48 ساعت در ایروان

48 ساعت در ایروان، پایتخت ارمنستان

24/02/1397
نکات سفر

ایروان یکی از زیباترین شهرهای دنیا است که فرهنگ‌های مختلف را در دل خود گنجانده است. بسیاری از معماری‌های به‌کار رفته در این شهر الهام گرفته از شهر وین و پاریس می‌باشد. ایروان در دامنه‌ی کوه‌های آرارات قرار گرفته است و در چندسال گذشته سرمایه‌گذاری زیادی در آن صورت گرفته است که این شهر را به یکی از قطب‌های گردشگری تبدیل کرده است. ایروان دارای تاریخ غنی می‌باشد که در سالیان گذشته شاهد جنگ‌های زیادی بین مسلمانان و مسحیان بوده است و در سال 1991 به استقلال سیاسی و اقتصادی رسید. امروزه ایروان پیشرفت زیادی را در حوزه‌‌های مختلف اعم از تکنولوژی و صنعت گردشگری داشته است و هرساله هزاران گردشگر خارجی از این شهر بازدید می‌کنند. 48 ساعت در ایروان، پایتخت ارمنستان لذت و هیجان خاصی دارد.

  • روز اول

48 ساعت در ایروان
48 ساعت در ایروان

صبح

از میدان جمهوری آغاز کنید. آلکساندر تامانیا به عنوان معمار در سال 1920 طراحی این شهر را ایجاد کرد و معماری سنتی ایروان تقریباً از بین رفت. اگرچه در آن زمان طرح‌های وی مورد استقبال زیادی قرار نگرفت، اما بعدها به یک مرکز زیبا تبدیل شد. این میدان یکی از مکان‌هایی است که هر گردشگری در تور ارمنستان یک‌بار از آن دیدن خواهند کرد و در سال‌های اخیر نیز محل برگذاری مهم‌ترین کنسرت‌های موسیقی و اجرای آهنگ‌های مختلف که البته محدود به آهنگ‌های ارمنی نمی‌شود. ساختمان‌هایی که اطراف این میدان قرار دارند که ترکیبی از سبک‌ها و معماری‌های برتر جهان را به‌نمایش می‌گذارد. در گذشته مجسمه‌ی لنین در این میدان بوده است که بعد از استقلال ارمنستان، مجسمه را در حیاط موزه‌ی تاریخ ملی نگه‌داری می‌کنند.

بعد از ظهر

در بین میدا جمهوری و میدان آزادی مجموعه تئاتر اپرا قرار گرفته است که و سرمایه‌گذاری زیادی در آن شده است. این مجموعه توسط معمار برجسته السکاندر تامنیان طراحی شده است که جزو یکی از شاهکارهای معماری جهان به‌شمار می‌آید و در سال 1933 مورد بهره‌برداری قرار گرفته است. خانه‌‌ی تئاتر دارای 2 سالن با نام‌های سالن کنسرت آرام خاچاتوریان و سالن اپرا تشکیل شده است. در کنار این مجموعه کافی‌شاپ نیز قرار گرفته است که شما می‌توانید یک عرانه‌ی دلچسب را به همراه تماشای اپرا تجربه کنید.

غروب

بعد از گذراندن یک روز هیجان‌انگیز شاید نوشیدن یک فنجان قهوه در Cascade بسیار لذت‌بخش باشد. در این مجموعه به‌ویژه در ماه‌های گرم سال میزبان فعالیت‌های مختلفی از جمله کنسرت و دنس‌‌های سنتی است که هیجان آن را دوچندان می‌کند. همچنین در این مجموعه تفریحی یک آبشار بسیار زیبایی قرار گرفته است که مسافران تور ایروان را شگفت‌زده می‌کند. علاوه بر این‌ها در این مجموعه مجسمه‌های زیبا در کنار گالری هنر وجود دارد که برای علاقه‌مندان به هنر رفتن به این مجموعه یک گزینه‌ی عالی به‌حساب می‌آید.

شب

نایت‌لایف ایروان بسیار مشهور است و بسیاری از کلوب‌های مختلف در سطح شهر قرار گرفته است که گردشگران می‌توانند از نوشیدنی و بار لذت ببرند. دیسکو هر کشوری مطابق با فرهنگ  شرایط آن کشور می‌باشد. چندین کلوب روسی و ارمنی در کنار خانه تئاتر ارمنستان قرار گرفته است.

  • روز دوم

48 ساعت در ایروان
48 ساعت در ایروان

صبح

در ایروان پارک‌ها و بوستان‌های مختلفی قرار گرفته است که پیاده‌روری همراه با بوی خوش درختان گیلاس و زردآلو می‌توان یک روز لذت‌بخش را آغاز کرد. همچنین شما می‌توانید در کنار قدم زدن در بوستان‌ها و پارک‌ها از معماری‌های سنتی خیابان‌ها، مساجد و کلیساها لذت ببرید.

زمان ناهار

خوشبختانه در ایروان رستوران‌ها و فست‌فودهای زیادی وجود دارد که غذاهای باکیفیت و مقرون‌به‌صرفه را در اختیار گردشگران قرار می‌دهند. توصیه می‌شود که در سفرتان به ارمنستان از غذاهای محلی این کشور استفاده کنید که از جمله‌ی آن می‌توان به ژینگیالوهاتس (Zhingyalov hats)، خورواتس (Khorovats) و یا ماهی کبابی (Ishkhan) اشاره کرد. به‌طور کلی غذاهای ارمنی تلفیقی از فرهنگ‌های مختلف عربی، اروپایی و ایرانی است که قدمت برخی از غذاهای آن به 2 هزار سال پیش باز می‌گردد.

بعد از ظهر

همانطور که در بالا به آن اشاره شد، فرهنگ ارمنی بسیار غنی است و برای درک بهتر آن موزه‌های مختلفی در ایروان قرار گرفته است. یکی از این موزه‌ها موزه‌ی نسل‌کشی ارامن است که به منظور بزرگداشت کشته‌شدگان سال 1915 جوامع ارمنی توسط ترکان عثمانی می‌باشد و در محل قلعه عصر آهن واقع گشته است. همچنین می‌توانید از موزه‌ی تاریخ ارمنستان در شهر ایروان بازدید کنید که در سال 1931 ساخته شده است و نشان‌دهنده‌ی تاریخ غنی این کشور است. در این مکان اشیای سنتی همانند کتاب‌های باستانی، بنرهای ارتشی، وسایل جنگی، اولین تلوزیون و رادیو و بسیاری دیگر قرار گرفته است.

سخن پایانی

به عنوان نکته آخر باید گفت که پیوند فرهنگی قوی در این کشور حاکم است که گردشگران را مجذوب خود می‌کند. تلفیقی از سبک زندگی مدرنیزه و سنتی را می‌توانید در ایروان می‌توانید مشاهده کنید. ذکر این نکته هم خالی از لطف نیست که ارمنی‌ها افراد بسیار مهمان‌نوازی هستند و گردشگران در سفر به این کشور هیچ‌گاه احساس غربت نمی‌کنند.

Call Now Button