چند نکته مهم قبل از رفتینگ

چند توصیه‌ قبل از رفتینگ

31/03/1397
نکات سفر

رفتینگ یکی از هیجان‌انگیزترین تفریحات آبی محسوب می‌شود. این ورزش در ایران به‌ویژه در فصل تابستان طرفداران زیادی پیدا کرده است و تورهای مختلف رفتینگ در ایران و دیگر نقاط جهان برپا می‌شود. انتخاب رودخانه‌ی مناسب در رفتینگ از اصول خاصی پیروی می‌کند. دسترسی به جاده یکی از بارزترین ویژگی رودخانه‌های مناسب رفتینگ به حساب می‌آید. چنین رودخانه‌ای باید عرض و عمق مناسبی داشته باشد و در شرایطی که عمق رودخانه کم و خیلی زیاد باشد ممکن است قایقرانان دچار آسیب دیدگی شوند. در ایران رودخانه‌های مختلفی اعم از رودخانه‌ی هراز، سفید‌رود و رودخانه‌ی سزار می‌باشد.  در اطراف ایران بهترین تورهای رفتینگ در تور ارمنستان و تور آنتالیا می‌باشد. در این مقاله قصد داریم شما را با چند توصیه‌ی مهم قبل از رفتینگ آشنا کنیم.

  • لباس مناسب بپوشید

اگر قصد دارید در بهار به رفتیگ بروید، آب رودخانه کمی سرد است و خیس شدن لباس شاید کمی آزاردهنده باشد. از این جهت توصیه می‌شود که لباس‌های ضد آب بپوشید و این‌کار بدون اینکه خیس شوید می‌توانید از رفتینگ لذت ببرید. معمولاً هرجا که برای رفتینگ بروید بدانید آفتاب سوزانی دارد، از این جهت لباس آستین بلند بپوشید و از کرم ضد آفتاب نیز استفاده کنید. به عنوان نمونه رفتینگ در تور باکو در بین ایرانیان از محبوبیت بالایی برخوردار است و اگر در فصل بهار به این منطقه سفر کردید توصیه می‌شود که لباس مناسب داشته باشید.

  • درست پارو بزنید

این‌که پارو را به‌دستی در دست بگیرید نقش مهمی را در رفتینگ ایفا می‌کند. یک دست باید در پایین دسته‌ی پارو باشد و دست دیگر باید همیشه در بالای دسته و بروی قلاب T شکل باشد. قلاب از پلاستیک سخت ایجاد شده است و با نگه‌داشتن بروی آن می‌توانید در صورت بروز اتفاق‌های ناگهانی کنترل اوضاع را در دست بگیرید.

  • به صحبت‌های راهنما گوش دهید

راهنما کسی است که مسیر را به خوبی می‌شناسد و در موقعیت‌های مناسب عکس‌العمل صحیح را انجام می‌دهد. از این جهت به توصیه‌های راهنمای خود گوش کنید تا امنیت رفتیگ افزایش یابد. علاوه بر گوشدادن به صحبت‌های مربی، توصیه می‌شود که در اتفاق‌های مختلف هول نشوید و زمانی که به آب افتادید هوشمندانه رفتار کنید.

  • جلوی واژگونی قایق را بگیرید

در هنگام رفتینگ به “های سایدینگ” بیش‌تر توجه کنید. های سایدینگ دستوری است که راهنما به عنوان آخرین تلاش برای جلوگیری از واژگونی قایق صادر می‌کند. در برخی شرایط ممکن است قایق ر بررخورد با صخره ویا جریان سریع آب واژگون شود. در این لحظه عجولانه رفتار نکنید و به محض شنیدن دستور “های سایدینگ” به سمتی از قایق بروید که واژگونی را خنثی کند.

 

Call Now Button