دیدنی های کوش آداسی

مکان های دیدنی کوش آداسی

شاید اصلی‌ترین دلیلی که مسافران، از میان تورهای ترکیه‌ی مختلف، تور کوش آداسی را انتخاب می‌کنند، ساحل‌های بسیار دیدنی و هتل‌های ساحلی بسیار زیبای آن باشد. اما لذت‌های تور کوش آداسی فقط به ساحل دریا و آبتنی در پارک‌های آبی کوش آداسی منتهی نمی‌شود. در درون شهر و روستاهای اطراف کوش‌آداسی، دیدنی‌های متنوعی برای بازدید گردشگران وجود دارد. در ادامه جاذبه‌های گردشگری اصلی کوش آداسی را معرفی خواهیم کرد. مسافران تور کوش آداسی با دانستن این مکان‌ها و در نظر گرفتن سلایق و اولویت‌های خود، مدیریت بهتری بر روی زمان گرانبهایشان در تور ترکیه خواهند داشت.


افه سوس (اِفِس) Ephesus

کتابخانه سلسوس در افه سوس کوش آداسی

سفر به اِفِه‌سوس را به تمام مسافران تور کوش‌آداسی و تور ازمیر پیشنهاد می‌کنیم؛ چراکه با این سفر، جمعی از جالب‌ترین جاذبه‌های کوش آداسی را خواهید دید. افسوس، بقایای شهری چندهزار ساله است که در 20 کیلومتری شمال شرق کوش آداسی قرار دارد. قدمت افسوس به 10 قرن پیش از میلاد مسیح (ع) برمی‌گردد. همچنین این شهر یکی از شهرهای امپراطوری روم شرقی بوده است.

در افه سوس، گوشه‌هایی از دیوارها و ستون‌های مخروبه که از کاخ‌ها و خانه‌های آن زمان به جا مانده‌اند، به چشم می‌خورد. کتابخانه‌ی سلسوس یکی از مهم‌ترین بناهاییست که در افه سوس از آن بازدید می‌کنید. این بنا در سال 135 میلادی به احترام یکی از فیلسوفان بزرگ زمانه به نام سلسوس ساخته شده‌است. اگرچه نشانه‌هایی از خرابی در این بنا وجود دارد اما بافت کلی بنا همچنان حفظ شده‌است و قابل بازدید است. تماشای این بنای باستانی باشکوه و اشیای تاریخی که درونش نگهداری می‌شوند تجربه‌ای بسیار لذت‌بخش خواهد بود.

معبد آرتمیس که یکی از عجایب هفتگانه کهن جهان است هم در افه‌سوس قرار داشته است. البته در حال حاضر فقط بقایایی از این معبد، از جمله چند ستون عظیم باقی مانده است اما دیدن همین بقایا هم خالی از لطف نیست.

در این منطقه چند رستوران و کافه‌ی خوب هم وجود دارد که موجب می‌شود بازدیدکنندگان لذت غذاخوردن در کنار گوشه‌ای از تاریخ را بچشند.

خانه حضرت مریم (خانه ویرجین ماری) یکی دیگر نقاط دیدنی افه‌سوس است. این خانه قدیمی در راه میان کوش آداسی و افه‌سوس قرار گرفته‌است و گفته می‌شود حضرت مریم ده سال پایانی عمرش را در این خانه گذرانده است. این خانه امروزه به زیارتگاهی تبدیل شده‌است که زائرانش در بیرون آن شمع روشن می‌کنند.

همچنین گفته می‌شود اصحاب کهف در یکی از کوه‌های شمال افه‌سوس به خواب رفته‌اند.


پاموک کاله (پاموق قلعه) Pamukkale

پاموک کاله کوش آداسی

پاموک کاله به معنای قلعه‌ی پنبه‌ای است. پاموک کاله منظره‌ای طبیعی و خیره‌کننده است که از جاری شدن آب‌های گرم حاوی کانی‌های کربناتی بر روی تپه‌های صخره‌ای پدید آمده است. کسانی که برای اولین بار عکس‌های پاموک کاله را می‌بینند، با ظاهر سفیدرنگِ رسوبات زیر آب‌های روان، دچار خطا می‌شوند و این سفیدی را به سرد و منجمد بودن نسبت می‌دهند. این در حالیست که این آب‌ها از چشمه‌های آب‌گرم روان شده‌اند و حتی آنچنان گرم هستند که بعضا شنا در آنها سخت است.

پاموک کاله، از کوش آداسی فاصله دارد و برای رسیدن به آن باید چند ساعت رانندگی کنید. ولی از آنجایی که چنین پدیده‌ی بسیار زیبایی فقط در چند نقطه از جهان وجود دارد، اکثر مسافران تور کوش آداسی از پاموک کاله بازدید می‌کنند.

باید اشاره کنیم که یکی از نقاط معدود جهان که چنین پدیده‌ای را دارند، در ایران و در استان مازندران قرار دارد. البته باداب سورت استان مازندران، ایوان‌های قرمز‌رنگ دارد و از این نظر با نمونه‌ی ترکی متفاوت است. بنابراین بازدید از آن قلعه‌ی پنبه‌ای سفیدرنگ حسی متفاوت به مسافران خواهد داد.


جزیره کبوتر (گورچین آداسی) Pigeon Island – Güvercinada

گورجین آداسی

این جزیره کوچک درون آب‌های دریای اژه در ساحل شهر کوش‌آداسی قرار گرفته‌است و با راه باریکی به خشکی‌های شهر متصل می‌شود. با حضور در جزیره کبوتر، منظره‌ای فوق‌العاده زیبا از شهر کوش‌‌آداسی و آب‌های بی‌کران دور تا دور را مشاهده می‌کنید.

درون این جزیره، یک قلعه نظامی وجود دارد که سابقا کاربرد نظامی داشته است و یک زندان هم درون آن وجود داشته است. بازدید از این قلعه زیبا و تاریخی با وجود فضای سبز و دلباز درون قلعه و دورنمای زیبایی که از دریا دارد، لحظات بسیار لذت‌بخشی را برای مسافران رقم می‌زند.

وجه تسمیه‌ی این جزیره به دلیل پرندگان بسیاریست که به این جزیره می‌آمدند. این جزیره قبلا جزیره پرندگان نام داشت. اما در دوره‌ی عثمانی، نام جزیره‌ی پرندگان (واژه‌ی کوش آداسی) به خود شهر رسید و این جزیره، جزیره‌ی کبوتر نام گرفت.

این جزیره درون شهر است و بنابراین اکثر مسافران تور کوش‌آداسی از آن بازدید می‌کنند.


پارک‌های ملی کوش آداسی

پارک ملی دیلک بیوک کوش آداسی

شهر کوش آداسی در منطقه‌ای بسیار خوش‌آب‌وهوا قرار گرفته‌است. قابل پیش‌بینی‌ست که در اطراف آن چند پارک ملی وجود داشته باشد. پارک ملی دیلک بیوک مندرس (Dilek Peninsula-Büyük Menderes Delta National Park)، پارک ملی بسیار زیبایی است که در نزدیکی کوش آداسی قرار دارد. مناظری زیبا و بکر از ساحل دریای اژه و گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری در این پارک در انتظار بازدیدکنندگان هستند.

برای رسیدن به این پارک ملی، باید در حدود 1 ساعت به سمت کوش آداسی رانندگی کنید.

 


غارهای کوش آداسی

غار سیرتلائینی

در اطراف کوش‌آداسی چندین غار زیبا و بعضا طولانی هم وجود دارد. داخل این غارها، راه‌هایی برای عبور و مرور بازدیدکنندگان، استراحت آنها و نورپردازی‌هایی برای به نمایش درآمدن هرچه بهتر زیبایی‌های طبیعی درون غار وجود دارد.

غار زئوس یکی از غارهای کوش آداسی است. این غار درون پارک ملی دیلک بیوک مندرس قرار دارد. البته طول این غار بسیار کوتاه است. آبی که در قسمت پایینی غار جمع شده‌است به شکل یک استخر درآمده است. رنگ آبی خاص این استخر و آب‌های فوق‌العاده تمیزش، تماشا و آبتنی در آن را بسیار لذت‌بخش کرده‌است.


کاروانسرای کوش آداسی

کاروانسرای محمد پاشا

این کاروانسرا، یادگاریست از روزگاران گذشته. در زمان‌های قدیم، تاجرانی که از طریق دریای اژه به تجارت می‌پرداختند، در سفر به کوش آداسی در این کاروانسرا به استراحت می‌پرداختند. معماری عثمانی این کاروانسرا که از ساختش 5 قرن می‌گذرد، یکی از جذابیت‌های اصلی آن است. همچنین در گوشه‌ای از حیاط بزرگ و سرسبز آن، یک مسجد تاریخی وجود دارد.

این کاروانسرا در نزدیکی بازار و اسکله شهر قرار دارد.

 


بازارها

بازار کوش آداسی

به هرحال باید پذیرفت که بازارها، یکی از جذاب‌ترین قسمت‌های یک شهر برای بسیاری از گردشگران هستند. مراکز خرید و بازارهای کوش آداسی هم از این قائده مستثنی نیستند. مسافران تور کوش آداسی، به خصوص با قدم زدن در خیابان‌های قدیمی، رنگارنگ و پر از مغازه‌ی کوش آداسی، علاوه بر لذت بردن از خرید، از تماشای بازی رنگ و نور هم لذت خواهند برد.

Call Now Button