موزه فرش باکو، جاذبه‌ای جذاب در آذربایجان

موزه فرش باکو، جاذبه‌ای جذاب در آذربایجان

21/03/1397
باکو

تاریخچه فرش‌بافی در ایران و کشورهای همسایه از جمله آذربایجان، گرجستان و حتی ارمنستان بسیار غنی است و تاریخچه‌ی آن به قرون 13 و 14 بازمی‌گردد. بسیاری بر این باور هستند که شاه عباس در طی قرن 17 اولین کارخانه‌ی فرش‌بافی را در منطقه‌ی شیروان تاسیس کرده است و امروزه بزرگ‌‌ترین مجموعه‌ی فرش را در دل خود گنجانده است و هزاران گردشگر با تور آذربایجان از سرتاسر جهان از آن بازدید می‌کنند. موزه فرش باکو، جاذبه‌ای جذاب در آذربایجان محسوب می‌شود و در این مقاله قصد داریم به معرفی آن بپردازیم.

در عصر حاضر کشورها از هر فرصتی برای جذب گردشگر و نمایش فرهنگ خود استفاده می‌کنند.  همانطور که در بالا به آن اشاره شد فرش‌بافی بخشی ازفرهنگ آذربایجان می‌باشد و موزه‌ای به همین نام در باکو افتتاح شده است و که اطلاعات جالب توجهی از تاریخ آذربایجان به‌نمایش گذاشته می‌شود. طبیعی است که چند مجموعه به فرش‌های مختلف از دوره‌های تاریخی آذربایجان، اختصاص داشته باشد، البته در کنار آن‌ها مجموعه‌هایی از زیورآلات، ظروف فلزی، سرامیکی، چوبی، شیشه‌ای و… نیز در معرض نمایش قرار دارد.

این موزه در سال 1967 در منطقه‌ی Icheri Sheher قرار گرفته است. مسجد بسیار قدیمی نیز با نام مسجد Juma در این منطقه قرار دارد که قدمت آن به قرن 15 میلادی بازمی‌گردد و در سال 1992 مورد بازسازی قرار گرفته و بسیاری از گردشگران تور باکو در کنار موزه‌ی فرش از این مسجد نیز بازدید می‌کنند.

از زمانی که فرش به عنوان میراث ناملموس در یونسکو به‌ثبت رسیده است، مسئولان این کشور توجه بیش‌تری را به فرش داشته‌اند، از این جهت سعی شده در معماری‌های برخی از بناها طرح‌های جالبی در سطح شهر با طراحی فرش ایجاد شود. ساختمان این بنای موزه همانند یک فرش لول شده است که در نوع خود بی‌نظیر است.

Call Now Button