چشنواره وارداوار ارمنستان

جشنواره آب‌پاشی وارداوار

در ارمنستان هرساله فستیوال‌ها و جشنواره‌های هیجان‌انگیزی برپا می‌شود که بیانگر زندگی شاد مردم ارمنستان است. یکی از بهترین فستیوال‌های ارمنستان جشنواره‌ی آب‌پاشی وارداوار است که به جشن آب‌پاشان نیز مشهور است. وارداوار یکی از جشن‌های مهم کلیسای حواری ارمنی و جشن مشترک بین ایرانیان و مردم بومی ارمنستان می‌باشد. در بین ایرانیان، این جشن با نام تیرگان یا آب‌پاشان شناخته می‌شود و در جایگاه خاصی قرار دارد. بسیاری بر این باور هستند که جشن وارداوار مربوط به الهه آستقیک (یگی از اساطیر ارمنی) است.

در این فستیوال بروی افراد به‌ویژه کودکان به نشانه‌ی تطهیر و تبرک آب ریخته می‌شود که جذابیت‌های تور ارمنستان را دوچندان کرده است. پیر و جوان، کوچک و بزرگ همگی از آب‌پاشیدن به یکدیگر لذت می‌برند و در طی برگذاری گردشگرانی را می‌بینید که با سطل پر از آب به‌سوی یکدیگر می‌روند، و جذابیت سفر به این کشور لذت می‌برند. در این مراسم علاوه بر پاشیدن آب برنامه‌های جذاب دیگری برگذار می‌شود. این برنامه‌های جذاب شامل مراسم کلیسا، نمایش شگفت‌انگیز گروه‌های رقص و ترانه‌های فولک، بازی‌های ملی سنتی، مراسم آب‌پاشی، عرضه‌ی غذاهای محلی و آثار هنری و بسیاری دیگر می‌باشد.

همانطور که در بالا به آن اشاره شد فستیوال آب‌پاشی از مراسم‌های خاصی اقوام آریایی است و با دین خاصی ارتباط ندارد. ارمنیان از سده‌ی چهارم میلادی پیرایه‌های مذهبی برای آن فراهم کرده‌اند. اگر به صورت تکی یا خانوادگی با تور ایروان به این شهر سفر می‌کنید، توصیه می‌شود که این فستیوال زیبا را از دست ندهید.

Call Now Button