بهترین غذاهای ارمنستان

معرفی بهترین غذاهای ارمنستان

غذاهای ارمنی طعم اصالت و قدمت تاریخ این کشور را به شما می‌چشانند. فرهنگ غذایی ارمنستان به 2هزار سال پیش برمی‌گردد و تاریخی غنی پشت سر بهترین غذاهای ارمنستان نهفته شده است. گوشت و سبزیجات، پایه‌های اصلی غذاهای ارمنی هستند. به‌خاطر این که در گذشته مردم این کشور اکثراً به دامداری و یا کشاورزی مشغول بودند، حضور گوشت و سبزیجات در سفره‌های مردم ارمنستان به وضوح احساس می‌شود. طعم بی‌نظیر غذاهای ارمنی مدیون تازگی و کیفیت مواد اولیه می‌باشد و استفاده بیش از حد از ادویه‌ها در این غذاها جایی ندارد. در این مقاله از سالیان سفر قصد داریم که شما را با چندین غذای مشهور ارمنی آشنا کنیم.

اگر روزی با تور ارمنستان عازم این کشور زیبا شدید، به‌غیر از رستوران‌های این کشور از مغازه‌ها و فروشگاه‌های سوغاتی ارمنستان هم سری بزنید.

خش یا کله پاچه Khash

بیشتر ما ایرانی‌ها فکر می‌کنیم، کله‌پاچه غذایی است که فقط در کشور ایران پخته می‌شود؛ ولی این فکر درست نیست! کشورهای نزدیک ایران مثل ارمنستان، آذربایجان، گرجستان، بلغارستان و… هم کله پاچه را در سفره‌های غذایشان دارند. در ارمنستان هم کله پاچه را به عنوان صبحانه سرو می‌کنند. در روزهای سرد زمستانی خوردن یک پرس کله پاچه طعم و لذت خاص خودش را دارد.

خش یا کله پاچه Khash

آبگوشت بزباش

همان‌طور که گفتیم گوشت عضو اصلی بهترین غذاهای ارمنستان است. ارمنی‌ها برای پختن آبگوشت بزباش ابتدا یک تکه گوشت که استخوان هم داشته باشد را به صورت نیمه پخته آماده می‌کنند، بعد آن را با روغن سرخ کرده و دوباره به آبگوشت اضافه می‌کنند. در مرحله‌ی بعدی موادی مثل سیب‌زمینی، پیاز، گوجه‌فرنگی، فلفل بلغارستانی، بادمجان، نمک و ادویه‌های خوش‌بو به آن اضافه می‌کنند. به این ترتیب یکی از بهترین غذاهای ارمنستان پخته می‌شود.

 قاپاما Ghapama

قاپاما یکی از خوشمزه‌ترین، قدیمی‌ترین، اصیل‌ترین و بهترین غذاهای ارمنستان است که معمولاً هم در زمان کریسمس طبخ می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم کسانی که به طعم کدو تنبل علاقه دارند حتماً این غذا را امتحان کنند. برای پخت قاپاما باید داخل یک کدو تنبل را خالی کنید و با موادی که از قبل آماده کرده‌اید پر کنید.

این مواد عبارتند از برنج پخته شده همراه با ترکیبی از میوه‌های خشک به‌طور مثال بادام، خرما، کشمش، سیب، آلو، آلو بخارا، زغال‌اخته و گردو. البته این پایان ماجرا نیست! در آخر روی همه‌ی این مواد عسل می‌ریزند و آن را داخل کدو تنبل ریخته و همراه آب روی  شعله‌ی ملایم می‌پزند. قاپاما غذایی با طعم شیرین است که از ادویه‌هایی مثل دارچین در آن استفاده می‌شود.

هاریسا Harissa

هاریسا از آن دسته غذاهایی است که باید چند ساعت در انتظارش بنشینید تا خوب پخته شود و اصطلاحاً جا بیافتد. به جرأت می‌توان گفت این غذا یکی از مقوی‌ترین و بهترین غذاهای ارمنستان است که مثل موارد قبلی گوشت عضو ثابت آن است. گندم و گوشت پرچرب بره یا مرغ را باید در زمانی طولانی همراه با آب روی اجاق بگذارید تا با شعله‌ی ملایم کاملاً نرم و پخته شود.

هاریسا Harissa از بهترین غذاهای ارمنستان

دلمه Dolma

دلمه هم مثل کله پاچه یک غذای مخصوص ایرانی نیست. غیر از ارمنستان حتی در کشورهای شرق آسیا هم دلمه در لیست غذاهایشان دارند. ارمنی‌ها معمولاً برای پخت دلمه از گوشت خوک و گاهی هم از گوشت بره استفاده می‌کنند. این گوشت همراه موادی مثل سبزیجات معطر و برنج داخل برگ مو ریخته می‌شود و با آب پخته می‌شود.

البته برای پخت دلمه غیر از برگ مو یا همان برگ درخت انگور، از کلم، گوجه‌فرنگی، بادمجان و فلفل دلمه هم می‌شود استفاده کرد. برای این که در ارمنستان غذای حلال بخورید هم دقت کنید که از گوشت خوک در دلمه یا هر غذای دیگری استفاده نشده باشد.

دلمه Dolma

فاسولیا Fasulya

این بار یک خورشت ارمنی را به شما معرفی خواهیم کرد: “فاسولیا”. تقریباً می‌شود گفت فاسولیا شبیه لوبیاپلوی خودمان است. ترکیبی از گوشت، لوبیا سبز و گوجه‌فرنگی را همراه با ادویه‌ها خوب می‌پزند. زمان زیادی برای پخت این غذا احتیاج نیست و تقریباً دو ساعته آماده می‌شود. فاسولیا یکی از بهترین غذاهای ارمنستان است که اهالی این کشور آن را با برنج یا سایر غلات مثل بلغور نوش‌جان می‌کنند.

خورواتس

بدون شک یکی از لذیذ‌ترین غذاهای محلی ارمنی خورواتس می‌‍باشد که در اکثر منوی رستوران‌ها ارمنی جای دارند. برای طبخ خورواتس تکه‌های گوشت دنده و بره یا گاو را سیخ می‌کشند و بروی آتش کباب می‌کنند. توصیه می‌شود که در سفر به ارمنستان این غذای لذیذ را از دست ندهید.

خوشمزه ترین غذاهای ارمنستان

Call Now Button