شهر فینیکه (Finike) شهر پرتقال ها در آنتالیا

شهر فینیکه (Finike) شهر پرتقال ها در آنتالیا

در کشور خودمان ایران شهرهای مختلف به واسطه‌ی محصولات فوق‌العاده‌ای که دارند مشهور هستند؛ مثلاً پسته رفسنجان، خربزه مشهد، برنج مازندران و… . شهر فینیکه هم یکی از دیدنی‌ترین شهرهای استان آنتالیاست که به خاطر پرتقال‌های خوشمزه‌اش هم بین اهالی ترکیه و هم بین گردشگرانی که به آنتالیا سفر می‌کنند، معروف شده است. اما جذابیت این شهر فقط به باغ‌های پرتقالش محدود نیست و دلایل دیگری هم برای جذب گردشگر دارد. مثلاً ساحلی به امتداد 20 کیلومتر که محل زندگی لاکپشت‌های نادر است، می‌تواند دلیل خوبی برای سفر به این حوالی باشد.

درباره شهر فینیکه

اگر بخواهیم موقعیت جغرافیایی این شهر را بررسی کنیم باید بگوییم که در فاصله 117 کیلومتری شهر آنتالیا (یعنی مرکز استان آنتالیا) به فینیکه می‌رسید. کافی است به اندازه یک بازی فوتبال، یعنی 90 دقیقه رنندگی کنید تا به منطقه ساحلی زیبای فینیکه برسید. جایی که خیلی راحت می‌توانید همزمان به طبیعت سرسبز و آبی دریا دسترسی داشته باشید. این مسئله امتیاز بزرگی برای جذب گردشگر به یک شهر محسوب می‌شود که خوشبختانه شهر فینیکه آنتالیا این مزیت را دارد.

شهر پرتقال ها در آنتالیا

همان‌طور که گفتیم پرتقال سمبل اصلی این شهر است. ما به راحتی پرتقال‌ها را پوست می‌کنیم و می‌خوریم؛ اما تا به حال به باغ‌های مخصوص پرورش این میوه‌ی خوش طعم فکر کرده‌اید؟ نعمت الهی بزرگی که این شهر دارد، خاک حاصلخیزش است که به آن رونق و برکت بخشیده است. آب و هوای مدیترانه‌ای این منطقه هم کمک زیادی به رشد کشاورزی در این منطقه رسانده است. به غیر از پرتقال محصولات کشاورزی دیگری مثل گندم، جو و بلغور هم در شهر فینیکه کشت می‌شود. اما پرتقال و موز بیشترین محصولاتی هستند که در فینیکه پرورش داده می‌شوند. این محصولات نه تنها در خود کشور ترکیه پخش می‌شوند بلکه به کشورهای دیگر هم صادر می‌شوند.

فینیکه در آنتالیا

کشاورزان اهل فینیکه از روش‌های سنتی کشاورزی برای پرورش محصولاتشان استفاده می‌کنند. آن‌ها تمام تلاششان را می‌کنند تا این منطقه به عنوان جایی برای کشاورزی و تولید مرکبات در آنتالیا حفظ شود و باقی بماند. به غیر از کشاورزی گروهی از اهالی این شهر زندگی عشایری دارند؛ آن‌ها به خاطر نگهداری از گله گوسفند و بزهایشان در مناطق کوهستانی این شهر زندگی می‌کنند.

اقتصاد فینیکه

پایه‌ی اصلی اقتصاد فینیکه همان کشاورزی و به خصوص تولید مرکباتی مثل پرتقال است. اما منبع درآمد دوم این شهر، صنعت گردشگری است. کشور ترکیه توانسته درآمدهای بسیار بالایی از طریق جذب گردشگر کسب کند. شهر فینیکه هم به عنوان یکی از فرزندان ترکیه، راه پدر را به درستی در پیش گرفته و از طریق جذب گردشگر منبع درآمد خوبی برای خودش دست و پا کرده است.

کسانی که به دنبال جایی برای دور شدن از شلوغی و ازدحام فضای شهری می‌گردند باید بدانند که فینیکه مقصد مناسبی برای آن‌ها به شمار می‌رود. معمولاً تابستان‌ها گردشگران زیادی مهمان این شهر می‌شوند؛ در این فصل است که ساحل فینیکه پر از جنب‎وجوش می‌شود و حال و هوای خاص خودش را می‌گیرد. در بندرهای فینیکه ماهیگیری هم انجام می‌شود.

فینیکه در آنتالیا

جشنواره پرتقال در شهر فینیکه آنتالیا

وفور پرتقال در فینیکه باعث فعال شدن حس خلاقیت خیلی از اهالی این شهر شده است. مردم با استفاده از میوه پرتقال، سازه‌ها و مجسمه‌های مختلفی می‌سازند. از این سازه‌ها برای شرکت در جشنواره پرتقال استفاده می‌شود. شرکت‌کنندگان این جشنواره با استفاده از لیمو و پرتقال به ساخت طرح‌های مختلف مثل آثار باستانی و گردشگری ترکیه یا هر شکل دیگری، با یکدیگر به رقابت می‌کنند. تصاویری از این جشنواره را می‌توانید در ادامه مشاهده کنید.

شهر فینیکه آنتالیا

تاریخ دور و دراز این شهر

سال‌ها قبل از میلاد مسیح، شهر فینیکه به عنوان جایی برای صادرات محصولات کشاورزی در دنیای لیکیان بوده است. یعنی بنادر این شهر از آن دوران یکی از مناطق مهم شهری و جایی برای خرید و فروش بوده‌اند. کلمه‌ی فینیکه هم نامی است که توسط لیکی‌ها و یونانی‌ها برای اسکله بندر این شهر انتخاب شده بود. در گذشته یونانی‌ها را Phoinikos می‌نامیدند که اسب قرمز رنگ ترجمه می‌شود.

در سده‌های 3 و 4 قبل از میلاد ایرانیان قصد تصرف این شهر را داشتند. اسکندر بزرگ این منطقه را تحت سلطه خود درآورد و به عنوان مرکز تجاری از آن استفاده می‌کرد. بعد از درگذشت اسکندر و آغاز حکومت روم، این منطقه تحت حکومت رومیان قرار گرفت. این دوران به بهترین روزهای فینیکه تبدیل شد؛ فینیکه امروزه هم یادگارهای بزرگی از آن روزها در دل خود دارد.

شهر فینیکه یک ویژگی جادویی دارد؛ می‌توان از آن به عنوان یک وسیله نقلیه برای بازگشت به دوره‌های رنگارنگ تاریخی مانند دوران باشکوه حکومت روم، استفاده کرد. مناظر دریایی بکر و نیز طبیعت دیدنی شهر، در کنار بقایای به‌جامانده از شهرهای قدیمی لیمیرا (Limyra) و آریکاندا (Arycanda) فینیکه را به شهری کم‌نظیر تبدیل می‌کند.

بقایای لیمیرا در فاصله سه مایلی شرق فینیکه واقع شده است، جایی که می‌توانید مقبره‌ها، تئاتر و نوشته‌های یونانی و لیکیایی را ببینید. ویرانه های تریسا (Trysa)، غار سلوئین (Suluin) و بقایای یک کشتی بازرگان فنیقی از جمله یادگاری‌هایی تاریخی این شهر هستند که گذشته‌اش را برای همه اثبات می‌کنند. برای چشیدن طعم پرتقال‌های آبدار این شهر می‌توانید با یکی از تورهای آنتالیا به ترکیه و این شهر دوست داشتنی سفر کنید.

شهر پرتقال ها در ترکیه

Call Now Button