می‌توان اوضاع بحرانی جهان، و جنگ‌هایی دانست که میلیون‌‌ها آواره را روانه کشورهای اروپایی و آمریکایی می‌کنند و این سیل مهاجر، ممکن است لطمه‌های فراوانی را به اقتصاد این کشورها وارد کند. چیزی که در این میان کمتر دیده می‌شود و یا شاید به گونه‌ای فراموش شده باشد، قربانی‌شدن عده‌ای از متقاضیان مهاجرت به کانادا بود که حتی مراحل بسیار زیادی از آن را طی کرده‌ بودند و برنامه ویژه‌ای را برای ادامه زندگی‌شان در نظر داشتند، اما در هیاهوی مهاجران راه به جایی نبردند.

ویزای کانادا یکی از آن ویزاهایی‌ست که با وجود برخورداری از محبوبیت فراوان در میان گردشگران، سختی‌های خاصی را به علاقمندان‌اش تحمیل می‌کند. یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی که در مقابل گردشگران قرار دارد، عدم وجود سفارت کانادا در ایران است و این امر موجب می‌شود که گردشگران ملزم به سفری ناخواسته به یکی از کشورهای همسایه ایران شوند تا رضایت یکی از کنسول‌گری‌های کانادا در خارج از کشور را جلب کنند. در این میان شاید مهم‌ترین قسمت اقدام برای اخذ ویزای کانادا، پس از تکمیل مدارک مورد نیاز برای ویزای توریستی کانادا، گرفتن وقت سفارت کانادا باشد.

با اینکه ویزای کانادا جزو ویزاهای آسان محسوب می‌شود و گردشگران می‌توانند با تحقیق مناسب و استفاده از مشاوره کارشناسان سالیان سفر، به راحتی به آن دست پیدا کنند، اما گرفتن وقت سفارت کانادا به واسطه لزوم برنامه‌ریزی برای سفر به یکی از کشورهای ترکیه، امارات متحده عربی و یا ارمنستان، از آن دسته اعمالی در مسیر گرفتن ویزاست که باید به دقت و با آگاهی کامل انجام شود.

استفاده از خدمات پیکاپ ویزا هم می‌تواند یکی از راه‌های مناسب برای گرفتن ویزای کانادا باشد و گردشگران را از سفرهای وقت‌گیر و غیرضروری به کشورهای اطراف معاف کند. از طرفی اطلاع کامل از مدارک مورد نیاز برای ویزای کانادا هم، یکی از دیگر از الزاماتی‌ست که گردشگران باید به آن توجه کنند و از تکمیل هر فرم و یا مدرکی بدون مشورت با خبرگان امر پرهیز کنند؛ چرا که ممکن است هزینه‌های اضافی و فراوانی، به دلیل عدم آگاهی صحیح از مراحل پیشرفت در مسیر درست، بر گردشگران تحمیل شود. پس بهتر است پیش از هر اقدامی، از مشورت با کارشناسان سالیان سفر استفاده کنید.

متقاضیان ویزای کانادا از این پس تا ۱۰ سال از انگشت نگاری معاف اند!

تاریخ ارائه اطلاعات بیومتریک بسته به ملیت افراد متفاوت می‌باشد، ارائه‌ی اطلاعات بیومتریک برای متقاضیان از اروپا، خاورمیانه و آفریقا از ۳۱ جولای ۲۰۱۸  و برای متقاضیان از آسیا، اقیانوسیه و آمریکا از ۳۱ دسامبر ۲۰۱۸  آغاز خواهد شد. و افرادی پس از این تاریخ ها اطلاعات خود را ارائه دهند تا ۱۰ سال نیاز به ارائه اطلاعات بیومتریک نخواهند داشت.

در ابتدا بهتر است بدانید که کشور کانادا به نسبت کشورهای اروپایی، سخت‌گیری کمتری در خصوص صدور ویزاهای توریستی دارد؛ اما لازم به تأکید دوباره است که این موضوع دلیل مناسبی برای اهمال -حتی کوچک- در مسیر اخذ ویزای کانادا و یا وقت سفارت کانادا نیست. لذا بهتر است که گردشگران با اطلاع کامل از شرایط و ضوابط دریافت ویزای کانادا، مسیر هموارتری را بپیمایند. همچنین بهتر است به این نکته توجه کنید که دولت کانادا، به مانند کشورهای اروپایی، اهمیت زیادی برای گردش مالی مناسب و برخورداری از بیزینس شخصی قائل است و علاقمند به پذیرش گردشگرانی‌ست که قصد دارند بدون حضور همسر و یا فرزند به این کشور سفر کنند.

شرایط سیاسی و اقتصادی کشور گردشگر هم از دیگر عواملی‌ست که در دریافت ویزای کانادا به شدت تأثیرگذارند؛ اما برخلاف سال‌های گذشته که شرایط نامناسب ایران،سفر به کانادا را برای ایرانیان به نوعی ناممکن کرده بود، چند سالی‌ست که دولت کانادا دوباره شرایط را برای حضور ایرانیان مهیا دیده است که تا گردشگران ایرانی بتوانند از این کشور پهناور دیدن کنند و یا به دیدار عزیزانشان بروند. از این‌ها که بگذریم، انواع ویزای کانادا برای مسافرت‌های توریستی به شرح زیر است:

 • ویزای simple entry کانادا که به منظور یک‌بار ورود و خروج به این کشور صادر می‌شود.
 • ویزای multiple entry کانادا که به منظور چند بار ورود و خروج به این کشور صادر می‌شود.
 • Super visa که ۵ سال اعتبار دارد.

ویزای simple entry برای گردشگران و یا دانشجویانی مناسب است که علاقمند به سفر تفریحی به کانادا و دیدار از خویشاوندان و آشنایان، و یا شرکت در همایش‌ها و دوره‌های علمی و آموزشی در کانادا هستند و اعتبارش کمتر از ۶۶ ماه است؛ حتی اگر دولت کانادا تشخیص دهد که مدت زمان اتمام دوره‌های علمی و آموزشی موردنظر در این کشور کمتر به طول می‌انجامند، از مدت این ویزا کم خواهد کرد.

ویزای multiple entry هم به مانند simple entry مجوز حضور در خاک کانادا را برای مدت زمان کمتر از ۶ ماه صادر می‌کنند، با این تفاوت که در صورت دریافت ویزای multiple entry کانادا، گردشگران می‌توانند چندین بار از کانادا خارج شوند و دوباره به این کشور بازگردند.

Super visa که یکی از بهترین ویزاهای کانادا است، امکان حضور دو ساله در کانادا را برای گردشگران فراهم می‌کند و مدت زمان این ویزا هم ۵۵ سال است؛ نکته جالب‌توجه در مورد super visa این است که با اینکه این ویزا ۵۵ ساله است، اما گردشگران حق حضور بیش از دوسال در کانادا را ندارند و باید هر دو سال یک‌بار برای مدت زمان کوتاهی این کشور را ترک کنند. البته بهتر است بدانید که این ویزا معمولاً برای والدین کسانی که در کانادا اقامت دائم دارند (و همچنین پدربزرگ و مادربزرگ) صادر می‌شود و بهتر است که گردشگران برای دریافت آن اقدام نکنند.

هزینه های ویزای کانادا (براساس دلار کانادا)

هزینه سفارتانگشت نگاریقیمت نهایی مسافرقیمت نهایی همکار
بزرگسال بالای ۱۴ سال۱۰۰ CAD۸۵ CAD۳۷۰ CAD۳۴۰ CAD
کودک زیر ۱۴ سال۱۰۰ CADمعاف۲۹۰ CAD۲۴۰ CAD
بزرگسال بالای ۸۰ سال۱۰۰ CADمعاف۲۹۰ CAD۲۴۰ CAD

جهت مشاهده قیمت بر اساس دلار آمریکا کلیک کنید

واریزی سفارت کانادا:

 • بالای ۱۴ سال، هر نفر ۱۰۰$ کانادا + ۸۵$ کانادا هزینه انگشت نگاری
 • زیر ۱۴ سال، هر نفر ۱۰۰$ کانادا

هزینه انگشت‌نگاری:

 • بالای ۱۴ سال، ۸۵$ کانادا
 • زیر ۱۴ و بالای ۸۰ سال از هزینه انگشت‌نگاری معاف می‌باشند.

توضیحات مهم:

 • درخواست وقت سفارت کانادا به صورت آنلاین بوده و تمام مدارک ترجمه شده باید در وب‌سایت‌ کنسول‌گری کانادا بارگذاری شوند؛ لذا پیش از تکمیل مدارک لازم است که از صحت و اهمیت آن‌ها مطلع باشید.
 • مطابق قوانین جدید ورود به کانادا، حضور فرد برای انگشت نگاری الزامی‌ست.
 • انگشت نگاری در دفتر VAC (visa application center) صورت می‌گیرد و این مرحله پس از بارگذاری مدارک و پرداخت هزینه‌ها خواهد بود.
 • مراحل رسیدگی به پرونده‌ها از ۴ هفته تا ۶ ماه به طول می‌انجامد و لازم است که اقدامات لازم برای سفر به موقع صورت گرفته باشد.
 • تنها راه پیگیری ویزای در دست اقدام، Tracking ID است که پس از تحویل مدارک به سفارت‌خانه مربوطه قابل دسترسی‌ست.
 • پس از اعلام صدور ویزا، مسافرین کانادا ملزم به دریافت ویزاها از همان دفتر VAC که در آن ثبت‌نام کرده‌اند، می‌باشند.

هزینه ثبت نام ویزای کانادا (دلار آمریکا)

قیمت نهایی مسافرقیمت نهایی همکار
بزرگسال بالای ۱۴ سال۲۸۰ USD۲۵۰ USD
کودک زیر ۱۴ سال۲۲۰ USD۱۸۰ USD
بزرگسال بالای ۸۰ سال۲۲۰ USD۱۸۰ USD

مدارک موردنیاز برای ارائه به سفارت کانادا

مدارک موردنیاز برای دریافت ویزای توریستی کانادا

 • اصل پاسپورت‌های جدید و قدیم (۱۰ سال اخیر) (امضا شده)
 • یک قطعه عکس ۴٫۵ * ۳٫۵
 • ترجمه رسمی شناسنامه و کارت ملی
 • ترجمه رسمی سند ازدواج
 • تکمیل فرم اطلاعات فردی و خانوادگی
 • نامه تمکن مالی + پرینت حساب بانک به زبان انگلیسی که نشان‌دهنده گردش درآمد ماهانه بالا باشد. (به همراه مهر لاتین بانک)
 • ترجمه رسمی سند ملکی
 • مدارک شغلی + ترجمه رسمی : برای صاحبین مشاغل، جواز کسب، روزنامه رسمی، آگهی تغییرات شرکت و برای کارمندان، نامه اشتغال به کار (ذکر تاریخ اشتغال به کار، سمت و حقوق دریافتی ماهیانه الزامی می‌باشد) + فیش حقوقی ۳ ماه آخر و برای بازنشستگان، ارائه حکم بازنشستگی و آخرین فیش حقوقی الزامی می‌باشد.
 • رزرو بلیط و رزرو هتل و یا دعوتنامه به همراه مدارک اقامتی دعوت‌کننده (اسکن PR یا پاسپورت+مدارک مالی) و مدارک اثبات خویشاوندی با شخص دعوت‌کننده
 • پیوست‌ها:
  ۱- افراد متأهل، مطلقه و دارای فرزند ملزم به ارائه اسناد مربوطه به همراه ترجمه می‌باشند.
  ۲- پایان خدمت سربازی برای آقایان به همراه ترجمه به صورت اختیاری است.
  ۳- گواهی اشتغال به تحصیل برای دانش‌آموزان و دانشجویان به همراه ترجمه رسمی
  ۴- تأیید دادگستری و تأیید اداره فنی قوه قضاییه برای تمامی ترجمه‌ها اختیاری می‌باشد.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا

 • اصل پاسپورت‌های جدید و قدیمی (۱۰ سال اخیر) (امضا شده)
 • یک قطعه عکس ۳٫۵ * ۴٫۵
 • ترجمه رسمی شناسنامه و کارت ملی
 • تکمیل فرم اطلاعات فردی و خانوادگی
 • نامه تمکن مالی به همراه مبلغ مبدل دلار کانادا
 • رزرو بلیط و رزرو هتل
 • مدرک زبان ILETS
 • نامه بانک از کانادا در صورتی که پول‌تان را به کانادا فرستاده‌اید
 • ترجمه سند ملکی و گردش حساب ۴ ماهه ساپورت‌کننده مالی
 • فیش واریزی تحصیلی
 • ترجمه آخرین مدرک تحصیلی + ریز نمرات
 • گواهی عدم سوء پیشینه برای افراد بالای ۱۸ سال
 • نامه پذیرش دانشگاه

متقاضیان ویزای تحصیلی کانادا هم بهتر است بدانند که مسیر سختی را پیش رو دارند و الزامات و شرایط زیادی برای صدور این ویزا در نظر گرفته شده است. اولین شرط، تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و یا دکتراست و آن دسته از متقاضیانی که علاقمند به تحصیل در مقاطع پایین‌تر هستند، راه به مراتب سخت‌تری را پیش رو دارند. داشتن نمرات بالا در دروس تخصصی و همچنین معدل بالا در مقطع قبلی از دیگر شرایطی هستند که متقاضیان ویزای کانادا باید در نظر داشته باشند. از سوی دیگر، تحصیل در کشور کانادا برای غیرکانادایی‌ها پولی است و متقاضی باید ثابت کند که شرایط مالی مناسبی برای تحصیل در کانادا دارد.

مراحل اخذ وقت سفارت کانادا

اخذ وقت سفارت کانادا به دو صورت آنلاین و حضوری صورت می‌گیرد:

 • درخواست آنلاین: یکی از متداول‌ترین روش‌ها برای درخواست ویزای کاناد به صورت آنلاین می‌باشد. در این روش اطلاعات فرد متقاضی توسط کارشناسان سالیان سفر در سایت سفارت کانادا ثبت می‌شود و یک حساب کاربری برای وی ایجاد می‌‌گردد. سپس مدارکی که در بالا به آن اشاره شد به همراه ترجمه و مهر دادگستری در سایت آپلود می‌شوند. شایان ذکر است که درخواست آنلاین خیلی سریع‌تر از درخواست حضوری مورد بررسی قرار می‌گیرد. توجه داشته باشید که پس از ثبت‌نام نهایی امکان تغییر مدارک وجود ندارد، لذا تقاضا می‌شود که مدارک به‌صورت کامل ارسال نمایید. پس از اتمام این مراحل نامه‌‌ انگشت‌نگاری، تاییده‌ی ثبت‌نام  شماره‌ی درخواست ارسال می‌گردد. بعد دریافت این اطلاعات متقاضی باید طی ۳۰ روز آینده جهت انگشت‌نگاری به یکی از کشورهای همسایه (ترکیه ، امارات) مراجعه نمایند. نتیجه‌ی نهایی از طریق حساب کاربری آنلاین به متقاضی اعلام می‌شود.
 • درخواست حضوری: درخواست حضوری وقت سفارت کانادا یک روش سنتی است که باید تمامی مدارک به‌صورت paper به سفارت ارائه شود و زمان بیش‌تری صرف خواهد شد. با توجه به این‌که کانادا کنسول‌گری در تهران ندارد، متقاضیان باید برای انجام تمامی مراحل به یکی از کشورهای ترکیه (شهرهای آنکارا، استانبول) و یا امارات متحده‌ی عربی (شهر دبی) مراجعه کنند. توجه داشته باشید مدارک‌تان باید به صورت کامل و بی‌نقض ارائه نمایید.

فرم مشخصات فردی درخواست ویزای کانادا

فرم مشخصات خانوادگی درخواست ویزای کانادا

در پایان بهتر است به مواردی توجه کنید که برای گرفتن وقت سفارت کانادا و ویزای این کشور به کارتان خواهند آمد و در صورت بهرمندی از آن‌ها، دولت کانادا امتیازاتی را برای شما قائل خواهد شد؛ سابقه سفر به کانادا یکی از بهترین پارامترهاست و در صورت برخورداری از آن نصف راه ویزای کانادا را حتی در شرایط حال حاضر رفته‌اید. مدارک کاری هم می‌تواند در گرفتن وقت سفارت کانادا تأثیر به سزایی داشته باشد؛ چنانچه که در صورت تمکن مناسب مالی و کاری، آفیسر ویزا برخورد بهتری با شما خواهد داشت!

در مقابل نکاتی هم وجود دارند که ممکن است اخذ ویزای کانادا را برای گردشگران دشوار کنند؛ توجه داشته باشید که هدف کشورهایی همانند کانادا در صنعت گردشگری، جذب سرمایه است و وضعیت ضعیف مالی و گردش حساب بانکی، از مهم‌ترین عوامل رد ویزای کاناداست. رد شدن ویزاهای توریستی گذشته نیز می‌تواند در رد شدن درخواست ویزای کانادا تأثیرگذار باشد.

نکته بسیار مهم دیگر، یکی از اهداف اخذ ویزاست که می‌تواند به شدت به عدم قبول‌شدن شرایط شما دامن بزند؛ ملاقات با نامزد و یا همسر قانونی که در کانادا اقامت دارد! پس بهتر است که به هیچ عنوان چنین قیدی را به عنوان هدف از سفر به کانادا با آفیسر ویزا در میان نگذارید! البته موارد خاصی هم وجود دارد که بهتر است در مورد شرایط خصوصی‌تان از مشاوران سالیان سفر کمک بخواهید و بدون مشورت گرفتن از افراد آگاه در امر دریافت وقت سفارت کانادا و ویزای کانادا، دست به هیچ اقدامی نزنید.

2 thoughts on “وقت سفارت کانادا

 1. نیما
  ۱۲/۱۰/۱۳۹۷
  پاسخ

  سلام خدمت شما…با توجه به سابقه شما و این که زحمت ویزای دوستم رو کشیدید من هم میخواستم مزاحمتون بشم….فقط یک سوال داشتم از حضورتون….آیا برای ترجمه ها تایید دادگستری احتیاج هست یا خیر؟…خیلی ممنون

 • ادمین
  ۱۶/۱۰/۱۳۹۷
  پاسخ

  در حال حاضر به خاطر سخت گیری کانادا در چک کردن مدارک بهتر است تایید وزارت امورخارجه و دادگستری داشته باشد ولی بطور کلی الزامی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تلگرام