خانه اپرا ایروان

خانه اپرا ایروان

08/07/1398
ایروان

کمتر کسی را می توان پیدا کرد ارمنستان برود ولی به دامنه کوه آرارات و کنار رود هرازدان نرفته باشه.کجا؟؟  پایتخت ارمنستان، شهر ایروان، یکی از مکان های پرطرفدار دیدنی ارمنیان جهان، جایی که بیشترین مرز را با ایران داراست و تطبیق هنر با فرهنگ را در این شهر می توان دید.
پایتخت ارمنستان به راستی دارای محبوبیت های توریستی زیادی است که سالانه مردم زیادی خاطرات خود را در این منطقه ورق می زنند. در این منطقه، معماری دارای اهمیت فرهنگی بالایی است که سالن اپرای ایروان، یکی از جاذبه های گردشگری پرطرفدار تور ایروان محسوب می شود.

خانه اپرا ایروان یکی از جاذبه های گردشگری ارمنستان

خانه اپرا ایروان را می توان یکی از افتخارات ارمنستان و مکانی دیدنی برای هنر دوستان و سنت دوستان دنیا شمرد، که توسط معمار شاخص “الکساندر تامانیان” طراحی شده است. جالبه بدانید این سوغات فرهنگی، یکی از 10 سالن مطرح اپرا و تئاتر در جهان شناخته شده.

تاریخ خانه اپرا ایروان را بخوانیم

تاریخچه خانه اپرا ایروان

 

ارمنستان یکی از مهم ترین کشورهای دارای فرهنگ غنی از موسیقی جهان محسوب می شود؛ این کشور در خود گروه های بنام موسیقی را جای داده که به نوبه خود در صدر موسیقی جهان هستند.
اولین قدم بزرگ ساخت تاریخ اپرا، سال 1930 در مراسم جشن دهمین سالگرد شوروی ارمنستان اتفاق افتاد.
افتتاح خانه اپرا ایروان شروعی برای برپایی گروه های باله و اپرای ملی شد. اولین گروه افتتاح کننده این سالن باشکوه، در سال 1935 ، گروه باله ای به نام دریاچه قو بودند که به روی صحنه پا گذاشتند.
جالبه بدانید که از سال 1935 یک اپرای بی نظیر هم در سالن اپرای ایروان، به نام اپرا آنوش (anoush) شروع به اجرا کرد، که به یکی از نمایش های جدانشدنی تالار نمایش تبدیل شده است.

سالن های اپرای ایروان

خانه اپرای ایرواناین مرکز هنرهای کلاسیک خود را شامل استیجی بی نظیر، آمفی تئاتر و سالن های جذاب کرده و به زیبایی های فرهنگی غیر قابل وصف خود افزوده است.
سالن اجرای باله و اپرا به نام الکساندر اسفندیاریان نامگذاری شده که به عنوان دانشکده تئاتر باله و اپرای ملی ارمنستان به شهرت رسیده.
ساختمان این تالار، شامل 2 سالن کنسرت حیرت انگیز است:
–  سالن کنسرت آرام خاچاتوریان (Aram Khachaturian) با ظرفیت 1400 صندلی
–  سالن نمایش ملی باله و اپرای الکساندر اسفندیاریان با ظرفیت 1200 صندلی

اجراهای اپرا ایروان ارمنستان چگونه است؟

سالن اپرا ایروان

این تالار از زمان ساخت خود تاکنون پذیرای بیش از 200 اپرا و باله توسط هنرمندان بنام و صاحب سبک ارمنی، روسی و اروپای غربی بوده. می توان از خوانندگان مشهوری چون mihran erkat و nar hovhannisyan ،آهنگسازان برجسته ای چون Aram Katanyan و Yuri Davtyan که مسئول پیشرفت این خانه ی بزرگ هستند، نام برد.

یکی از شگفتی های این بنا، قدمت بالای 85 سال است که بازدیدکنندگان را حیرت زده خود کرده.

به طور کلی می توان گفت که در هنگام ساختن این بنای هنری، تامانیان، ضمن طراحی نمای سنتی ملی، از بهترین آیین های معماری قرون وسطای ارمنی استفاده کرده و باعث شده بازدید کنندگان و گردشگران، از اقصی نقاط جهان برای دیدن این شاهکار معماری به ارمنستان بروند.

 

میدان اپرا، ستاره درخشان ایروان

میدان اپرا ایروان

مگر می شود از سالن اپرا ایروان بازدید کنید ولی از میدان اپرا رد نشده باشید؟ این میدان یکی از جاذبه های توریستی و بخشی از مجموعه خانه اپرا ایروان محسوب می شود.
در میدان دو تندیس از هنرمندان مشهور، به نام هوهانس تومانیان(نویسنده) و آلکساندر اسپندیریان(آهنگساز) به چشم می خورد که با قدم زدن در این محوطه با فرهنگ مردم مهمان نواز ارمنستان آشنا می شوید.
در بخش غربی میدان اپرا، پارکی را می بینید که در داخلش کافه و رستوران های جذابی است و می توانید خود را مهمان نوشیدنی و غذاهای خوشمزه اش بکنید.
جالبه بدونید میدان آزادی یا استقلال، همان میدان اپراست؛ محلی برای گردهمایی و مراسم های مختلف که پس از میدان جمهوری به عنوان اصلی ترین میدان های ارمنستان شناخته شده.

میدان جمهوری ایروان

میدان جمهوری ایروان

میدان جمهوری ایروان، میدانی بزرگ و دیدنی با الگویی خاص که در سنگ فرش های خود به کار برده، فواره های آب بزرگ در قسمت شمالی محوطه ،با رقص موزیکالشان چشم ها را به خود می دوزند.
بناهای اطراف میدان جمهوری ایروان،هنر رنگ در سنگ است، سرخ و سفید، دیدینی و مهیج.
در ضمن میدان توسط 5 ساختمان سیاسی و هنری محاصره شده
1.   گالری ملی و ساختمان موزه تاریخ در شمال
2.   دفتر اصلی دولت ارمنستان در شمال شرق
3.   اداره پست مرکزی جمهوری ارمنستان در جنوب شرق
4.   هتل “ماریوت ارمنستان” در جنوب غرب
5.   وزارت انرژی و منابع طبیعی در شمال غرب

چگونه بلیط اپرا را تهیه کنیم؟

شما که مجذوب این هنر بی نظیر هستید می توانید با مراجعه به دفتر اداری اپرا، که در مجاورت ساختمان اصلی قرار دارد، بلیط برنامه های این تالار را تهیه کنید.
همچنین می توانید برای تهیه بلیط اپرای ایروان سری به سایت www.opera.am/en بزنید.

بهتر است این قوانین و مقرراتی ساختمان اپرا را رعایت کنید

  1. محدودیت پوششی خاصی برای ورود به خانه اپرا وجود ندارد، اما یادتان باشد با لباس ورزشی به بازدید نروید، چون با ورودتان مخالفت می کنند.
  2. افرادی که حال طبیعی ندارند و مواد مخدر مصرف کردند، اجازه ورود نخواهند داشت.
  3. در سالن اپرای ایروان نمی توانید خوراکی و نوشیدنی میل کنید، در صورت همراه داشتن مواد غذایی ماموران به شما تذکر می دهند.

دسترسی های ساختمان اپرای ایروان

شما در هر منطقه از ایروان باشید می توانید 30-40 دقیقه خود را این تالار برسانید.

نقشه تالار اپرا ایروان

آدرس و شماره تماس:

آدرس     ۵۴ Tumanyan Str., Yerevan, Armenia, 0002
تماس     1052041(374+)

Call Now Button