باکو یا ایروان، کدام یک برای مناسب‌ترند؟

باکو یا ایروان، کدامیک برای سفر مناسب‌ترند؟

04/07/1397
نکات سفر

دو کشور ارمنستان و آذربایجان از جمله کشورهای محبوب در بین گردشگران دنیا به‌ویژه توریست‌های ایرانی هستند و هرساله این دو کشور پذیرای هزاران گردشگر از اقصی نقاط جهان هستند. آذربایجان و ارمنستان هردو در منطقه‌ی قفقاز قرار گرفته‌اند و جاذبه‌های گردشگری زیادی را در دل خود جای داده‌اند که همین موضوع انتخاب بین آن‌ها را برای سفر کمی سخت می‌کند. باکو یا ایروان، کدامیک برای سفر مناسب‌ترند؟

باکو، به‌عنوان پایتخت آذربایجان در نزدیکی ساحل دریای خزر قرار گرفته است که از لحاظ مسافتی با مرز آستارا فاصله‌ی چندانی ندارد و برخی از افراد ترجیح می‌دهند از طریق زمینی به باکو سفر کنند. مرز آستارا تا شهر باکو حدود 350 کیلومتر می‌باشد. اما شهر ایروان از این نظر فاصله‌ی بیش‌تری نسبت به ایران دارد، فاصله‌ی شهر مرزی جلفا تا ایروان حدود 796 کیلومتر است. اگر می‌خواهید از طریق زمینی به این دو شهر سفر کنید باید بدانید که قیمت بنزین در باکو و ایروان بسیار گران‌تر از ایران است که از لحاظ هزینه‌ای به‌صرفه نیست.

مقایسه قیمت تورهای باکو و ایروان

تور باکو از جمله تورهای ارزان قیمت محسوب می‌شوند. تورهای ارزان باکو این امکان را فراهم می‌کند که گردشگران بودجه بیشتری را برای تفریح و غذا در باکو در نظر بگیرند. برای اطلاع از قیمت تورهای باکو می‌توانید با کارشناسان سالیان سفر در ارتباط باشید، اما این را بدانید که هزینه این تورها در مقایسه با سایر تورهای اطراف ایران کمتر است. تورهای زمینی زیادی هم برای باکو وجود دارد و اتوبوس‌هایی لوکس گردشگران را به این شهر می‌رسانند؛ اما نکته قابل توجه این است که نزدیکی شهر باکو به ایران، این امکان را فراهم می‌کند که گردشگران بتوانند مسافرتی کوتاه به این شهر را تجربه کنند؛ در این صورت نمی‌ارزد که مدت زیادی از وقت سفر در راه هدر شود. از طرف دیگر، پروازهای باکو هم با امکانات مطلوبی انجام می‌شوند و هیچ‌گونه نگرانی در مورد آن‌ها وجود ندارد.

چند مسأله هم در مورد تور ایروان وجود دارد که بعضی از گردشگران شنیده‌اند و ابهاماتی درباره آن‌ها دارند؛ اولین مسآله به زعم بسیاری از گردشگران گران بودن هزینه تاکسی‌ست! بناهای تاریخی ایروان با شهر اندکی فاصله دارند و این موضوع سبب می‌شود که گردشگران نیازمند به رفت و آمد با تاکسی‌های شهر و بین شهری شوند. به گفته بسیاری از گردشگران، هزینه این تاکسی‌ها بسیار گران است و گاهاً به پول ایران، چیزی در حدود ۸۰ هزار تومان می‌شود. اما بهتر است که گردشگران دقت کنند؛ این مسآله برای کسانی پیش می‌آید که قصد بازدید تنها از آن مناطق دارند و برای گردشگرانی که با برنامه تور ایروان همراه می‌شوند، این مشکلات وجود نخواهد داشت. چرا که اکثر تورها گشت رایگان مناطق دیدنی دارند و نیازی به پرداخت هزینه‌های گزاف نیست. با این حال به گردشگران توصیه می‌شود که حتی اگر قصد بازدید از مناطقی را که در برنامه گشت نیست دارند، سعی کنند با گروهی از دوستان و یا اعضای تور، اقدام به گرفتن تاکسی کنند تا هزینه‌ها تقسیم شود.

هزینه‌ی اقامت در باکو و ایروان

یکی از ویژگی‌های بارز شهر باکو هتل‌های متنوع آن هستند که براساس بوجه‌ی شما کیفیت و خدمات متنوعی را در اختیارتان قرار می‌دهند. به‌طور معمول طیفی از هتل‌های ۳ تا ۵ ستاره وجود دارند که در ادامه لیست قیمت آن‌ها بررسی می‌کنیم:

  • هتل‌های 3 ستارهرنج قیمت بین ۳۰ منات تا ۱۰۰ منات آذرابایجان می‌باشد.
  • هتل‌های 4 ستاره: حدود 80 منات تا 300 منات آذربایجان است.
  • هتل‌های 5ستاره: رنج قیمت بین 400 منات تا 3000 منات برای هر شب در نظر گرفته شده است.

شایان ذکر است که در شهر باکو حدود ۵۰ هاستل نیز قرار گرفته است که قیمتشان به‌نسبت هتل‌های ذکر شده پایین‌تر است و برخی از آن‌ها نیز تا مرکز شهر فاصله‌ی نزدیکی دارند.

در ایروان نیز همانند باکو گزینه‌های اقامت زیادی پیش‌روی شما قرار دارند که قیمت آن‌ها از هتل‌های لوکس تا ارزان متفاوت است.

  • هتل‌های 3 ستاره: هتل‌های 3 ستاره بین 5000 درام ارمنستان تا 50000 درام ارمنستان می‌باشد.
  • هتل‌های 4 ستاره: رنج قیمت این هتل‌ها بین 20000 درام ارمنستان تا 105000 درام است.
  • هتل‌های 5 ستاره: بین 25000 درام ارمنستان تا 180000 درام ارمنستان می‌باشد. .

همانند باکو، در این شهر نیز هاستل‌های زیادی قرار گرفته است که درصورتی که تمایل دارید در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید، گزینه‌ی مناسبی می‌باشد.

تفریحات باکو و ایروان

همان‌طور که در بالا به آن اشاره شد، شهرهای توریستی اطراف ایران همانند تور تفلیس، باکو و ایروان جاذبه‌های گردشگری زیادی را در دل خود جای داده‌اند. باکو در بین گردشگران با نام پاریس کوچک شناخته می‌شود و بدون شک پیاده‌روی در کنار ساحل خزر تجربه‌ی خاطره‌ی خاره‌انگیزی را در ذهن شما ثبت می‌کند. از جمله‌ی جاذبه‌های گردشگری این شهر می‌توان به برج شعله، مسجد بی‌بی هیبت، آتش‌گاه باکو و همچنین تئاتر باکو اشاره کرد که طرفداران زیادی دارند.

اگر علاقه‌مند به مکان‌ها و کلیساهای باستانی هستید، توصیه می‌شود که سفر به ایروان را در برنامه‌ی سفر خود قرار دهید. بدون شک یکی از زیباترین جاذبه‌های ایروان معبد گارنی است که به‌جای مانده از دوران بت‌پرستان است و شکوه خاصی در معماری دارد. همچنین نباید طبیعت بکر ایروان را از یاد برد. دریاچه‌ی سوان یکی از برترین چشم‌اندازهای ایروان را خلق کرده است و هرساله این دریاچه پذیرای هزاران گردشگری است که به این کشور سفر می‌کنند.

Call Now Button