حمام ایاصوفیه

حمام خرم سلطان ایاصوفیه در استانبول

در شهر استانبول جاذبه‌های گردشگری و مکان‌های باستانی زیادی قرار گرفته است که گردشگران تور استانبول را مجذوب خود می‌کند. یکی از این مکان‌های باستانی در استانوبل حمام خرم سلطان ایاصوفیه می‌باشد که قدمت بسیار طولانی دارد. این حمام متعلق به قرن 16 میلادی است و مربوط به یکی از پادشاهان مشهور عثمانی می‌باشد.

خرم سلطان ملکه‌ی امپراطور عثمانی به معمار دربار دستور می‌دهد تا حمامی را برای جمعیت مذهبی شهر بسازند. علاوه بر این بنا این معمار بناهای زیادی را به دستور ملکه بنا می‌کند که از جمله‌ی آن مسجد سلیمانیه، مسجد مهروماه، مجد رستم شاه و بسیاری دیگر را ساخته است. امروزه تمامی این بناها جزوی از آثار تاریخی و جاذبه‌های گردشگری این شهر محسوب می‌شود و هرساله افراد زیادی در تور ترکیه از آن‌ها بازدید می‌کنند.

این حمام سنتی دارای دو بخش زنانه و مردانه است و تمامی دالان‌ها و اطاق‌ها چوبی هستند. بخش جداگانه برای خانم‌ها در قسمت جنوبی و بخش آقایان در قسمت شمالی قرار گرفته است. این حمام تا اوایل قرن بیستم مورد استفاده قرار می‌گرفت اما برای سال‌های درب‌های آن بسته بوده و گاهی نیز از آن به عنوان زندان نیز مورد استفاده قرار می‌گرفته. حمام ایاصوفیه بسیار مورد استقبال گردشگران قرار می‌گیرد و همه‌روزه از ساعت 8 صبح تا 10 شب پذیرای علاقه‌مندان است. هزینه‌ی ورودی برای هر نفر 55 یورو برای هر نفر است.

Call Now Button