غذاهای ارمنی

معرفی فرهنگ غذایی ارمنستان

ارمنستان به‌دلیل موقعیت جغرافیایی آن تلفیقی از فرهنگ‌های مختلف را در دل خود جای داده است و شما می‌‌توانید این تلفیق فرهنگی را در غذاهای ارمنی نیز تجربه کنید. قدمت غذاهای ارمنی به 2 هزار سال پیش باز می‌گردد  و می‌توان ریشه‌ی فرهنگ غذایی کنونی ارمنستان را در تاریخش جستجو کرد. به‌عنوان نمونه در غذاهای این کشور شما می‌توانید گوشت قرمز فراوان را مشاهده کنید که این موضوع بی‌ارتباط با سنت مردم باستان این دیار در پرورش دام‌های محلی نیست. شایان ذکر است که دره‌های حاصل‌خیز ارمنستان باعث شده تا مردم بومی از غلات مختلف همانند عدس، گندم، جو، لوبیا، عدس و… در غذاهای خود در کنار گوشت استفاده کنند.

طعم بی‌نظیر غذاهای ارمنی مدیون تازگی و کیفیت مواد اولیه می‌باشد و استفاده بیش از حد از ادویه‌ها در این غذاها جایی ندارد. در این مقاله از سالیان سفر قصد داریم که شما را با چندین غذای مشهور ارمنی آشنا کنیم.

  • خورواتس

غذاهای ارمنی
غذاهای ارمنی

بدون شک یکی از لذیذ‌ترین غذاهای محلی ارمنی خورواتس می‌‍باشد که در اکثر منوی رستوران‌ها ارمنی جای دارند. برای طبخ خورواتس تکه‌های گوشت دنده و بره یا گاو را سیخ می‌کشند و بروی آتش کباب می‌کنند. توصیه می‌شود که در تور ارمنستان این غذای لذیذ را از دست ندهید.

  • خش

غذاهای ارمنی
غذاهای ارمنی

خش یا همان کله پاچه‌ی خودمان فقط مختص ایرانی‌ها نمی‌باشد و در فرهنگ غذایی کشورهای دیگر همانند ارمنستان نیز جای دارد. جالب است بدانید در ارمنستان همانند ایران خش را در وعده‌ی صبحانه همراه با لیموی تازه سرو می‌شود.

  • قاپاما

غذاهای ارمنی
غذاهای ارمنی

قاپاما یکی از غذاهایی در ارمنستان می‌باشد که بیش‌تر در ایام کریسمس طبخ می‌شوند. برای پخت قاپاما، معولاً درون کدو تنبل را خالی می‌کنند و آن را با موادی همانند میوه‌های خشک همانند خرما و زردآلو پر می‌کنند و آن را با شکر و دارچین طعم‌دار می‌کنند. قاپاما در بین گردشگران ایرانی تور ایروان در جایگاه خاصی برخوردار است.

  • ماهی کبابی

غذاهای ارمنی
غذاهای ارمنی

ارمنستان به‌دلیل نزدیکی به دریاچه‌ی سوان، انواع غذاهای دریایی همانند ماهی کبابی در آن سرو می‌شوند. معمولاً از ماهی قزال‌آرا برای پخت آن استفاده می‌شود و از از گوجه فرهنگی و فلفل دولمه برای تزئین آن استفاده می‌شود.

  • فولیسا

غذاهای ارمنی
غذاهای ارمنی

فولیسا در واقع یک نوع خورشت می‌باشد که در آن از لوبیای سبز و گوجه فرهنگی استفاده می‌شود. شما می‌توانید فولیسا را به همراه برنج و یا دیگر غلات سرو کنید.

Call Now Button