جشنواره گل لاله در استانبول

استانبول زادگاه گل لاله در ترکیه | جشنواره گل لاله در استانبول

احتمالاً شما هم گل لاله را به عنوان نماد کشور هلند می‌شناسید، اینطور نیست؟! اما تا به حال به مبدأ تاریخی این گل فکر کرده‌اید؟ اگر علاقه‌مند به گل و گیاه هستید و سر در آوردن از ماجرای گل‌های لاله و جشنواره گل لاله در استانبول برایتان جذاب است، در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

وقتی حرفی از ترکیه در میان باشد، ناخودآگاه ذهن‌ها به سمت شهر استانبول می‌رود. استانبول به ویژه در بخش گردشگری، آن‌قدر پیشرفته و مجهز شده که خیلی از مسافرها آن را به عنوان پایتخت ترکیه می‌شناسند؛ در حالی که شهر آنکارا پایتخت واقعی ترکیه است! برگزاری جشن‌ها و فستیوال‌های مختلف یکی از هزاران دلیلی است که باعث جذابیت این شهر بین توریست‌ها می‌شود. یکی از این جشنواره‌ها با عطر خوش گل لاله همراه است؛ گلی که تا قرن‌ها به عنوان گل افسانه‌ای زینتی در ترکیه مورد ستایش قرار می‌گرفته است.

جشنواره گل لاله در استانبول

اصالت گل لاله استانبول

برخلاف تصور همه مبدا گل لاله کشور هلندنیست! کشورهای ترکیه، ایران و افغانستان اولین زیستگاه‌های این گل زیبا بوده‌اند. از زمانی که امپراطوری عثمانی تصمیم گرفت تمام سطح شهر استانبول را با گل بپوشاند، کشت گل لاله در ترکیه بیش از پیش رونق گرفت. این ماجرا به سال 1554 برمی‌گردد؛ اگرچه قبل از آن هم گل لاله در ترکیه محبوب بوده اما در این بازه زمانی شهرت دو چندان پیدا کرده است. کتاب‌های تاریخی از این دوره با نام دوران طلایی لاله یاد می‌کنند. در آن دوران گل لاله نماد سلطنتی محسوب می‌شد که معمولاً اشراف و ثروتمندان از آن استفاده می‌کردند. لباس‌های زیادی با این نماد دوخته شدند، روی ظروف چینی هم طرحی از گل لاله چاپ می‌شد و کاشی روی دیوارها هم با این طرح تزیین می‌شد.

قرن 16ام میلادی بود که گل لاله به کشور هلند برده شد. آن زمان شخصی به نام Charles de L’Ecluse مسئول رشد و پرورش پیازهای گل لاله بود، که توانست به خوبی از پس این وظیفه بربیاید. با تلاش‌های او، در زمان نسبتاً کوتاهی این گل برای کشور هلند تکثیر شد. گفتنی‌ست جشنواره گل لاله در استانبول ، هیچ ارتباطی به ماجرای این گل در کشورهای دیگر مثل هلند ندارد.

جشنواره گل لاله در استانبول

امروزه گل لاله یکی از نمادهای سنتی ترکیه محسوب می‌شود. در وصف زیبایی گل لاله شعرهای زیادی در زبان‌های مختلف سروده شده است. همچنین با تشبیه به این گل، از سربازهای فداکار بسیاری نیز یاد شده است. مولانا درباره این گل اشعار زیادی سروده:

مه دی رفت و بهمن هم بیا که نوبهار آمد

زمین سرسبز و خرم شد زمان لاله زار آمد

درختان بین که چون مستان همه گیجند و سرجنبان

صبا برخواند افسونی که گلشن بی‌قرار آمد

زمان برگزاری جشنواره گل لاله در استانبول

با این که این جشنواره خیلی هم قدیمی نیست، ولی طرفداران زیادی در استانبول دارد. از الس 2006 تا به حال جشنواره گل لاله در استانبول بر پا می‌شود و رنگ و بوی خاصی به این شهر می‌بخشد. زیبایی و تنوع رنگ این گل همیشه تماشاگرانش را متحیر می‌کند. هر سال در ماه اردیبهشت این جشنواره جذاب برگزار می‌شود.

البته پیش‌بینی این ماه به عنوان زمان برقراری این جشنواره کار خیلی سختی هم نبود؛ چون اردیبهشت بهترین و خوش آب و هواترین ماه برای کشور ترکیه است و گل لاله هم در این هوا به خوبی رشد می‌کند و شاداب می‌ماند. از آن‌جایی که اردیبهشت بهترین زمان برای سفر به ترکیه است، این فرصت را از دست ندهید و با یک تیر دو نشان بزنید.

تور استانبول

تور استانبول

تور آنتالیا

تور آنتالیا

تور آنکارا

تور آنکارا

به لطف برگزاری این جشنواره هم می‌توانید انواع مختلف گل لاله را ببینید و با آن‌ها آشنا شوید، و هم می‌توانید در مورد نگهداری و تکثیر آن‌ها آموزش ببینید. در کنار آن بخش‌های فروش هم آماده عرضه این گل‌ها برای علاقه‌مندان هستند.جشنواره گل لاله در استانبول شامل نمایشگاه‌های فرهنگی و هنری دیگری مثل مجسمه سازی، اجرای زنده موسیقی، عکاسی، نقاشی روی شیشه، خوشنویسی، شیشه‌گری و … نیز می‌شود. این نمایشگاه‌ها در عمارتی که در دل پارک واقع شده، اجرا می‌شوند. توجه به این نکته مهم است که جشنواره گل لاله در استانبول نه تنها توسط گردشگران کنجکاو، بلکه توسط گل‌فروش‌های حرفه‌ای نیز مورد بازدید قرار می‌گیرد.

جشنواره گل لاله در استانبول

پارک امیرگان؛ میزبان جشنواره گل لاله در استانبول

پارک امیرگان استانبول با قدمت 300 ساله‌اش میزبانی این جشنواره باشکوه را به عهده گرفته است. مثل هر شهر دیگری که پارک‌ها جایی برای آرامش گرفتن و دور شدن از هیاهو هستند، امیرگان هم بهترین پارک استانبول برای رسیدن به یک سکوت دلچسب و نسیم ملایم است. گلکاری‌هایی که در این پارک و به خصوص در زمان جشنواره گل لاله انجام می‌شود، زیبایی چهره‌ی آن را طور دیگری به رخ همه می‌کشاند.

بازدید از این پارک کاملاً رایگان است و به صورت 24 ساعته هم می‌توانید به آن سر بزنید.

آدرس: Reşitpaşa, Emirgan Sk., 34467 Sarıyer/İstanbul, Turkey

جشنواره گل لاله در استانبول

Call Now Button