استانبول یا دبی

استانبول یا دبی ؟ کدام را انتخاب کنیم؟

حتماً برای شما هم پیش آمده که مبلغی را به عنوان هزینه سفر در اختیار دارید، اما هنوز مطمئن نیستید که کدام شهر برای شما مقصد مناسبی است. تصمیم گیری برای یک سفر خارجی، به خصوص اگر اولین سفر خارجیتان باشد، کار سختی است. بین کشورهای نزدیک به ایران، امارات و ترکیه جزو محبوب‌ترین گزینه‌ها برای سفر گردشگران ایرانی محسوب می‌شوند. اما سوال بزرگی که پیش روی ما قرار دارد این است: حالا کدام را انتخاب کنیم؟ استانبول یا دبی ؟

برای این که بتوانیم به این سوال جواب بدهیم باید تکلیف خودمان را روشن کنیم! حتماً می پرسید یعنی چی؟! در ادامه توضیحات بیشتری درباره این موضوع می‌دهیم:

هدفتان از سفر چیست؟

قبل از این که بخواهید شهری را برای مسافرت انتخاب کنید، از خودتان بپرسید که با چه هدفی قرار است سفر کنید؟ دوست دارید به جایی آرام سفر کنید تا از شلوغی شهر دور شوید؟ یا دلتان لک زده برای هیجان و تفریح؟ دوست دارید از جاهای تاریخی دیدن کنید یا می‌خواهید همه‌ی پس اندازتان را برای خرید لوازم برند خرج کنید؟

حالا با پاسخ دادن به این سوال‌ها هدف شما از سفر بهتر و دقیق‌تر مشخص می‌شود. سفر به استانبول یا دبی به سلیقه شخصی و انتظاراتتان از یک مقصد گردشگری بستگی دارد. البته عواملی مثل شرایط آب و هوایی و میزان بودجه هم می‌توانند تأثیر بسزایی روی سفر شما داشته باشند. به طور کلی اگر علاقه به اماکن مدرن دارید، دبی جای بهتری برای شماست؛ در مقابل اگر علاقه‌مند به مکان‌ها تاریخی هستید، بهتر است به استانبول سفر کنید.

حالا دو شهر استانبول و دبی را با در نظر گرفتن جنبه‌های مختلف با هم مقایسه می‌کنیم تا با خیال راحت‌تر برای سفرتان تصمیم بگیرید.

کدام کم‌هزینه‌تر است؟

طبیعی است که برای سفرتان نگران خرج و مخارج باشید. احتمالاً خودتان بتوانید حدس بزنید که دبی در مقایسه با استانبول گران‌تر و پرهزینه‌تر است. معمولاً در مقایسه با بازدید از موزه‌ها باید برای تفریح کردن بیشتر هزینه کرد. از آن‌جایی که دبی به عنوان یک مقصد تفریحی با جاذبه‌های گردشگری مثل سافاری، اسکی، پارک آبی، شترسواری و… معرفی می‌شود، پس باید توقع مخارج بالا برای سفر به دبی را داشته باشید.

در استانبول هم باید هزینه ورودی اماکن تاریخی یا هزینه تفریحاتی مثل حمام ترکی یا پارک آبی را در نظر بگیرید. در مورد هزینه‌های مربوط به خورد و خوراک هم باید بگوییم که تفاوت چندانی میان غذاهای استانبول یا دبی وجود ندارد. برای خرید کردن هم هر دو شهر بهترین و مجهزترین مراکز خرید را دارند. البته دبی به خاطر ساخت و ساز مدرنی که دارد، به روزتر به نظر می‎رسد؛ اما معمولاً همه شهرهای ترکیه و به خصوص استانبول را برای خرید لباس انتخاب می‌کنند.

کدام هوای بهتری دارد؟ استانبول یا دبی ؟

استانبول به خاطر آب و هوای مدیترانه‌ای که دارد، در بیشتر ماه‌های سال هوایی دلپذیر و متبوعی دارد. اگر بخواهیم آب و هوای استانبول را با شهرهای داخلی مقایسه کنیم، باید تبریز یا ارومیه را برایتان مثال بزنیم. در کل، فصل‌های بهار و پاییز به عنوان بهترین زمان برای سفر به استانبول تلقی می‌شوند. اما دبی چطور؟

آب و هوای دبی، به اندازه‌ی زمین تا آسمان با استانبول تفاوت دارد! دبی با هوای گرم و شرجی، تابستان‌های بسیار گرم و سوزانی دارد. برای سفر به دبی بهتر است فصل زمستان را انتخاب کنید؛ در این فصل‌ها هوا بیشتر شبیه به بهار است تا زمستان! پس می‌تواند زمان خوبی برای سفر باشد. معمولاً کسانی که از گرمای آفتاب لذت می‎برند، دبی را برای سفرشان انتخاب می‌کنند.

استانبول یا دبی

امنیت دبی بهتر است یا استانبول؟

در شهر دبی قوانین بسیار سختگیرانه‌ای برای جرم و جنایت‌ها در نظر گرفته شده است. این قوانین باعث شده تا دبی به یکی از امن‌ترین شهرهای جهان تبدیل شود و آمار جرم‌هایی مثل دزدی و جیب‌بری در آن بسیار پایین باشد. اگر استانبول را با دبی مقایسه کنیم، امنیت ضعیف‌تری دارد و احتمال این که کسی جیبتان را خالی کند و متوجه نشوید بسیار بیشتر است.

استانبول یا دبی

مقایسه سفر به استانبول یا دبی

 1. دبی شهر مردن و استانبول شهر تاریخی به شمار می‌رود.
 2. به طور کلی استانبول نسبت به دبی ارزان‌تر است.
 3. استانبول یا دبی هر دو تعداد زیادی ساحل دارند و در این مورد با هم برابرند.
 4. در سفر به استانبول یا دبی شما با مراکز خرید بسیار مجهزی روبه‌رو می‌شوید؛ اما اکثر مسافران استانبول را برای خرید پوشاک برمی‌گزینند.
 5. تعداد زیادی سینما و تئاتر در سطح شهرهای استانبول یا دبی می‌بینید.
 6. میانگین هزینه‌های مربوط به حمل و نقل در دبی ۲ برابر استانبول است.
 7. هر دوی این شهرها ۲ فرودگاه بین المللی دارند.
 8. امنیت دبی بسیار بهتر از استانبول است.
 9. بیشترین دمای هوا در استانبول ۲۴ درجه و در دبی ۴۱ درجه سانتی گراد است.
 10. کمترین دمای هوا در سردترین روز دبی ۱۴ درجه سانتی گراد و در استانبول ۶ درجه سانتی گراد است.
 11. در دبی بسیاری از “ترین‌های” دنیا را در دبی به چشم می‌بینید. مثلاً بلند‌ترین برج دنیا (برج خلیفه)، دومین مرکز خرید بزرگ دنیا (دبی مال)، پیست اسکی سر پوشیده و …
 12. استانبول برای پیاده‌روی و قدم زدن بسیار جذاب‌تر از دبی است.
 13. اکثر هتل‌های استانبول قانون خاصی برای ستاره گذاری ندارند، به همین دلیل ممکن است هتل 4ستاره در استانبول با هتل 3 ستاره در دبی برابر باشد.

استانبول یا دبی

زندگی در دبی بهتر است یا ترکیه؟

شاید از این که بگوییم جواب این سوال را هم باید از خودتان بخواهید تعجب کنید؛ اما حقیقت همین است. با یک مثال بهتر متوجه این ماجرا می‌شوید. ممکن است کسی از زندگی کردن در تهران به خاطر شلوغی و هزینه‌های بالای آن ناراضی باشد ولی در مقابل شخص دیگری تهران را به خاطر همین شلوغ بودنش دوست داشته باشد و هزینه‌های بالا برای زندگی در آن به چشمش نیاید.

این مسئله که زندگی در استانبول برایتان بهتر است یا دبی را شما باید تعیین کنید. البته در نظر داشته باشید که اگر اقامت دبی نداشته باشید باید مالیات پرداخت کنید که این هزینه زندگی را برایتان بالا می‌برد. برای مهاجرت به ترکیه یا دبی باید مراحل خاصی را طی کنید که توضیح دادن آن در این مقاله نمی‌گنجد.

Call Now Button