انگشت نگاری کانادا

از این پس از انگشت نگاری سفارت کانادا تا ۱۰ سال معاف اید!

براساس اعلام دولت کانادا از تاریخ ۱۳ جولای ۲۰۱۸ ارائه‌ی اطلاعات بیومتریک که شامل انگشت‌نگاری و عکس‌برداری می‌شود برای اکثر متقاضیان ورود به کانادا الزامی می‌باشد. در حال حاضر ۱۹۲ مرکز دریافت اطلاعات بیموتریک در دنیا وجود دارد و دولت کانادا این اطمینان را داده است که اطلاعات آن‌ها در نهایت امنیت جابه‌جا شود و حریم شخصی آن‌ها را حفظ خواهد نمود.

چه‌کسانی برای مهاجرت به کانادا باید بیومتریک (انگشت‌نگاری و عکس‌برداری) ارائه بدهند؟

انجام بیومتریک در زمینه‌های زیر برای متقاضیان اجباری می‌باشد:

 • ویزای توریستی
 • ویزای کار و یا تحصیل (به غیر از اتباع ایالت متحده)
 • اقامت دائم
 • پناهندگان

تاریخ ارائه اطلاعات بیومتریک بسته به ملیت افراد متفاوت می‌باشد، ارائه‌ی اطلاعات بیومتریک برای متقاضیان  از اروپا، خاورمیانه و آفریقا از ۳۱ جولای ۲۰۱۸  و برای متقاضیان از آسیا، اقیانوسیه و آمریکا از ۳۱ دسامبر ۲۰۱۸  آغاز خواهد شد.

چه‌کسانی از بیومتریک معاف هستند؟

 • شهروندان کانادایی، متقاضیان شهروندی (از جمله متقاضیان گذرنامه) یا ساکن دائمی
 • گردشگرانی که دارای مجوز سفر الکترونیکی (eTA)
 • کودکان زیر ۱۴ سال
 • متقاضیان بالای ۷۹ سال (برای پناهجویان معافیت سنی وجود ندارد)
 • مسئولان بالارتبه‌
 • وزرای کابینه و دیپلملت‌های معتبر کشورهای دیگر و سازمان ملل متحد که برای کار رسمی به کانادا سفر کنند
 • دارندگان ویزای ایالت متحده
 • افرادی که قبلاً تست بیموتریک را برای کار و یا تحصیل ارائه داده‌اند
 • متقاضیان اقامت موقت که پیش‌تر بیومتریک خود را همراه با درخواست اقامت دائم ارائه کرده‌اند

شایان ذکر است متقاضیانی که درخواست ویزای کاری یا تحصیلی و یا اقامت دائم در خود کشور کانادا را می‌دهند، تا زمانی که مراکز بیومتریک در سرتاسر کشور کانادا برقرارشود از انجام بیومتریک معاف هستند.

هر چند وقت‌یکبار باید اطلاعات بیومتریک خود را ارائه کنیم؟

متقاضیان ویزای توریستی، ویزای کاری و تحصیلی می‌بایست اطلاعات بیومتریک خود را هر ۱۰ سال یک‌بار ارائه نمایند. توجه داشته باشید که شهروندان ۲۹ کشور از جمله ایران اگر تقاضای خود را قبل از ۳۱ جولای ۲۰۱۸ داده باشند باید اطلاعات بیومتریک خود را دوباره ارائه نمایند. همچنین متقاضیانی که بعد از تاریخ ۳۱ جولای ۲۰۱۸ اطلاعات بیومتریک خود را ارائه کرده‌اند در صورت معتبر بودن نیازی به ارائه‌ی دوباره‌ی اطلاعات بیومتریک ندارند.

هزینه‌ی انجام بیومتریک چقدر است؟

هزینه‌ی بیموتریک به‌صورت انفرادی ۸۵ دلار کانادا و به‌صورت خانوادگی ۱۷۰ دلار کانادا می‌باشد. قبل از انجام انگشت‌نگاری باید مبلغ مورد نظر را پرداخت کنید و فیش واریزی آن را تحویل دهید. معمولاً بعد از گذشت ۱ تا ۳ ماه سفارت به شما جواب خواهد داد. متقاضیان اقامت دائم نیز صرف نظر از اینکه اطلاعات بیومتریک خود را پیش‌تر ارائه نموده‌اند، می‌بایست تمامی هزینه‌های آن را بپردازند.

چرا دولت کانادا اطلاعات بیومتریک را جمع‌آوری می‌کند؟

بیومتریک مشخصات فیزیکی منحصر به‌فرد نظیر اثر انگشت و ویژگی‌های صورت را نشان می‌دهد و از آن برای تعیین هویت فرد استفاده می‌شود. استفاده از اطلاعات بومتریک احتمال جعل هویت را به‌طور چشمگیری کاهش می‌دهد و از ورود سارقان، مجرمان سابقه‌دار ورود مجدد و بدون اجازه‌ی دیپورت شده‌ها به کانادا جلوگیری می‌کند. امروزه بیش از ۷۰ کشور دنیا از بیومتریک در برنامه‌های مهاجرت خود استفاده می‌کنند تا امنیت کشور خود را افزایش دهند.

شایان ذکر است که در فرودگاه‌ها و درگاه‌های ورودی زمینی تایید اطلاعات بیومتریک توسط افسر خدمات مرزی صورت می‌گیرد تا این اطمینان حاصل شود که هویت شخصی که درخواست ورود به کانادا را دارد همان فردی است که در خارج از کشور کانادا تایید شده است.

Call Now Button