معبد آرتمیس

معبد آرتمیس ترکیه

19/04/1397
ترکیه

وقت آن رسیده که از دنیای صنعتی و مدرنیته خود دور شوید و خود را در تاریخ غرق کنید. بروید به کشوری که تاریخ را برای همگان به نقش گذاشته تا دنیا بداند این کشور خاکش از خیلی زمان ها بوی انسان به خودش گرفته است.

ترکیه…

کشور زیبا و پرطرفدار، همسایه ایران، یکی از کشورهایی که خودش را اسیر صنعت نکرده و هنوز هم جای ارابه های آن زمان را روی زمینش می توان حس کرد.

ترکیه شهرهای زیبا و پر جنجالی دارد، که گردشگران از تمام طیف را به خودش جذب کرده و از همه طرف حمایت می شود.تفریحات دریایی، طبیعت گردی، آثار هنری، آثار باستانی را در خودش جای داده و به بهترین وجه از آن ها محافظت می کند.

 

شهر همه چی تمام ازمیر

بروید به ازمیر، سومین شهر بزرگ ترکیه؛ شاید شهرت ازمیر به اندازه استانبول و آنتالیا نباشد ولی اگر شناخت کافی داشته باشید به یکی از شهرهای محبوبتان تبدیل می شود.

شهر ازمیر صنعتی، تجاری و بندری است که در ساحل اژه لنگر خود را به آب انداخته و به یکی از بهترین شهرهای ترکیه و زیباترین شهرهای باستانی دنیا تبدیل شده است.

در ازمیر به مکان های تفریحی مثل alsancak، kordonboyu، باغ وحش ازمیر، برج ساعت تا مکان های تاریخ مثل Asansör، قلعه کادیفه و معبد آرتمیس و… بروید و از سفر خودتان لذت ببرید.

 

معبد آرتمیس یونان، یکی از عجایب هفتگانه جهان


اولین معبد مرمری و زیباترین بنای روی زمین را در ازمیر ببینید. معبد آرتمیس، یکی از عجیب ترین عجایب هفتگانه جهان را لقب خودش قرار داده. بنای تاریخی 3هزار ساله مرموز که خاطرات و حوادث زیادی را دل خود جای داده، طوری که این کوه غم در سال 401قبل از میلاد برای اولین بار کاملا نابود شد.

ولی این آخر راهش نبود، این معبد 3 بار تا به حال تخریب شده اما مجددا ساخته شده است.

معبد آرتمیس یکی از برترین جاذبه‌های باستانی در جهان محسوب می‌شود که در حال حاضر در نزدیکی مرز بین ترکیه و یونان در شهر سلجوق قرار گرفته است. بسیاری از بازدید کنندگان این مکان را یکی از عجایب هفت‌گانه‌‌ی دنیا می‌دانند. این معبد اولین و قدیمی‌ترین معبد در این منطقه به‌شمار می‌آید و هرساله گردشگران زیادی را با تور ترکیه مجذوب خود می‌کند.

بنایی که توجه گردشگران را به خودش جلب کرده و خودش را به پرطرفدارترین بنای باستانی تبدیل کرده است و همگان احترام خاصی را برای این معبد قائل هستند.

 

آرتمیس کیست؟

معبد آرتمیس

دریا سالار زمان هخامنشیان که عنوان نخستین و تنها زن دریا سالار جهان را ازان خود کرده است.

این شیر زن در حدود 2480سال پیش، فرمان دریاسالاری خویش را از سوی خشایارشاه هخامنشی دریافت کرد و اولین بانویی بود که فرماندهی دریانوردی را برعهده گرفت.

در سال های دهه شصت میلادی نیروی دریایی ایران، ناوشکن آرتمیس ساخته شد و در دوران «دریاسالار فرج الله رسایی» به آب انداخته شد و سال ها از آب های خلیج همیشه فارس محافظت کرد.

برای اطلاعات بیشتر از زندگی این بانوی پر قدرت به ویکی پدیا مراجعه کنید.

 

تاریخچه معبد آرتمیس

بنای معبد آرتمیس

باستان شناسان از این معبد، مجسمه های طلا، گوشواره، دستنبد و گردنبندهای زیبایی را کشف کردند که نشان می داده در آن زمان بازرگانان و پادشاهان، زمانی که از معبد آرتمیس دیدن می کردند، هدایای مختلف با ارزشی را پیشکش می آوردند.

این بنای عجیب الخلقه توسط قارون شاه لیدی به کرسیفون معمار یونانی سفارش داده شد و با مجسمه های برنزی از هنرمندان آن زمان تزئین شد.

این معبد در ابتدا، سپید و مرمرین  و با عظمت بوده است که طراحی متفاوتش یکی از ویژگی های این بنای تاریخی محسوب می شد.

فیلو، مهندس و مکانیک مشهور یونان باستان، معبو آرتمیس را اینگونه توصیف کرد:

پیش از بازدید از معبد ، دیوارهای عظیم باغ های معلق بابل، تندیس زئوس در المپیا، غول رودس، هرم باشکوه جیزه و آرامگاه هالیکارناسوس را از نزدیک دیده بودم؛ اما هنگامی که به معبد آرتمیس رسیدم و دیوارهای بلندش در میان ابرها رخ نمود، شکوه تمام این جاذبه ها رنگ باختند.

 

طرح اولیه معبد آرتمیسهمانطور که در اول گفتیم، این معبد خارق العاده سه بار به طور کامل تخریب شد ولی دوباره ساخته شد.

اولین بنای معبد آرتمیس در عصر برنز (3200-600قبل از میلاد) ساخته شد، پس از اولین تخریب خودش دوباره در سال های 550 قبل از میلاد توسط معمار یونانی به نام خرسیفرون و پسرش دوباره ساخته شد.

سرانجام در سال 356میلادی توسط فرد نادانی که شهرت را به هر روشی می خواست به نام خود کند، معبد به آتش کشیده شد و بخش های زیادی از این معبد را در خود سوزاند. البته تولد فرزند آرتمیس در این روز بود و به همین دلیل آرتمیس فرصت نکرد معبدش را نجات دهد.

این ساختمان باشکوه سال ها به همان شکل رها شد.

اسکندر مقدونی به قدرت رسید و به مردم افسوس دستور داد که این بنا را دوباره بازسازی کنند ولی به شرطی که نامش را بر سردر این معبد حکاکی کنند.

ساخت معبد آرتمیس در سال 323 سال پیش از میلاد آغاز شد و سال ها زمان برد تا تکمیل شود. سرانجام این معبد 600سال دوام آورد و حکایات زیادی را در خود جای داد.

ولی متاسفانه در سال 268 میلادی گات ها به معبد یورش بردند و به طور کامل آن را تخریب کردند.

 

معبد آرتمیس در ترکیه

در کتاب “افسوس پس از دوران باستان” نوشته شده که پس از حمله گات ها، به فرمان یکی از امپراتوران روم بخش کوچکی از معبد و داخلش بازسازی شد و کف آن سنگ فرش شد.

ولی متاسفانه برای آخرین بار، معبد آرتمیس در سال 401 توسط جان کریسوستوم، یکی از بزرگان کلیسای کاتولیک به طور کامل تخریب شد.

Call Now Button