آثار باستانی آنتالیا

مکان های باستانی آنتالیا

21/04/1396
آنتالیا

آنتالیا یکی از شهرهای توریستی کشور زیبا و توریست‌پذیر ترکیه است که در جنوب غربی این کشور قرار گرفته و به‌عنوان ‌بزرگ‌ترین شهر ساحلی ترکیه شناخته می‌شود. این شهر ساحلی، جاذبه‌های گردشگری بسیار زیادی دارد و هر ساله گردشگران زیادی را از سرتاسر دنیا به خود جذب می‌کند. این شهر را می‌توان با بلوارهای پوشیده از درختان نخل و لنگرگاه‌هایش شناخت. یکی از مناطق آنتالیا که آن را به نام «قلعه ایچی» یا «درون قلعه» می‌شناسند؛ شهر را به دو منطقه قدیمی و جدید تقسیم کرده است. بافت قدیمی شهر را خیابان‌های کم عرض و تودرتو و ساختمان‌هایی با بافت‌های قدیمی  تشکیل داده و بافت جدید تصویری مدرنی از شهر را به نمایش عموم می‌گذارد.

اگرچه بیشتر گردشگران به خاطر “مدیترانه” است که به آنتالیا جذب می‌شوند اما وجود حجم زیادی از جاذبه‌های تاریخی و طبیعی در این شهر نیز تور آنتالیا را بیش از پیش رونق بخشیده است.


جاذبه‌های تاریخی و باستانی آنتالیا

شهر باستانی آسپندوس

شهر باستانی آسپندوسشهر باستانی آسپندوس  در 40 کیلومتری آنتالیا قرار دارد. مهم‌ترین دلیل معروفیت این شهر باستانی وجود یکی از قدیمی‌ترین آمفی تاترهای دنیا در آن است. این آمفی تاتر که بنای به‌جا مانده از قرن دوم میلادی است روی یک تپه شیب دار قرار دارد و امروزه میزبان جشنواره‌های بین‌المللی  اپرا است. یک تالار  با 59 طاق قوسی در این آمفی تاتر وجود دارد که به خودی خود اثری دیدنی محسوب می‌شود.

همچنین وجود بناهای تاریخی با معماری‌های بی نظیر این شهر را بسیار دیدنی کرده است. در سال‌های دور شهر آسپیندوس پر از قنات‌هایی بوده که به وسیله آنها آب شهر تامین می‌شده است، امروزه آثار باقی مانده از این قنات‌ها جزء آثار باستانی آنتالیا محسوب می‌شود.


شهر باستانی پرگه

شهر باستانی پرگهشهر باستانی پرگه یکی از پربارترین تاریخ‌ها را دارد که در 18 کیلومتری آنتالیا واقع در منطقه سریک است. این شهر یکی از مهم‌ترین شهرهای تجاری عهد باستان ترکیه محسوب می شود. هنوز بناهایی از برج‌ها، دروازه‌ها و سنگرها در این شهر وجود دارد اما معروفیت این شهر بیشتر به‌خاطر وجود حمام‌ها و چشمه‌های فراوان است. جالب است بدانید این شهر به «شهر آب» معروف بوده است.

به نظر می‌رسد مردم قدیمی پرگه “ماه” را به‌عنوان یک الهه یا خدا می‌پرستیدند زیرا، در تمامی آثار باستانی شهر نشانی از ماه به‌عنوان چیزی مقدس دیده می‌شود.

شهر پرگه به عنوان یک اثر باستانی جهانی در یونیسف ثبت شده است. از دیگر بناهای معروف این شهر می‌توان به یک سالن قدیمی با ظرفیت 12هزار نفر اشاره کرد.

 

 

 


منطقه توریستی سیده

منطقه توریستی سیدهسیده یک  شبه جزیره در منطقه مدیترانه است که بناهای تاریخی زیادی را در خود جای داده است. آثاری از بناهای تاریخی هنوز در این منطقه به جای مانده اما بسیاری از این بناها هم  توسط تپه شن و گیاهان مدیترانه نابوده شده‌اند. وجود شن و ماسه و پوشیده شدن بناها از آنها در این منطقه امری طبیعی محسوب می‌شود.

سه اثر مهم تاریخی که در کنار دریا قرار گرفته است یکی بازار معبد آپولو، دیگری گورستان تاریخی و سومی یک مرکز تاتر باستانی است. حمام رومی یکی دیگر از آثار تاریخی مهم  این شهر است که امروزه به موزه تبدیل شده است. دیدن این منطقه برای علاقمندان به تاریخ و آثار تاریخی  می‌تواند یکی از جذاب‌ترین بخش‌های سفر به آنتالیا باشد.

 

 

 

 


غار کارائین

غار کارائینغار کارائین یکی از قدیمی‌ترین  مکان‌ها در  آنتالیا است که انسان‌ها در آن سکونت داشته‌اند، این غار که در شمال غربی آنتالیا قرار دارد؛ از زمان پارینه سنگی به جا مانده است. این غار یک ورودی دارد که سه تالار را به هم وصل می‌کند.

در کنار درب ورودی این غار یک موزه کوچک قرار دارد که بازدید کنندگان می‌توانند از آثار باستانی پیدا شده در این منطقه دیدن کنند قدمت برخی از این آثار به 160 هزار سال قبل از میلاد مسیح می‌رسد.

درمورد غار کارائین باید بدانید که این غار 25 هزار سال به‌عنوان سکونتگاه مورد استفاده قرار می‌گرفته است. در واقع این غار نه تنها یکی از قدیمی‌ترین مکان‌های ترکیه بلکه یکی از قدیمی‌ترین مکان‌های جهان شناخته می‌شود.


حمام رومی آنتالیا

حمام رومی آنتالیاحمام رومی آنتالیا یکی از بناهای تاریخی معروف آنتالیا است این حمام در منطقه سیده قرار دارد و امروزه به‌عنوان یک موزه باستان‌شناسی با مجموعه‌ای از بهترین آثار باستانی تغییر کاربری داده است. قرار گرفتم این حمام در منطقه سیده یک مزیت محسوب می‌شود زیرا بازدیدکنندگان از این بنا می‌توانند در یک روز از تعداد زیادی از بناهای تاریخی دیگر که در این منطقه قرار دارند بازدید کنند.

شکل اصلی حمام در گذشته به صورت 5 اتاق با اندازه‌های متفاوت بود که شامل اتاق آب سرد، اتاق آب گرم، گرمخانه و سنا، پانسیون و استخر شنا می‌شد. کف حمام و دیواره‌های داخلی همگی از مرمر سفید بودند اما امروزه بخشی از اینها از بین رفته است.

در نزدیکی این حمام استراحتگاه‌ها، رستوران‌های ساحلی و هتل‌های لوکس  ساخته شده است که بازدید از این حمام و به طور کلی این منطقه را برای گردشگران راحت کرده است.


کسیک مناره آنتالیا

کسیک مناره آنتالیا«کسیک مناره آنتالیا» به معنای مناره‌ شکسته است.  این مناره یکی از دیدنی‌ترین آثار تاریخی آنتالیا است. این مناره یک کتاب تاریخی از آنتالیا در دوره‌های رومی‌ها، بیزانس، سلجوقیان و دوره عثمانی‌ها تا به امروز است. این مناره در قرن دوم میلادی ساخته شد و رومی‌ها از آن به‌عنوان معبد استفاده ‌می‌کردند. در قرن هفتم این مناره که تا آن زمان یک بنای کامل بود به کلیسا تبدیل شد و حمله اعراب در قرن هشتم بخش زیادی از این بنای باشکوه را تخریب کرد. قرن سیزدهم سلجوقیان کلیسا را به مسجد تبدیل کردند. این تغییر سرنوشت تا زمان زمان عثمانی‌ها هم ادامه داشت. جالب است بدانید در آتش‌سوزی 1846 بنای اصلی این اثر نابود شد و امروزه تنها مناره‌های آن باقی مانده است. به خاطر همین سرگذشت عجیب و غریب است که  این بنا را تاریخ آنچه بر ترکیه گذشته است می‌دانند.

 


دروازه هادریان

دروازه هادریاندروازه هادریان را می‌توان به‌عنوان یکی از مهم‌ترین و برجسته‌ترین آثار تاریخی آنتالیای ترکیه دانست. این بنا، دروازه یک دیوار باستانی کشیده شده دور یک شهر بوده است. دروازه هادریان از مرمر سفید در سال 130 ساخته شده است.

دروازه هادریان در مجموع 8 ستون از جنس گرانیت دارد که چهار ستورن از هر طرف طاق‌های دروازه را نگه می‌دارند. در دو طرف این دروازه دو برج باستانی وجود دارد که  یکی از آنها در دوران رومی‌ها در آنتالیا ساخته شده و دیگری احتمال می‌رود در آن دوران تعمیر و بازسازی شده باشد.

دروازه هادریان یکی از بناهایی است که تاکنون به بهترین شکل در آنتالیا حفظ شده است. این بنا را به‌عنوان زیباترین دروازه پامفلیا می‌شناسند.


مسجد مرادپاشا

مسجد مرادپاشادر سال 1570 به دستور صدر اعظم مرادپاشا، بیرون از محوطه کاخ‌ها در خیابان کاظم اوز آلپ مسجد مراد پاشا ساخته شد.  یکی از دیدنی‌ترین بخش‌های این مسجد ستون‌های بخش انتهایی آن است که باریک و سه گنبدی هستند و سنگ‌های رنگی آنها را تزئین کرده‌اند. بر روی دیواره های مسجد هم خطاطی‌هایی از دوره سلجوقی به جا مانده است همچنین ممبر مسجد مراد پاشا از سنگ مرمر ساخته شده و در کنار محرابی زیبا به مسجد جلوه خاصی داده است. مسجد مراد پاشا  یکی از معروف‌ترین مسجدهای ترکیه است، ترکیه‌ای ها این مسجد را به نام مسجد عثمانی نیز می شناسند.

 

Call Now Button