کانادا از جمله کشورهای محبوب در زمینه‌ی جذب گردشگر است و هرساله هزاران گردشگر از سرتاسر جهان به‌دلایل مختلف اعم از کار، تحصیل، توریستی و… راهی این کشور می‌شوند. سیستم مهاجر پذیر کانادا، جمعیت کم، سطح فرهنگی غنی، سطح بالای آموزش و کیفیت زندگی منجر شده تا کانادا به عنوان کشور فرصت‌های طلایی در جهان شناخته شود. در همین راستا در چند سال گذشته به‌دلیل استقبال شهروندان ایرانی در سفر به این کشور، شاهد تاسیس مشاغل مختلف و فعالیت‌های ایرانیان موفق در این کشور به‌طور گسترده بوده‌ایم.

انواع ویزاهای کانادا

  • ویزای توریستی

ویزای توریستی کانادا تحت عنوان (Visitor Visa) یک ویزای غیر مهاجرتی برای افرادی است که تمایل دارند به طور موقت جهت دیدار اقوام و آشنایان، حضور در همایش و کنگره و یا دوره های کوتاه مدت تحصیلی  وارد کشور کانادا شوند به‌صورت multiple صادر می‌شوند. براساس قوانین اداره مهاجرت کانادا این نوع ویزا به صورت 10 ساله صادر می‌شوند، اما به‌دلیل اعتبار 5 ساله پاسپورت شهروندان ایرانی، کوتاه مدت‌تر یعنی 5 ساله صادر می‌شوند که در هربار سفر می‌توانند تا حداکثر 6 ماه در کانادا اقامت داشته باشند.

  • ویزای تحصیلی

همان طور که می دانید دانشگاه های کانادا جزو بهترین دانشگاه های دنیا هستند و در حوزه های تخصصی رتبه های بالایی را توانسته کسب کند. بنابراین اگر قصد مهاجرت به کانادا برای تحصیل دارید مطمئن باشید که تحصیل در دانشگاه های کانادا می تواند در آینده، بستر مناسبی برای یافتن شغل برای شما باشد.

  • ویزای کار

هر ساله دهها هزار نیروی خارجی برای دوره ای از زمان وارد بازار کار کانادا می شوند و کانادا برای پویا نمودن بازار کار خود و جبران کمبود نیروی کار ماهر خود از سراسر جهان متخصص ماهر جذب می نماید.

  • سوپر ویزا

این نوع ویزا مخصوص پدر و مادرها یا پدربزرگ و مادربزرگ ها می باشد. درواقع یکی از فرزندان یا نوه‌های فرد متقاضی، باید شهروند دائم کانادا باشد و یا اقامت دائم داشته باشد و اجازه‌ی ورود و خروج از کانادا و شرایط خاص دیگری را نیز دارا باشد.

ویزای تضمینی کانادا
ویزای تضمینی کانادا

مراحل اخذ ویزای کانادا

ثبت نام و دریافت ویزای کانادا به دو صورت مراجعه حضوری به سفارت و یا به صورت آنلاین صورت می گیرد. در هر دو حالت، درخواست ویزا با ایجاد حساب کاربری شخصی در وب سایت رسمی کانادا و تکمیل فرم شروع می‌شود. توجه داشته باشید که تمامی فرم‌ها به‌صورت انگلیسی بوده و باید به دقت تکمیل شوند. پس از تکمیل فرم‌ها، مرحله‌ی دوم مربوط به پرداخت هزینه‌های ویزا و ارائه اطلاعات بیومتریک می‌باشد. سپس، بعد از تکمیل دو مرحله‌ی قبلی برگه‌ی تائید درخواست به همراه شماره پیگیری و نامه انگشت‌نگاری (زمان مراجعه حضوری به سفارت) برای متقاضی صادر می‌شود.

در زمان تعیین شده متقاضی باید به همراه مدارک لازم ویزای درخواستی در یکی از نزدیک‌ترین سفارت‌خانه‌های کانادا در کشورهای همجوار برای مصاحبه و انگشت نگاری حاضر شود. پس از انجام این مراحل متقاضی می‌تواند به کشور خود بازگشته و منتظر اعلام نتیجه‌ی نهایی ویزا از جانب سفارت باشد. پس از اعلام نتیجه، متقاضی برای پیکاپ ویزا (تحویل پاسپورت) باید مجدداً به سفارت کانادا مراجعه کند. شایان ذکر است، که در سیستم حضوری تمامی مدارک به‌صورت paper به سفارت ارائه شود که زمان بیش‌تری را نسبت به سیستم آنلاین از متقاضیان می‌گیرد.

تمکن مالی موثر

تمکن مالی به معنی دارا بودن شرایطی‌ست که به سفارت‌خانه کانادا ثابت کند شما بندهای محکمی در ایران دارید. یک حساب بانکی معتبر و پرگردش با موجودی قابل‌توجه و یک سند ملکی به نام شخص متقاضی، می‌تواند تا حدود زیادی اخذ ویزای کانادا را تضمین کند. حتی داشتن شغل ثابت در ایران (استخدام رسمی و یا صاحبان مشاغل و رؤسای شرکت‌ها و مؤسسه‌ها) می‌تواند نکته‌ای مثبت برای اخذ ویزا و وقت سفارت کانادا باشد.

ارائه اطلاعات بیومتریک

ویزای تضمینی کانادا
ویزای تضمینی کانادا

بعد از تکمیل مدارک و فرم درخواست ویزا و تاییدیه‌ی آن، نامه‌ی بیومتریک در اختیار شما قرار داده می‌شود. براساس اعلام دولت کانادا از تاریخ ۱۳ جولای ۲۰۱۸ ارائه‌ی اطلاعات بیومتریک که شامل انگشت‌نگاری و عکس‌برداری می‌شود، برای اکثر متقاضیان ورود به کانادا الزامی می‌باشد و شما تا یک ماه فرصت دارید به محل مورد نظر ارائه‌ی اطلاعات بیومتریک مراجعه کنید. در حال حاضر ۱۹۲ مرکز دریافت اطلاعات بیموتریک در دنیا وجود دارد و دولت کانادا این اطمینان را داده است که اطلاعات آن‌ها در نهایت امنیت جابه‌جا شود و حریم شخصی آن‌ها را حفظ خواهد نمود. متقاضیان ویزای توریستی، ویزای کاری و تحصیلی می‌بایست اطلاعات بیومتریک خود را هر ۱۰ سال یک‌بار ارائه نمایند. توجه داشته باشید که شهروندان ۲۹ کشور از جمله ایران اگر تقاضای خود را قبل از ۳۱ جولای ۲۰۱۸ داده باشند باید اطلاعات بیومتریک خود را دوباره ارائه نمایند. همچنین متقاضیانی که بعد از تاریخ ۳۱ جولای ۲۰۱۸ اطلاعات بیومتریک خود را ارائه کرده‌اند در صورت معتبر بودن نیازی به ارائه‌ی دوباره‌ی اطلاعات بیومتریک ندارند.

نکات مهم

  1. اعتبار ویزا: فرم درخواست اینترنتی ویزا تا پنج سال اعتبار دارد ولی از لحظه ای که شما وارد خاک کانادا می‌شوید به طور متوسط ۶ ماه میتوانید در کانادا اقامت داشته باشید ولی برای دانش آموزان ٬ دانشجویان و کسانی که قصد کار در کانادا را دارند این بازه ی زمانی بیشتر است.
  2. مدت زمان فرآیند پاسخگویی: معمولا چندین دقیقه طول می‌کشد تا درخواست شما بررسی و نتیجه به ایمیل‌تان ارسال گردد ولی در مواردی خاص که مدارک شما احتیاج به بررسی های بیش‌تر دارد مدت زمان پردازش به ۷۲ ساعت افزایش می‌باید.
  3. هزینه‌ی انجام بیومتریک: هزینه‌ی بیموتریک به‌صورت انفرادی ۸۵ دلار کانادا و به‌صورت خانوادگی ۱۷۰ دلار کانادا می‌باشد. قبل از انجام انگشت‌نگاری باید مبلغ مورد نظر را پرداخت کنید و فیش واریزی آن را تحویل دهید. معمولاً بعد از گذشت ۱ تا ۳ ماه سفارت به شما جواب خواهد داد. متقاضیان اقامت دائم نیز صرف نظر از اینکه اطلاعات بیومتریک خود را پیش‌تر ارائه نموده‌اند، می‌بایست تمامی هزینه‌های آن را بپردازند.

آژانس سالیان سفر تمامی امور مربوط در این زمینه، از وقت سفارت فوری کانادا و پیکاپ ویزا تا اخذ ویزای توریستی و تحصیلی به‌همراه دعوتنامه‌ی رسمی و معتبر از این کشور و ارائه‌ی مشاوره‌ی رایگان برای متقاضیان محترم توسط کارشناسان مجرب به‌انجام می‌رساند و بهترین مسیر را در انتخاب پیکاپ ویزای کانادا و اخذ ویزای تضمینی کانادا در اختیارتان قرار می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *