مشاغل مورد نیاز در آلمان

شما قصد مهاجرت به آلمان را دارید؟ هدفتان زندگی در هامبورگ است یا راه رفتن در خیابان های برلین؟ دوست دارید در سرزمینی زندگی کنید که بتهوون در آن زندگی می‌کرد؟ باخ آهنگ می نواخت و مرسدس بنز در آنجا تولید شد؟ کشوری که به عنوان قطب اقتصاد اروپا شناخته می‌شود و ثروتمندترین و هفتمین کشور بزرگ اتحادیه اروپاست. خب برای ورود و مهاجرت به آلمان چقدر تحقیقات انجام داده‌اید؟ چقدر درباره‌ی زندگی در آنجا می‌دانید؟ مهم ترین نیاز زندگی در هر کشوری پول است. آیا برنامه‌ای برای پول درآوردن در آلمان دارید؟ اگر از مشاغل آلمان هیچ پیش زمینه‌ای ندارید یا به دنبال مشاغل مورد نیاز در آلمان هستید، خواندن این مقاله بهترین راه برای بالابردن اطلاعات شماست.

بازار کار در آلمان


بازار-کار-در-آلمان

خب در ابتدا باید بدانیم اوضاع کار در کشوری که می خواهیم به آن مهاجرت کنیم چگونه است؟ کشور آلمان در بین کشورهای اروپایی نرخ بیکاری خیلی پایین در حدود 4.6 درصد دارد. نکته‌ی جالب اینجاست که تعداد افراد بیکار در جنوب آلمان، مثلا در شهر های باواریا خیلی کم است. این کشور بر اساس آمارهای به دست آمده از موسسه فدرال تحقیقات آلمان، در رتبه‌ی سوم جهان از نظر جهت اعطای کار به مهاجران غیر اروپایی قرار دارد. خب خبر خوب برای شمایی که مدرک دانشگاهی معتبر دارید، در دوره های کارآموزی شرکت کردید و تجارب کافی کاری دارید، این است که به راحتی می‌توانید در آلمان صاحب شغل شوید.

ویزای کار در آلمان


کشور آلمان هم مثل همه جای دنیا شرایط مخصوص به خودش را برای صدور ویزا دارد. البته این نکته را باید بگوییم که مهاجرت به آلمان از طریق کار یا تخصص از مهم‌ترین راه‌های مهاجرت است. از آنجایی که آلمان کشوری رو به پیری‌ست، (یعنی یعنی میانگین سنی اهالی آن بالاست) پس نیروی کار جوان برای این کشور اهمیت ویژه‌ای دارد. آلمان برای نیروهای کار تا محدوده 40 سال به راحتی ویزای کار صادر می‌کند.

ویزای کار پیشنهاد کاری  (job offer)

(job-offer)-آلمان

شرایط گرفتن این ویزا به این صورت است که شما باید از طرف یک کارفرما در آلمان پیشنهاد کار داشته باشید و سفارت هم این پیشنهاد را تایید کند. بعد از تایید، یک ویزای شش ماهه موقت و بعد یک ساله برایتان صادر می‌شود. این ویزا هر سال تمدید میشود و بعد از 5 سال شما، اقامت دائم آلمان را می‌گیرید.

ویزای کار  از طریق کاریابی (job seeker)

اویزای-کار-آلمان-از-طریق-کاریابی-(job-seeker)

اگر قصد دارید از طریق ویزای کاریابی اقدام کنید، در این حالت برایتان یک ویزای شش ماهه صادر می‌شود. در این بازه زمانی فرصت دارید تا کار پیدا کنید. بعد از آن ویزا یک ساله شده و سال به سال تمدید می‌شود. بعد از 5 سال شما می‌توانید اقامت دائم بگیرید.

نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که درآمدتان باید حدود مشخصی داشته باشد و کارتان مرتبط با رشته‌ی تحصیلیتان باشد. در این صورت ویزای کار از طرف سفارت تمدید می‌شود. هزینه‌ی این ویزا 75 یورو می‌باشد و برای گرفتن این ویزا باید بالای 18 سال سن داشته باشید.

شرایط گرفتن ویزای job seeker:

 • شما باید حداقل مدرک لیسانس مورد تایید آلمان را داشته باشید.
 • در زمینه‌ی کار مورد نظرتان، به حداقل پنج سال سابقه کار نیاز دارید.
 • باید ثابت کنید در مدت حضورتان در آلمان و پیدا کردن کار پول کافی دارید.
 • شما تا موقعی که مجوز کار درآلمان را بگیرید بیمه مسافری دارید.

ویزای blue card

blue-card

این ویزا برای فارغ التحصیلان دانشگاها و یا کالج‌ها، با درآمد بیشتر از 45 هزار یورو در سال است. مدت زمان اعتبار blue card چهار سال است. شما بعد از 33 ماه اقامت موقت با این ویزا در کشور آلمان، می‌توانید برای اقامت دائم درخواست دهید. البته شرایط خاصی هم وجود دارد. مثلا اگر مدرک B1 زبان آلمانی داشته باشید، در مدت 21 ماه می‌توانید درخواست اقامت دائم کنید. همچنین اعضای خانواده شما که Blue card دارند، میتوانند در آلمان مشغول به کار شوند. بعد از هشت سال از اقامتتان در آلمان می‌توانید تابعیت این کشور را هم بگیرید. اگر مدرک زبان B1 داشته باشید، این امکان را دارید که به جای هشت سال، شش سال بعد از اقامتتان درخواست تابعیت کنید.

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای کار آلمان


مدارک-مورد - نیاز-اخذ-ویزای-کار-آلمان

آلمان هم مانند همه جای دنیا قوانین خاصی برای صدور ویزا به مهاجران دارد. یکی از موارد مهم برای گرفتن ویزا این است که باید زبان آلمانیتان خوب باشد. دیگر اینکه باید در زمینه‌ی کاری مورد نظرتان مهارت و تخصص کافی و سابقه کار داشته باشید. مدرک تحصیلیتان هم از لحاظ فاکتورهای آلمان معتبر باشد.

مدارک لازم برای گرفتن ویزای job offer و job seeker

 • دو نسخه امضا شده از قرار داد کاری
 • سه قطعه عکس پاسپورتی
 • پاسپورت معتبر
 • اثبات سکونت
 • بیمه سلامت
 • قرار داد کاری یا پیشنهاد کاری
 • تأیید آژانس فدرال استخدام
 • رزومه مناسب
 • اثبات صلاحیت کاری
 • نامه شخصی
 • اثبات عدم سو پیشینه
 • اثبات پرداخت حق ویزا
 • سوابق کار
 • مدرک زبان B1 آلمانی
 • سوابق کار
 • پرینت موجودی حساب

 مشاغلی که در آلمان مورد نیاز هستند


مشاغلی-که-در-آلمان-مورد-نیاز-هستند

آلمان کشوری صنعتی است و خیلی از برندهای خوب دنیا  مثل بنز، آدیداس، بی ام و در این کشور فعالیت می‌کنند. این شرکت ها هر سال به دنبال افراد متخصص برای موقعیت‌های شغلی مختلف هستند. در اینجا چند شغلی که در سال های اخیر در آلمان مورد تقاضا بوده برایتان ذکر کردیم.

توسعه دهنده نرم افزاربرنامه نویسپرستارمهندس برقبرق کار
اتصالات برقیآنالیزور ITمشاور ITاقتصاد دانمدیر کسب و کار
مشاور مشتریمدیریت حسابدستیار فروشدستیار تولیدزاح سایت
تست کننده نر افزارمهندس عمرانآنالیزور تهدیدات اینترنتیمدیر خدمات مهمانداریتست کننده بازی ویدوئی
معمارنماینده فروشمدیر محصولمدیر فروشدستیار فروش

درآمد مشاغل در آلمان


درآمد-مشاغل-در-آلمان

از مسائل مهم برای مهاجرت کاری به یک کشور میزان دستمزدیست که قرار است دریافت کنید. توجه کنید هرچه سطح متوسط و کمترین درآمد در یک کشور بالا باشد، سطح رفاه آن کشور مناسب‌تر است. در وب سایت رسمی این کشور، شما می توانید درآمد مشاغل مختلف را مشاهد کنید. به طور معمول هر شخص 3.810 یورو در ماه می‌تواند درآمد کسب کند. کمترین درآمد در آلمان 960 یورو و بیشترین درآمد 17.000 یورو در ماه است.

در اینجا لیست چندین شغل با درآمد آنها ذکر شده. میزان درآمدها به واحد پول کشور آلمان یعنی یورو در مدت یک ماه است.

پزشک متخصص7.504خلبان6927
وکیل5506فیزیکدان5163م
مهندس مکانیک5201مهندس برق۵۱۶۰
مهندس عمران۴۳۴۹معلم۴۱۲۳
آتشنشان۴۰۵۳قصاب۳۰۹۲
پرستار۲۴۰۵مترجم۴۰۵۳
مهندس کامپیوتر4.583کارگر2.859

موسسات کاریابی


موسسات-کار-یابی-در-آلمان

در کشور آلمان وب سایت و موسسه‌هایی برای پیدا کردن کار فعالیت می کنند. شما قبل از درخواست ویزای کار می‌توانید رزومه‌ی خود را ارائه دهید و شغل پیدا کنید. بهترین روش ارسال رزومه برای ایرانیان از طریق مجازی، یعنی سایت‌های کاریابی است که چند تا از این سایت‌ها را برایتان در این جا ذکر کرده ایم:

www.jobvector.de

www.xing.com

www.stepstone.de

www.stellenangebote.de

www.karriere.de

www.ingenieur.de

 

لیست مشاغل سفید در آلمان


آژانس اشتغال فدرال آلمان تعدادی شغل را برای مردم لیست می کند که به آن لیست سفید یا لیست مثبت می‌گویند. البته این لیست همیشه یکسان نیست و تغییر می کند. معمولا این لیست هر 6 ماه یک بار به روزرسانی می‌شود. اگر شغل مورد نظر شما در این لیست ذکر نشده باشد، به معنای بیکار ماندن شما نیست!

مشاغلی که در لیست نوشته می‌شوند، شانس بیشتری برای گرفتن ویزا دارند. برای اطلاع دقیق از این لیست می‌توانید به سایت رسمی آلمان مراجعه کنید. در اینجا برخی از این مشاغل را برای شما ذکر کرده‌ایم:

ساخت و ساز فلزیجوش و فناوری اتصالحرفه مکاترونیکحرفه‌های فناوری اتوماسیون
صنایع الکترونیک ساختمانیحرفه مهندسی برقصنایع مهندسی برق صنعتینصب و تعمیر لوله
حرفه مهندسی برق (بدون تخصص)نظارت- مهندسی برقساخت و ساز ساختمان (بدون تخصص)ساخت و ساز بتنی
مصالح ساختمانینظارت- ساخت و ساز ساختمانحرفه لوله کشی (بدون تخصص)بهداشت حرفه‌ای، فناوری گرمایش و تهویه مطبوع
حرفه فناوری‌های تبریدمشارکت در فناوری تبریدناظران- لوله کشی، فاضلای، گرمایش، تهویه مطبوعکامپیوتر نرم افزار
برنامه نویسیحرفه فنی عملیات راه آهنکارشناسان نظارت و نگهداری زیر ساخت های راه آهنترافیک راه آهن
حرفه‌های بهداشت و پرستاری (بدون تخصص)حرفه پرستاری تخصصیحرفه جراحی تکنولوژی و کمک های فنی پزشکیحرفه مراقبت از افراد سالخورده
حرفه مراقبت از سالمندانحرفه ارتوپدی، توانبخشیحرفه شنوایی آکوستیککارشناسی ارشد ارتوپدی، تکنولوژی توانبخشی و سمعک صوتی و اپتیک- به جز تکنولوژی پزشکی و تکنولوژی دندانپزشکی

شرایط همراهان در هنگام گرفتن ویزای کار


در مدت زمان شش ماهی که به شما ویزا می‌دهند تا شغل پیدا کنید، اجازه‌ی بردن همراه و فرزندانتان زیر 18 سال را ندارید. اما بعد از پیدا کردن شغل و دریافت اقامت آلمان می توانید همراهانتان را به این کشور ببرید. در صورت داشتن ویزای Job offer می‌توانید اول برای همراه شدن خانواده‌تان درخواست دهید و بعد از گرفتن تایید ویزای کارتان، برای خانواده هم ویزای همراه بگیرید.

کار پاره وقت دانشجویی


اگر دنشجو هستید از راه‌های مختلفی می توانید در حین تحصیل کار کنید. شاید بتوانید از تابلوی اعلانات محوطه دانشگاه یا سایت دانشگاه کار دلخواهتان را پیدا کنید. مقدار پولی که از کار پاره وقت دریافت می‌کنید به دانش، منطقه، شعبه و مکانی که در آن مشغول به کار هستید بستگی دارد. مثلا شما در شهرهای گران مثل هامبورگ، مونیخ یا کلن درآمد بیشتری در مقابل سایر شهرها خواهید داشت.

قوانینی در آلمان وجود دارد که در آن مدت زمان کار دانشجویان بین المللی مشخص میشود. اگر از کشورهای اتریش، بلژیک، بلغارستان، قبرس، لوکزامبورگ، استونی، فنلاند، فرانسه، یونان، مجارستان، ایسلند، ایرلند، ایتالیا، لاتویا، لیخن اشتاین، لیتوانی، لوکزامبورگ،مالت، هلند، نوروژ، لهستان، پرتغال، سوئد،سوئیس، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا و انگلیس به آلمان رفته باشید می‌توانید بدون حق اجازه‌ی کار، مشغول به کار شوید. ساعت کاری شما هم مانند سایر آلمانی‌ها بیست ساعت در هفته خواهد بود.

اگر از کشورهای دیگر به آلمان رفته‌اید، باید 120 روز یا نصف سال را در آلمان کار کنید. قوانین و مقررات دشواری برای استخدام دانشجویان بین اللملی وجود دارد که اگر به آنها پایبند نباشد، برایتان درسر درست می‌شود و شاید مجبور به ترک آلمان شوید!

سوالات متداول


آیا با مدرک فنی حرفه‌ای می‌شود ویزای کار آلمان گرفت؟

با مدرک فوق دیپلم و مدرک فنی حرفه‌ای دوساله هم می‌توانید برای گرفتن ویزای کار آلمان اقدام کنید.

آیا کار در آلمان، بدون داشتن مدرک تحصیلی امکان داد؟

طبق قوانین جدید در آلمان شما باید حداقل مدرک فوق دیپلم یا مدرک فنی حرفه‌یی دوساله داشته باشید.

ساعت کاری در آلمان چقدر است؟

متوسط ساعت کاری در آلمان 40 ساعت در هفته است. بیشترین ساعت کاری می‌تواند 48  ساعت در هفته باشد.

تعطیلات سالیانه در آلمان چقدر است؟

تعطیلات سالیانه در آلمان 20 روز در سال است.

Call Now Button