شهر باستانی آنی

آنی، شهر باستانی ارواح در ترکیه

08/09/1397
ترکیه

شهر باستانی آنی در مرز شرقی ترکیه و ارمنستان در کنار رودخانه آخوریان قرار گرفته است و در بین گردشگران تور ترکیه با نام “شهر هزار و یک کلیسا” مشهور است. قدمت ساخت این شهر باستانی به 1600 سال پیش باز می‌گردد که رد آن زمان بیش‌تر مسیر بازرگانان و تجار بوده است. در طول سالیان متوالی شهر آنی بارها توسط امپراطوری‌های مختلف اعم از امپراطوری عثمانی، روس‌ها، کردهای عشایری و… مورد حمله قرار گرفته است و سپس ارمنی‌ها این منطقه را تحت تصرف خود قرار می‌دهند. نهایتاً در جنگ جهانی اول ترکیه این منطقه را به اشغال خود درمی‌آورد تا امروزه شهر باستانی آنی به یکی از قطب‌های گردشگری ترکیه تبدیل شود.

شهر باستانی آنی
شهر باستانی آنی

این شهر باستانی در سال 2016 در لیست میراث جهانی یونسکو جای گرفته و بناهای سنگی در میان چشم‌انداز طبیعی بکر را در دل خود جای داده است. در بازدید از این شهر تاریخی در سکوتی که گاهی با صای جریان آب رودخانه شکسته می‌شود به گذشته این شهر فکر کنید: شلوغی و هیاهو، مراسم‌های مذهبی ارمنی، و مسافران و تاجرانی که در این مسیر ابریشم مدتی را در این شهر می‌ماندند.

شهر باستانی آنی
شهر باستانی آنی

از جمله آثار باستانی و کلیساهای به‌جای مانده در این منطقه می‌توان به کلیسای جامع آنی، کلیسای مسیح مقدس، مسجد مینوچیر اشاره کرد. این بناهای سنگی و کلیساها سال‌هست که در چمنزارها به‌حال خود رها شه‌اند اما همچنان از جذابیت خاصی برخوردار هستند. شایان ذکر است که زمانی که سلوجوقیان این شهر را به تصرف خود درآوردند کلیسای جامع آنی را به مسجد تبدیل کردند، اما توسط امپراطوری عثمانی مورد بازسازی قرار گرفت و امروزه پذیرای هزاران گردشگر از سرتاسر جهان می‌باشد.

Call Now Button