جشن کریسمس در باکو

کریسمس در باکو ، آداب و رسوم سرزمین آتش

30/10/1398
باکو

کریسمس در باکو معروف است، مخصوصا با آن کاج غول پیکر و تزئین شده در قلب بلوار باکو که اگر به نوک درخت نگاه کنید بدون شک کلاهتان از سرتان می افتد.

بابا نوئل دوست داشتنی معرف حضورتان است؛ پیرمردی مهربان و بامزه با لباس قرمز رنگ و ریشی بلند و سفید، که بزرگ این جشن به حساب می آید. جشن کریسمس در باکو هم برگزار می شود، اگر بخواهیم در مورد کیفیت برگزاری این جشن در باکو برایتان بگوییم باید اول از همه به تزئینات شهر اشاره کنیم.

جشن کریسمس در باکو و تجربه یک مراسم متفاوت و زیبا در آذربایجان


جشن کریسمس مراسمی است که به مناسب تولد حضرت عیسی هرسال در کشورهای مختلف جهان برگزار می شود.

یک هفته قبل تر باکو به نحوی چراغانی می شود که واقعا همه گردشگران را به سمت خود می کشاند و تحت تاثیر قرار می دهد. برنامه ای ویژه آتش بازی در بلوار از ساعت ۱۲ شب تا 1 بامداد ۳۱ دسامبر شروع می شود . اگر بخواهید در مورد موقعیت دقیق مراسم صحبت کنیم باید بگوییم که تقریبا این مراسم در نزدیکی برج ساعت در اجرا می شود.

بابا نوئل هم فقط با نام بابانوئل نمی شناسند، بابانوئل (Papa noel)، سانتا کلوز (Santa claus) و سنت نیکولا (Saint Nicola) از معروفترین اسامی اش هستند. درخت کاج هم یک پای ماجراست، تقریبا حکم هفت سین نوروز خودمان را دارد؛ امروزه درخت سرو همان درخت کریسمس در کشورها است.

با آغاز ماه دسامبر، خیابان ها و خانه ها چراغانی می شوند؛ مراکز خرید باکو، مغازه های محلی محصولاتشان را با 30 تا 70 درصد تخفیف به فروش می رسانند و شهر را برای گردشگران تور آذربایجان به فضایی زیبا و شاد تبدیل می کنند. آذربایجانی ها با لبخند گرمشان میزبانتان هستند و شما را به شادی خود دعوت می کنند.

جشن بزرگ سال نو میلادی در باکو

مردم شهر اکثرا دوست دارند شب سال نو را در منازل خود و در کنار خانواده سپری کنند ولی اگر یکبار به باکو سفر کنید دوست دارید جشن سال نو را هر سال آن جا باشید.

با وجود اینکه عیدهای نوروز و سال نو میلادی در دسته‌ اعیاد اصلی باکو هستند، اما اهالی باکو برای کریسمس آیین و رسوم خاصی دارند. در سرزمین آتش، شهر باکو، کریسمس بسیار متفاوت و باشکوه برپا می شود، یکی از جالب ترین رسم هایی که در بین برخی از اهالی باکو دیده می‌شود، ستایش نیاکان آتش است. این رویداد که با نام جشن میترا شناخته می‌شود، در روز 25 دسامبر اتفاق افتاده و نظر عده زیادی از گردشگران را به خود جلب می‌کند.

جالب است بدانید میترا نامی است که در این شهر به خدا و فرشته عدالت داده شده است.

شاید خیلی ها درخت کاج و بابانوئل را عناصر اصلی کریسمس بدانند اما عده بسیار زیادی هم هستند که عاشق فروشگاه ها و مارکت های فوق العاده هیجان انگیز کریسمس در باکو هستند. اگر جزو این دسته هستید، تور باکو را در ایام کریسمس بگیرید تا فرصت طلایی خرید در مراکز خرید مجلل و شیک باکو را داشته باشید.

به میدان فواره این شهر هم سری بزنید تا مجذوب تماشای غرفه های رنگارنگ این میدان شوید. از طرفی دیگر، رستوران ها و کافه های این میدان هم بی مثال هستند و میتوانند تجربه لذت‌بخشی را به شما القا نمایند. بسیاری از این فروشگاه‌ها با فرا رسیدن کریسمس، فضای خود را تغییر می‌دهند و با فروش انواع وسایل کادو، سوغاتی‌های دوست‌داشتنی شهر باکو، روسری و نمادهای ملی کشور آذربایجان، لحظات دل‌نشینی را رقم می زنند.

جشن کریسمس در کلیسای ختایی باکو

جشن کریسمس در باکو

علاوه بر برپایی مراسم باشکوه کریسمس در خیابان ها و مراکز خرید، بسیاری از افراد ترجیح می دهند کریسمس را در کلیسای ختایی باکو سپری کنند. از یک طرف چراغانی شدن این کلیسا بسیار چشم‌نواز و جذاب است و از طرفی دیگر، مراسم آن محبوبیت خاص خودش را دارند.

اکثر مردم در باکو مسیحی نیستند ولی کلیساهای خیلی خوبی را می توان در این شهر پیدا کرد. چه مسیحی باشید یا نباشید می توانید در شب جشن کریسمس در باکو از کلیساهای این شهر دیدن کنید و در جشن ها و مراسم هایش شرکت کنید.

کلیسای ختایی که در خیابان ختایی (khatai) در اطراف ایستگاه مترو ختایی، یکی از بهترین مراسم ها و جشن های سال نو میلادی را برگزار می کند و میزبان توریست ها و مسیحی های زیادی از نقاط مختلف جهان می باشد.

جشن و مراسم در این کلیسا بسیار دلنشین و باشکوه است بطوریکه این جشن ها به سه زبان آذربایجان، روسی و انگلیسی برگزار می شوند تا افراد زیادی بتوانند از این جشن لذت ببرند.

Call Now Button