مسجد آبی استانبول

مسجد آبی استانبول

شهر توریستی استانبول مساجد و اماکن باشکوهی را در دل خود جای داده است و هرساله هزاران نفر از گردشگران را از سرتاسر جهان به‌خود می‌کشاند. یکی از این مساجد زیبا، مسجد آبی استانبول است که با نام مسجد سلطان احمد نیز شناخته می‌شود. این مسجد در قبل شهر تاریخی استانبول قرار گرفته است و 6 مناره‌ی زبا آن را از دیگر مساجد متمایز می‌کند. برای بازدید از مسجد آبی نیازی به پرداخت هزینه ندارید و می‌توانید ساعت‌ها از معماری جذاب و خیره کننده‌ی آن لذت ببرید.

مسجد آبی استانبول
مسجد آبی استانبول

این مسجد که به دستور سلطان احمد اول ساخته شده، به نام همین سلطان شناخته می شود؛ اما به سبب کاشی های آبی رنگ و جذاب درون ساختمانش، به عنوان مسجد آبی نیز شهرت یافته است. خوب است بدانید که سلطان احمد تنها یک مسجد نبود و در واقع مرکز اجتماعی شهر قسطنطنیه محسوب می شد. در این مجموعه در گذشته علاوه بر مسجد، ساختمان ها و بخش های دیگری چون مدرسه و مکتب، غرفه پادشاهی، حمام ترکی، آبنما و وضوخانه، بیمارستان و اتاق های اجاره ای وجود داشت. جالب آن که مسجد آبی هنوز هم کاربری خود را حفظ کرده و علاوه بر گردشگران، روزانه در نوبت های صبح، ظهر و شب پذیرای نمازگزاران و مسلمانان است.

مسجد آبی استانبول
مسجد آبی استانبول

معماری مسجد سلطان احمد را هنرمندی به نام محمد آقا صدفکار به عهده داشت. او که شاگرد معمار سنان بود، ایده های هنرمندانه استادش را با استعداد خود ترکیب کرد و برای ساخت مسجدی وسیع، با ابهت و باشکوه دست به کار شد. توصیه می‌شود در تور استانبول بازدید از این مسجد با شکوه را در برنامه‌ی سفر خود قرار دهید.

Call Now Button