مهاجرت به لهستان | یکی از بهترین مقصدهای مهاجرت 

مهاجرت به لهستان | یکی از بهترین مقصدهای مهاجرت 

اکثر کسانی که به فکر مهاجرت هستند، فقط به دنبال راهی برای رسیدن به کشورهای انگلیس و کانادا و آلمان هستند! درست است که این کشورها شرایط بسیار خوبی را برای زندگی فراهم کرده اند، اما کشورهای دیگر مثل لهستان هم می توانند مقصد خوبی برای مهاجرت و زندگی باشند. در این مقاله با ما همراه باشید تا در مورد روش های مهاجرت به لهستان و شرایط زندگی در این کشور با هم صحبت کنیم.

اطلاعات کلی درباره کشور لهستان

لهستان کشوری با 38 میلیون جمعیت است که در لیست کشورهای پرجمعیت اروپا، رتبه هشتم را کسب کرده. لهستان به خاطر نرخ کم تورم و موقعیت های شغلی خوب، مقصد مناسبی برای مهاجرت کردن است.

افرادی که فکر مهاجرت به کشور لهستان را در سر می پروانند، باید بدانند که این کشور از دسته کشورهای ارزان قیمت با امکانات متوسط است. البته رتبه شغل و کسب و کار بالایی را برای خود دست و پا کرده که امتیاز بسیار خوبی برای آن محسوب می شود. نرخ تورم لهستان کمتر از 2 درصد است. هزینه های زندگی در کشور دیگر، به خصوص در سال های اول مهاجرت برای مهاجران خیلی مهم است.

لهستان به خاطر کم هزینه بودن گزینه خیلی خوبی برای مهاجرت است. خرج و مخارج و هزینه زندگی در لهستان به نسبت دیگر کشورهای اروپا مقرون به صرفه تر است. همین مسئله زندگی در این کشور را آسان می کند. البته این بدین معنا نیست که فراز و فرود کمی دارد یا چالشی برای شخص مهاجر وجود ندارد!

از چه راه هایی به لهستان مهاجرت کنیم؟

مثل همه کشورهای دیگر برای مهاجرت به لهستان می توانید از طریق چند راه اقدام کنید:

  1. کار
  2. تحصیل
  3. تولد
  4. ازدواج
  5. سرمایه گذاری
  6. ثبت شرکت
  7. خرید ملک

همه این روش ها را در ادامه با هم مورد بررسی قرار می دهیم:

 

مهاجرت به لهستان از طریق تحصیل

اصلا چرا باید برای ادامه تحصیل به لهستان مهاجرت کنیم؟!

اولین و بدیهی ترین جواب برای این سوال، سطح عملی خوب دانشگاه های لهستان برای تحصیل دانشجویان است. از آن جایی که لهستان یکی از کشورهای اتحادیه اروپا است، ورود به این کشور به معنای ورود به اروپاست! این مسئله می تواند نویدبخش شروع یکی مسیر رویایی برای هر کسی باشد.

هزینه های تحصیل در لهستان برای هر دانشجو و با در نظر گرفتن خورد و خوراک، هزینه خوابگاه، حمل و نقل ماهانه 200 تا 300 یورو تخمین زده می شود. البته این ارقام با توجه به شهر محل سکونت و رشته تحصیلی شخص تغییر می کند. اولین قدمی که برای دریافت ویزای تحصیلی لهستان باید بردارید، دریافت پذیرش تحصیلی لهستان است:

 

اخذ پذیرش تحصیلی لهستان و ویزای دانشجویی لهستان

در اولین قدم باید مدرک آخرین دوره تحصیلیتان را داشته باشید. بعد از آن بر اساس این که به زبان لهستانی یا انگلیسی ادامه تحصیل می دهید باید دانشگاه مناسبتان را پیدا کنید. برای اثبات دانش زبانتان هم به مدرک معتبر زبان احتیاج خواهید داشت.

در ادامه برای دریافت ویزای دانشجویی لهستان باید فرم مربوط به ویزا را پر کنید. مدارکی را هم برای اثبات تمکن مالی برای زندگی در این کشور در دوران تحصیلتان باید ارائه دهید. نوشتن یک رزومه تحصیلی کوتاه (CV) درباره خودتان هم از کارهایی است که برای دریافت ویزای دانشجویی انجام دهید.

مهاجرت به لهستان از طریق تحصیل

اما تکلیف زبان تحصیلتان در این کشور چه می شود؟

برای شروع تحصیل در لهستان نیازی نیست که به زبان لهستانی مسلط باشید. دانش یکی از زبان های انگلیسی، فرانسوی یا آلمانی برای تحصیل در این کشور کافیست. به یکی از گواهی های زیر برای اثبات دانش زبانتان نیاز خواهید داشت:

  • FCE، CAEیا CPE برای مطالعات انگلیسی
  • DEFL B برای مطالعات در فرانسه
  • Zertificat Deutsch Plus برای مطالعات آلمان

در نظر داشته باشید که ممکن است دانشگاه برای پذیرش دادن از شما یک تست زبان بگیرد. در چنین حالتی این مدارک نیازی نیست و قبولی در همان تست برای شما کافی خواهد بود.

 

دانشگاه های زیر از جمله دانشگاه های برجسته لهستان هستند:

Uniwersytet Warszawski ورشوUniwersytet Jagiellonski KrakowPolitechnika Warszawska ورشو
Akademia Górniczo-Hutnicza کراکوفUniwersytet im. آداما میکیویچا پوزنانUniwersytet Wroclawski Wroclaw
Uniwersytet Mikolaja Kopernika، Toruniu TorunPolitechnika Wroclawska WroclawchUniwersytet Slaski Katowica

 

اجازه اقامت برای مهاجرت به لهستان

به خاطر داشته باشید که اگر یکی از شهروندان اتحادیه اروپا هستید، باید برای حضورتان در کشور لهستان به مدت بیشتر از سه ماه، اجازه اقامت داشته باشید. اما اگر شهروند اتحادیه اروپا نیستید، باید ویزا تحصیلی لهستان را در پاسپورتتان داشته باشید.

اگر قصد تمدید مدت اقامتتان در لهستان را دارید، باید ب روز قبل از تمام شدن مدت اقامتتان، برای کارت اقامت موقت (karta czasowego pobytu) درخواست دهید.

 

سلامت و امنیت

خدمات بهداشتی و درمانی لهستان رایگان نیستند. به احتمال زیاد در طول اقامتتان در این کشور به خدمات درمانی نیاز پیدا می کنید. پس بهتر است که خودتان را بیمه کنید. البته اگر از شهروندان اتحادیه اروپا باشید و کارت بیمه بهداشت اروپا (EHIC) داشته باشید، خدمات بهداشتی لهستان به صورت رایگان در اختیارتان قرار می گیرد.

اما در غیر این صورت باید چه کار کنید؟ شما باید از  بیمه بهداشت ملی (Narodowy Fundusz Zdrowia) استفاده کنید. در این حالت باید هر ماه مبلغی را برای بیمه بهداشتی پرداخت کنید.

 

مهاجرت به لهستان از طریق تولد

بر اساس قوانین حاکم بر لهستان، اگر یکی از والدین یا هر دو نفر آن ها تابعیت لهستانی داشته باشند و فرزندشان در این کشور متولد شود، می تواند تابعیت لهستانی داشته باشد. به این قانون اصل خون گفته می شود.

اما قانون دیگری تحت عنوان خاک هم وجود دارد که به فرزندان تابعیت لهستانی می بخشد. یعنی اگر پدر و مادر تابعیت لهستانی نداشته باشند ولی فرزندشان را در این کشور به دنیا بیاورند، بر اساس قانون خاک فرزندشان تابعیت لهستانی خواهد داشت.

این مسئله در مورد فرزندخواندگی هم صدق می کند. اگر فرد به عنوان فرزندخوانده یک شخص با تابعیت لهستانی پذیرفته شود، می تواند تابعیت لهستانی بگیرد. اگر فرزندخواندگی قبل از سن ۱۶ سالگی تکمیل شود کودک از لحظه تولد تابعیت لهستانی خواهد داشت.

 

مهاجرت به لهستان از راه ازدواج

برای این که بتوانید از طریق ازدواج با یک شخص لهستانی، شهروندی این کشور را بگیرید باید چند شرط را رعایت کنید. از آنجایی که ازدواج های سوری زیادی برای دریافت شهروندی یا اقامت لهستان شکل میگیرد، قوانین مربوط به این مسئله کمی سختگیرانه خواهد بود.

برای این کار شخص باید اول از همه یک ویزای موقت یا دائم برای اقامت در لهستان داشته باشد. باید حداقل سه سال از ازدواج فرد با کسی که تابع لهستان است، گذشته باشد تا بتواند برای اجازه اقامت دائم و شهروندی درخواست بدهد. سند ازدواج این دو نفر باید قانونی باشد.

وقتی سه سال از ازدواج دو نفر می گذرد و شخص خارجی حداقل دو سال از این مدت را در لهستان اقامت داشته، می تواند برای دریافت اقامت دائمی درخواست دهد. حدودا 3 سال و نیم بعد از ازدواج هم می تواند درخواست شهروندی لهستان را ثبت کند.

Call Now Button